Ako zvládnuť prechod s úsmevom a byť vitálna

13. 10. 2020 · 5 minút na prečítanie

Klimaktérium predstavuje prirodzenú fázu života, no mnohé ženy ho pociťujú s obavami. Poskytneme vám rady, ako túto etapu zvládnuť s ľahkosťou.

PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Ako zvládnuť prechod s úsmevom a byť vitálna

Klimaktérium je prirodzenou súčasťou života, no u mnohých žien sa stáva veľmi obávaným obdobím. Desivá predstava podráždenosti, nočného potenia sa, návalov tepla či zvyšovania telesnej hmotnosti prenasleduje dámy v zrelom veku. Malými úpravami životného štýlu a podpornými prípravkami je možné tieto nepríjemné príznaky čiastočne zmierniť. Poradíme vám, ako s nimi hravo zatočiť.

Aj keď si mnoho žien zamieňa pojmy klimaktérium a menopauza, neznamenajú to isté. Klimaktérium, ľudovo povedané „prechod“, je prirodzeným obdobím v živote ženy, keď dochádza k poklesu funkcie vaječníkov, a teda k strate plodnosti. Počas klimaktéria dochádza k postupnému poklesu tvorby pohlavných hormónov – estrogénu a progesterónu. Toto obdobie spravidla trvá niekoľko rokov a nastupuje medzi 45 až 55 rokom života. Všeobecne platí, že žena, ktorá začala menštruovať neskôr, prichádza do obdobia prechodu skôr. Menopauza v živote ženy predstavuje posledné menštruačné krvácanie.

AKO ROZOZNAŤ KLIMAKTÉRIUM

Medzi prvé príznaky „prechodu“ patrí porucha menštruačného cyklu. Menštruačný cyklus je nepravidelný, niekedy dochádza k častejšiemu mesačnému krvácaniu a taktiež sa mení aj intenzita krvácania.

Medzi ďalšie typické príznaky klimaktéria patria návaly tepla, poruchy spánku, vypadávanie vlasov, depresia, bolesti hlavy a migréna. Ďalej býva častým prejavom zvyšovanie telesnej hmotnosti, vaginálna suchosť, strata libida, výkyvy nálad, nočné potenie sa, ale aj zvýšený výskyt zlomenín. V súčasnosti dokonca v lekárňach existuje dostupný domáci test, ktorý ženám odhalí začínajúce sa klimaktérium. Tento diagnostický test je založený na stanovení prítomnosti ľudského folikulostimulačného hormónu v moči. Samozrejme, ide iba o orientačný test, na presné stanovenie klimaktéria je potrebná návšteva gynekológa.

ZMERNENIE NEŽIADUCICH PRÍZNAKOV

Najväčší prínos pri odstraňovaní spomínaných ťažkostí má hormonálna substitučná terapia. Na ich zmiernenie sa žene podávajú hormóny estrogény, prípadne kombinácia estrogénov s progestínmi. Prínos hormonálnej liečby spočíva predovšetkým v spomalení rednutia kostí, v odstraňovaní suchosti pošvy, návalov tepla a nočného potenia sa. Avšak okrem pozitívneho prínosu má táto liečba aj svoje riziká. Preto by ženy mali hormóny užívať pod dohľadom lekára v čo najmenšej dávke a čo najkratší čas. Aké riziko prestavuje hormonálna substitučná terapia? Užívanie hormónov môže u žien zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín, cievnych mozgových príhod a infarktu myokardu. Taktiež môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka a maternice.

Hormonálnej substitučnej terapie by sa mali vyvarovať najmä ženy pri zistenej alebo pri liečenej rakovine prsníkov alebo maternice. Ďalej ženy trpiace zápalom žíl, ochorením pečene, ženy s krvácaním, ktoré má nejasný pôvod, a ženy, ktoré prekonali cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu.

DÁ SA TO ZVLÁDNUŤ AJ BEZ HORMÓNOV

Najdôležitejšou prevenciou proti výskytu ťažkostí spojených s klimaktériom je úprava životného štýlu. Veľká priorita sa kladie na pravidelný pohyb a na cvičenie. V období prechodu totiž dochádza k úbytku svalovej hmoty a zvyšuje sa množstvo tukového tkaniva, ktoré sa ukladá najmä v oblasti brucha. Zvýšením fyzickej aktivity je tomu možné predísť a navyše dochádza k posilneniu kostry a k spevneniu celého tela.

 

Ženy vo vyššom veku by sa mali zamerať na svoj jedálniček. Je vhodné do neho zaradiť mliečne výrobky a produkty s vysokým podielom vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre pevnosť kostí. V neposlednom rade by si ženy mali dopriať dostatok odpočinku, spánku a znížiť množstvo stresu. Okrem zmeny životosprávy sa žena môže poradiť so svojím lekárnikom, ktorý jej ochotne pomôže zorientovať sa v širokej škále prípravkov určených na zvládnutie tohto obdobia. V lekárňach si žena môže vybrať z množstva výživových doplnkov, predovšetkým na prírodnej báze s obsahom fytoestrogénov (predovšetkým izoflavónov a lignánov). Účinky fytoestrogénov sú veľmi podobné účinkom prirodzene sa vyskytujúcich ženských pohlavných hormónov. Žena si taktiež môže zvoliť aj liekovú formu, ktorá jej najviac vyhovuje. K dispozícii sú prípravky vo forme čajov, tabliet alebo roztokov.

Najväčší prínos fytoestrogénov bol dokázaný v prevencii vzniku osteoporózy. Izoflavóny zvyšujú syntézu vitamínu D v bunkách a zvyšujú vychytávanie vápnika do kostí. Fytoestrogény majú pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Znižujú hladiny lipidov v plazme, čím dochádza k zníženiu hladiny cholesterolu. Ich ďalším benefitom je aj spomalenie starnutia pokožky, prevencia demencie a depresívnych stavov.

 

INFOBLOK - PRÍRODNÉ ZDROJE FYTOESTROGÉNOV


Ploštičník strapcovitý - má blahodarný účinok v redukcii negatívnych prejavov v období klimaktéria. Normalizuje hormonálnu hladinu, a tým napomáha eliminovať predovšetkým návaly tepla, nadmerné potenie sa, búšenie srdca, náladovosť a podráždenosť. Jeho prínos spočíva v zmierňovaní kŕčov počas menštruácie.

Vitex jahňací  – sa u žien teší veľkej obľube. Okrem pozitívneho účinku na zvládnutie klimakterických ťažkostí táto liečivá bylina má pozitívny vplyv aj na iné gynekologické ťažkosti. Ide predovšetkým o nepravidelnú menštruáciu, o predmenštruačný syndróm či o hormonálne podmienené akné. Jeho použitie je vhodné najmä u žien, ktoré trápi zvýšené potenie sa, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, úzkosť a depresia.

Extrakt z peľového zrna - obsahuje vysoký podiel mastných kyselín, L-tryptofánu, vitamínu E a vitamínov B1 a B2. Komplex týchto látok ma priaznivý účinok pri zachovaní komfortu v období klimaktéria. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a vitamíny skupiny B prispievajú k zachovaniu energetického metabolizmu. Normalizujú aj činnosť srdca, nervovej sústavy a udržujú normálny stav pokožky a slizníc.

Sója fazuľová - je u žien asi najznámejšia a veľmi obľúbená liečivá rastlina, ktorá redukuje symptómy klimaktéria, riziko osteoporózy a rakoviny prsníka. Sója a produkty s obsahom sóje majú prospech pri znižovaní hladiny cholesterolu a pri tvorbe žlčových kameňov.

Ľan siaty - semená tejto rastliny obsahujú vysoký podiel lignánov, ktorým sa pripisuje estrogénový účinok. Vďaka tejto skutočnosti sa používa pri menštruačných a pri klimakterických ťažkostiach a pomáha v prevencii proti rakovine prsníka a hrubého čreva. Semená ľanu znižujú hladiny lipidov a majú mierny laxatívny účinok.

Šalvia lekárska - napriek tomu, že šalvia neobsahuje fytoestrogény, hojne sa využíva v období klimaktéria, a to najmä pri nadmernom potení sa a pri návaloch tepla. Šalvia okrem toho má protizápalový, antimikrobiálny a antiseptický účinok.

Ďatelina lúčna - kvety z tejto u nás hojne rozšírenej rastliny obsahujú vysoký podiel izoflavónov, ktoré okrem zmiernenia klimakterických príznakov majú pozitívny vplyv aj pri osteoporóze. Tiež pomáhajú pri zvýšenej hladine cholesterolu a pri diabete. Ďatelina lúčna vo forme obkladov sa používa pri kožných ochoreniach, ako je ekzém a psoriáza.

 

Ďalšie články k téme Ako zvládnuť prechod s úsmevom a byť vitálna

O autorovi
PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Mária Meščanová
PharmDr. Mária Meščanová
Čítať viac od autora

Upozornenie