Viete si poradiť so štípancami, kliešťami či inými pohryznutia hmyzom?

29. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Ak na pokožke vášho dieťaťa náhle vznikne zvláštny útvar, ktorý spôsobuje svrbenie alebo dokonca bolesť, nie je vhodné zdráhať sa s reakciou. Preto by ste mali mať vždy po ruke osvedčené prostriedky, ktoré ponúkajú účinnú pomoc.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Viete si poradiť so štípancami, kliešťami či inými pohryznutia hmyzom?

Ak sa na koži vášho  drobca odrazu objaví čudesný útvar, ktorý svrbí alebo nebodaj bolí, netreba dlho  čakať. Majte preto po ruke pomocníkov, ktorí zaručene fungujú.

Medzi hmyz, ktorý štípe, patria komáre, kliešte, blchy, ovady alebo ploštice. Ich uhryznutie je síce nepríjemné, no zväčša nebýva nebezpečné. Výnimku tvoria kliešte, prenášajúce ochorenie nazývané borelióza. Po osobnom stretnutí s nimi sa odporúča navštíviť ambulanciu ošetrujúceho lekára, ktorý navrhne najvhodnejší postup. Medzi nebezpečné bodnutia hmyzom aj patria tie, ktoré spôsobujú včely, osy či sršne. Okrem prudkej bolesti môžu vyvolať závažnú alergickú reakciu. Aby ste všetky nástrahy letnej prírody zvládli s úsmevom, mali by ste poznať tieto overené triky.

Obávané kliešte

Kliešte sú známe ako prenášači rôznych chorôb. Najčastejšie spôsobujú lýmsku boreliózu a kliešťový zápal mozgu. Už dávno neplatí, že kliešťa stretnete iba v lese, stále častejšie s nimi prichádzame do kontaktu aj uprostred mestských parkov alebo na detských ihriskách.

 

Po každom pobyte vonku preto dieťa dôkladne prezrite, a to hlavne v kožných záhyboch a vo vlasoch. Na prenos boreliózy potrebuje byť kliešť prisatý minimálne 36 hodín – ak ho odhalíte skôr, znížite riziko ochorenia na minimum.

Pokiaľ nájdete prisatého kliešťa, treba ho čo najskôr odstrániť z pokožky. Že s tým nemáte žiadne skúsenosti? Obráťte sa radšej na lekára, ktorý rovno navrhne preventívnu liečbu. Najlepším spôsobom, ako kliešťa vytiahnuť, je opatrne, no pevne ho uchopiť tenkou pinzetou čo najbližšie pri koži a jedným rovným trhnutím ho vybrať von.

Nesnažte sa ho vytočiť, pri tomto pohybe môže kliešť vyvrhnúť infikovaný obsah rovno do rany. Po  odstránení miesto dezinfikujte a pár dní pozorujte. Ak sa objaví opuch alebo začervenanie, okamžite navštívte lekára.

Pichnutie žihadlom

Hoci nejde o príjemný zážitok, v živote už skoro každý človek okúsil, ako chutí bodnutie včely či osy. Rešpekt by ste mali mať najmä voči sršňom, ktorí môže byť veľmi agresívni a ich pichnutie dá zabrať aj dospelému, nieto ešte dieťaťu. Sledujte preto okolie, v ktorom sa nachádzate a snažte sa takejto situácii predchádzať.

Nepoužívajte sladké a výrazné parfumy a opatrní buďte aj s jedlom či sladkými nápojmi, ktoré spolu s rodinou konzumujete vonku. Pred napitím sa z fľašky alebo pohára vždy skontrolujte, či tam vaše dieťa náhodou nečaká okrídlené prekvapenie.

V prípade, že blízkemu stretu dieťaťa so žihadlom nedokážete zabrániť, zachovajte chladnú hlavu. Presvedčte sa, či v rane náhodou neostalo žihadlo a pokiaľ áno, rýchlym pohybom ho odstráňte, no nikdy nie vytláčaním. Postupujte opatrne, aby sa jed zo žihadla nedostal pod kožu. Miesto vpichu umyte vodou a mydlom.

Z detstva si možno pamätáte, ako nám mamy dávali na zasiahnuté miesto polovicu cibule. Ešte lepšie vám poslúži protialergický gél, napríklad Fenistil. Kombinovať ho môžete s prikladaním ľadu. Vyvýšte časť tela, ktorá bola zasiahnutá žihadlom -  zmiernite tak opuch. Pokiaľ je vpich na tvári alebo v jazyku, dávajte pozor, aby nedošlo k zhoršeniu dýchania. V tom prípade volajte rovno sanitku.

Komár a iný otravný hmyz

V posledných rokoch máme často pocit, že komárov neustále pribúda. Podľa odborníkov na človeka útočia najmä hodinu pred a 90 minút po zotmení, no veľakrát na nich naďabíte aj uprostred dňa. Zdržiavajú sa hlavne vo vysokej tráve a v blízkosti vodných tokov, preto by ste pred návštevou takýchto lokalít mali vytiahnuť do boja tie najsilnejšie zbrane.

Okrem dlhých rukávov a oblečenia z pevnejšieho materiálu, cez ktoré otravný hmyz tak ľahko neprenikne, majte vždy pri sebe aj účinný repelent. Aplikovať ho môžete na oblečenie alebo priamo na kožu, pričom sa odporúča pre deti už od dvoch rokov. Spoľahlivo vás ochráni na dobu minimálne 4 hodín.

Aplikujte 2 až 3 krátke streknutia vo vzdialenosti 20-30 cm. Pri použití na tvár a krk najprv prípravok nastriekajte do dlaní a potom ho rozotrite na potrebné miesta. Nezabudnite takto ošetrené miesta po príchode domov dôkladne umyť vodou a mydlom.

Podráždenie pokožky (alergia)

Bežným kožným prejavom uhryznutia hmyzom je bolesť v mieste vpichu, ktorú môže sprevádzať začervenanie, opuch alebo svrbenie. Za normálnu reakciu odborníci považujú vytvorenie „pupáčika“ v priemere do 1 centimetra, ktorý za pár hodín zmizne. Koža môže byť tvrdšia alebo teplejšia. Na zmiernenie začervenania kombinujte gély proti svrbeniu s upokojujúcou kozmetikou, ktorá regeneruje a čistí postihnuté miesto.

 

Horšia reakcia môže znamenať, že má vaše dieťa alergickú reakciu. Tá sa často spája s ďalšími príznakmi, ako je únava, zvýšená teplota, hnačka alebo zvracanie, poruchy prehĺtania, dýchania či bezvedomie.

Ak pozorujete niektorý zo spomínaných varovných signálov, bodnutie sa nachádza v ústach, začína opúchať aj tvár a krk dieťaťa, prípadne sa podráždenie prejaví aj na inom mieste, ako bol vpich a neustupuje ani po dvoch dňoch, okamžite kontaktujte lekára.

Ďalšie články k téme Viete si poradiť so štípancami, kliešťami či inými pohryznutia hmyzom?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie