Ženy vo vyššom veku by sa mali zamerať na svoj jedálniček. Je vhodné do neho zaradiť mliečne výrobky a produkty s vysokým podielom vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre pevnosť kostí. V neposlednom rade by si ženy mali dopriať dostatok odpočinku, spánku a znížiť množstvo stresu. Okrem zmeny životosprávy sa žena môže poradiť so svojím lekárnikom, ktorý jej ochotne pomôže zorientovať sa v širokej škále prípravkov určených na zvládnutie tohto obdobia. V lekárňach si žena môže vybrať z množstva výživových doplnkov, predovšetkým na prírodnej báze s obsahom fytoestrogénov (predovšetkým izoflavónov a lignánov). Účinky fytoestrogénov sú veľmi podobné účinkom prirodzene sa vyskytujúcich ženských pohlavných hormónov. Žena si taktiež môže zvoliť aj liekovú formu, ktorá jej najviac vyhovuje. K dispozícii sú prípravky vo forme čajov, tabliet alebo roztokov.
Najväčší prínos fytoestrogénov bol dokázaný v prevencii vzniku osteoporózy. Izoflavóny zvyšujú syntézu vitamínu D v bunkách a zvyšujú vychytávanie vápnika do kostí. Fytoestrogény majú pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Znižujú hladiny lipidov v plazme, čím dochádza k zníženiu hladiny cholesterolu. Ich ďalším benefitom je aj spomalenie starnutia pokožky, prevencia demencie a depresívnych stavov.
INFOBLOK - PRÍRODNÉ ZDROJE FYTOESTROGÉNOV
Ploštičník strapcovitý - má blahodarný účinok v redukcii negatívnych prejavov v období klimaktéria. Normalizuje hormonálnu hladinu, a tým napomáha eliminovať predovšetkým návaly tepla, nadmerné potenie sa, búšenie srdca, náladovosť a podráždenosť. Jeho prínos spočíva v zmierňovaní kŕčov počas menštruácie.
Vitex jahňací – sa u žien teší veľkej obľube. Okrem pozitívneho účinku na zvládnutie klimakterických ťažkostí táto liečivá bylina má pozitívny vplyv aj na iné gynekologické ťažkosti. Ide predovšetkým o nepravidelnú menštruáciu, o predmenštruačný syndróm či o hormonálne podmienené akné. Jeho použitie je vhodné najmä u žien, ktoré trápi zvýšené potenie sa, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, úzkosť a depresia.
Extrakt z peľového zrna - obsahuje vysoký podiel mastných kyselín, L-tryptofánu, vitamínu E a vitamínov B1 a B2. Komplex týchto látok ma priaznivý účinok pri zachovaní komfortu v období klimaktéria. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a vitamíny skupiny B prispievajú k zachovaniu energetického metabolizmu. Normalizujú aj činnosť srdca, nervovej sústavy a udržujú normálny stav pokožky a slizníc.
Sója fazuľová - je u žien asi najznámejšia a veľmi obľúbená liečivá rastlina, ktorá redukuje symptómy klimaktéria, riziko osteoporózy a rakoviny prsníka. Sója a produkty s obsahom sóje majú prospech pri znižovaní hladiny cholesterolu a pri tvorbe žlčových kameňov.
Ľan siaty - semená tejto rastliny obsahujú vysoký podiel lignánov, ktorým sa pripisuje estrogénový účinok. Vďaka tejto skutočnosti sa používa pri menštruačných a pri klimakterických ťažkostiach a pomáha v prevencii proti rakovine prsníka a hrubého čreva. Semená ľanu znižujú hladiny lipidov a majú mierny laxatívny účinok.
Šalvia lekárska - napriek tomu, že šalvia neobsahuje fytoestrogény, hojne sa využíva v období klimaktéria, a to najmä pri nadmernom potení sa a pri návaloch tepla. Šalvia okrem toho má protizápalový, antimikrobiálny a antiseptický účinok.
Ďatelina lúčna - kvety z tejto u nás hojne rozšírenej rastliny obsahujú vysoký podiel izoflavónov, ktoré okrem zmiernenia klimakterických príznakov majú pozitívny vplyv aj pri osteoporóze. Tiež pomáhajú pri zvýšenej hladine cholesterolu a pri diabete. Ďatelina lúčna vo forme obkladov sa používa pri kožných ochoreniach, ako je ekzém a psoriáza.