Zvládnite koliky novorodenca: Ako si s nimi poradiť?
Koliky trápia množstvo novorodencov. Trpí nimi aj vaše dieťa a vy už si neviete dať rady s jeho neutíšiteľným plačom? Prečítajte si, ako mu môžete pomôcť.
Obsah článku
Pri malých deťoch sa toho mnoho musíme naučiť. Sú totiž chvíle, keď vaše dieťatko jednoducho neprestáva plakať, nech robíte čokoľvek. Takéto chvíle môžu vznikať aj kvôli kolikám. Preto sme pre vás pripravili článok, v ktorom sa pozrieme, čo sú koliky, ako vznikajú a ako si s nimi môžete ľahko poradiť a dopriať vášmu bábätku aj sebe pokojné a radostné chvíle.
Čo je kolika novorodencov?
Kolika je bežný stav novorodencov, ktorý môže byť pre rodičov náročný. Kolika znamená nekonträolovateľný plač u inak zdravého dieťaťa. Dieťatko môže mať ťažkosti s upokojením, spaním a trávením. Prejavuje sa najčastejšie od narodenia až do 3-4 mesiacov, kým tráviaci trakt dieťaťa nie je plne vyvinutý.Dobrou správou je, že kolika zvyčajne nie je vážna a časom sa zlepší. Pre nových rodičov však môže byť stresujúca a únavná. Kľúčom k úspechu je nájsť spôsoby, ako upokojiť svoje dieťa a zmierniť jeho nepohodlie počas plaču.
Ako rozpoznať koliku?
Ak vaše dieťatko neukojiteľne plače viac ako 3 hodiny denne, 3 dni v týždni, viac ako 3 týždne, môže mať koliku. Presná príčina koliky nie je známa, predpokladá sa však, že k nej prispievajú plyny, reflux a citlivosť na potraviny. Dieťatko môže mať ťažkosti s upokojením, spaním a trávením. Plač sa často začína každý deň v rovnakom čase, zvyčajne podvečer. Ak vaše dieťa vykazuje tieto príznaky a je inak zdravé, pravdepodobne má koliku.
Faktory, ktoré môžu ovplyvniť koliku
Koliku môže spôsobiť alebo zhoršiť niekoľko faktorov:
Plynové bubliny
Prehltnutie vzduchu počas kŕmenia alebo plaču môže viesť k bublinám plynu, ktoré spôsobujú bolesť. Počas kŕmenia a po ňom dieťa dôkladne nechajte odgrgnúť, aby sa im uvoľnil prebytočný vzduch. Jemná masáž bruška, teplý kúpeľ a kvapky proti plynatosti môžu tiež priniesť úľavu od plynov.
Nedostatok probiotík
Za koliky môže byť zodpovedný aj nedostatok probiotík v čreve bábätka, čo môže byť spôsobené tým, že tráviaci trakt novorodenca nie je ešte úplne vyvinutý.
Intolerancie či alergie
Ďalším dôvodom môžu byť aj potravinové alergie a intolerancie (napríklad na kravskú bielkovinu), respektíve nedostatok enzýmu laktázy, ktorá má za úlohu správne rozloženie laktózy. Organizmus prakticky nie je schopný stráviť laktózu, a preto môže mať novorodeniatko po konzumácii mliečnych výrobkov nepríjemné príznaky.
Materská strava
Ak dojčíte, niektoré potraviny vo vašej strave môžu dráždiť bruško vášho dieťaťa. Medzi najčastejších vinníkov patria mliečne výrobky, korenené jedlá a kofeín. Skúste postupne vylúčiť jednu z nich a zistite, či sa to zmení.
Príliš veľká stimulácia zmyslov
Príliš veľa aktivít či hluku môže zahltiť zmysly dieťaťa a viesť k rozruchu. Sledujte, či sa u vášho dieťaťa neprejavujú známky nadmernej stimulácie, ako je napríklad:
- zívanie,
- mračenie sa,
- ľahké vyľakanie.
Keď spozorujete tieto signály, prejdite na tiché, slabo osvetlené miesto a vyhnite sa priamemu očnému kontaktu. Upokojte dieťa jemnými zvukmi, rytmickými pohybmi alebo masážou.
Zuby
Ak má vaše dieťa približne 3-4 mesiace, k podráždenosti a nepohodliu môžu prispievať bolesti pri prerezávaní zúbkov. Zmierniť túto bolest môžu:
- jemné trenie alebo masírovanie ďasien,
- studený krúžok na prerezávanie zúbkov,
- paracetamol pre deti.
Upokojujúce techniky na zmiernenie koliky
Biely šum
Jemný okolitý hluk zo zdrojov, ako je ventilátor, klimatizácia, vysávač, sušič vlasov alebo umývačka riadu, môže zakryť škvŕkanie v žalúdku a upokojiť dojča s kolikami. Môžete tiež vyskúšať jemné prehrávanie uspávaniek, zvukov prírody alebo skladieb s bielym šumom. Rovnomerný, nemenný hluk pôsobí totiž na dieťa upokojujúco.
Hojdanie dieťaťa
Rytmické pohyby hojdania alebo kolísania v náručí môžu priniesť úľavu od bolesti pri plynatosti alebo kŕčoch. Tento pohyb je pre bábätká upokojujúci a uvoľňujúci.
Teplo
Teplý kúpeľ, zábal alebo teplý obklad na bruško môžu uvoľniť brušné svaly vášho dieťaťa a poskytnúť úľavu od bolesti spôsobenej plynatosťou. Pred priložením na pokožku dieťaťa sa však uistite, že akýkoľvek zdroj tepla nie je príliš horúci.
Cumlík alebo dojčenie
Sanie je pre bábätká upokojujúce a môže dočasne zmierniť nepohodlie spôsobené kolikou alebo plynatosťou. Ponúknite dieťaťu cumlík, prípadne mu dajte prsník, aby si oddýchlo a upokojilo sa.
Lieky proti nadúvaniu
Liek SAB SIMPLEX sa používa pri zvýšenej tvorbe plynov a pri ťažkostiach, ako sú nafukovanie, pocit plnosti a napätie v nadbrušku. Pri dávkovaní sa treba riadiť pokynmi výrobcu uvedených na obale a v príbalovom letáku.
Veľmi dobré skúsenosti však máme v lekárni aj s prípravkom BioGaia ProTectis. Kvapky BioGaia obsahujú živé aktívne baktérie Lactobacillus reuteri (L.reuteri) Protectis rozmiešané v oleji. Kvapky sa však môžu užívať už od 1. dňa dieťaťa.
Kedy pri kolike vyhľadať lekársku pomoc?
Ak sa príznaky koliky vášho dieťaťa po vyskúšaní obvyklých prostriedkov nezlepšujú alebo sa zdajú byť veľmi závažné, je dobré poradiť sa s pediatrom.
Dajte si pozor najmä na tieto indikátory:
- dlhodobý plač, ktorý môže viesť k dehydratácií a vysileniu,
- nízke priberanie alebo problémy s kŕmením,
- vracanie alebo krvavá stolica,
- nafúknuté bruško,
- vyššia teplota
Zvíťazte nad kolikam
Novorodenectvo prináša so sebou radosti, ale aj výzvy. Zvládanie kolík je jednou z týchto výziev, ktorá môže rodičom spôsobiť neistotu. Zachovajte však trpezlivosť, pokoj a pamätajte, že kolika prejde. Aj keď sa to teraz nezdá, tieto dlhé noci a obdobia nervozity nebudú trvať večne. Vaše dieťatko z tejto fázy vyrastie a skôr, ako sa nazdáte, budete sa spoločne smiať a zabávať.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach