Ako podporiť motorický vývoj dieťaťa vhodnými hračkami?
Hľadáte ideálne hračky pre svoje bábätko, ktoré by pozitívne ovplyvnili jeho motorický rozvoj? Pozrite si rady od fyzioterapeuta.
Obsah článku
Chcete bábätku vybrať tie správne hračky, ktoré podporia jeho motorický vývoj? Prečítajte si tipy od fyzioterapeuta.
V dnešnej dobe je náš trh presýtený rôznymi pomôckami a hračkami z detského sveta. Je veľmi náročné sa vyznať v tom, ktoré hračky sú pre dieťa užitočné a podporujúceho jeho prirodzený motorický vývoj. Existuje veľa hračiek, ktoré skôr môžu naopak psychomotorický vývoj dieťaťa spomaliť. V článku sa dozviete, ktoré hračky a hry sú vhodné a podporujú detský vývoj a ktoré naopak nie.
Hračky a hry pre deti dokým začnú liezť po štyroch
Prvé mesiace po narodení bábätka je najdôležitejšia vaša prítomnosť a vrelá náruč. Spievajte im vaše obľúbené pesničky alebo básničky uvidíte, ako to dokáže dieťatko upokojiť.
Dieťatka sa dotýkajte, hladkajte môžete urobiť masáž bruška, čo mu napomôže k zlepšeniu trávenia. Masírujte plošným dotykom okolo pupka v smere hodinových ručičiek. S básničkou „Kolo, kolo mlýnske“ môžete krúžiť obomi dolnými končatinami, tiež v smere hodinových ručičiek. Nebojte sa stehnami ísť úplne k brušku.
Od približne 2. mesiaca sa začína u dieťatka zlepšovať zrakový kontakt a postupne aj otváranie dlane a cielený úchop. Vhodné je zo začiatku detičkám ukazovať čiernobiele knižky, hračky alebo kartičky, vďaka čomu sa im bude dariť lepšie fixovať zrakom.
Hračky im ukazujte približne 40 cm pred tvárou, aby neboli príliš ďaleko alebo naopak blízko. Dôležité je aby dieťa vedelo rotovať hlavou voľne na obe strany. Pohybujte hračkou pomaly do strán až tak, aby využilo celú rotáciu pohybu.
Keď dieťa leží na chrbte, hračky a ani akékoľvek stimuly nedávajte za hlavu, to ich bude nútiť hlavičku zakláňať. Hračku dajte ľahko pod úroveň očí, aby ich zrak smeroval trochu dole. Rovnako to platí aj pri používaní hrazdičiek. Postavte ich tak, aby hrazdička bola nad úrovňou pupka.
Keď bábätko leží na bruchu hračky nedávajte veľmi vysoko, pretože ho to stimuluje do záklonu. Položte ich na podložku tesne pred bábätko, aby vedelo jednoducho zafixovať zrakom.
Okolo 4. až 5. mesiaca môžete dávať ruky detičiek do oblasti kolien, chodidiel a postupne im viac nožičky ukazovať a dávať ich až k ústam. S pesničkou „Pec nám spadla“ približujte ruku a chodidlo krížom k sebe a vystriedajte aj druhú stranu.
Hračky a hry pre deti od lezenia do stabilnej chôdze
V tomto období je už hra a rozmanitosť pohybu u detí oveľa pestrejšia. Aj v tomto veku existuje veľa pomôcok, ktoré skôr detskému vývoju škodia akoby ho podporovali. Pomôcky, ktoré sa dieťaťu snažia urýchliť vývoj určite nie sú tou správnou voľbou.
Medzi také pomôcky jednoznačne patria chodítka. Na trhu môžete nájsť pasívne chodítka (pavúky) alebo aktívne chodítka (vozíky na tlačenie). Tieto pomôcky sú jednoznačne nevhodné na používanie pokiaľ dieťa samostatne a stabilne nechodí. Naučia sa v nich zlý stereotyp chôdze, ktorý im môže spôsobiť problémy do budúcnosti, napr. chodenie po špičkách, prehýbanie v driekovej oblasti a tým oslabené brušné svaly a vytáčanie bedrových kĺbov dovnútra.
Miesto podporovania detí do chôdze využite toto obdobie lezenia po štyroch a spoločne sa zahrajte na psíkov, kedy vás dieťa bude naháňať alebo vy jeho.
Vytvorte mu zo začiatku jednoduché dráhy, ktoré pri lezení musí prekonať, napríklad dáte na zem vankúše, zrolovanú deku alebo karimatku. Upravte vašu domácnosť, tak aby sa dieťaťu čo najmenej pri lezení šmýkalo napríklad detskými podložkami.
Pokiaľ vaše dieťa nelezie po štyroch, ale plazí sa po bruchu je vhodné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže formou hry cviky na podporu lezenia.
Hračky a hry pre deti, ktoré samostatne chodia
Pokiaľ už deti dokážu samostatne a stabilne chodiť otvára sa nám veľké množstvo pomôcok, ktoré detský vývoj podporujú. Dráhy na preliezanie môžete sťažiť a zaradiť rôzne skoky, preskoky, podliezanie, preliezania a hádzanie lopty. Medzi hračky, ktoré rozvíjajú detský vývoj patria napríklad rôzne hojdacie/ balančné dosky, Piklerov triangel na lezenie a rebriny. Na vývoj detskej nohy a stability sú vhodné nestabilné plochy ako bosu, balančná podložka, balanční masážni ježkovia alebo senzomotorické podložky.
V tomto veku je veľmi časté rozhodovanie nad tým aké odrážadlo je vhodné pre dieťa kúpiť. Pokiaľ je odrážadlo nízke a široké v oblasti sedátka dieťa automaticky viac vytáča bedrové kĺby dovnútra a odráža sa na vnútornej strane chodidla. Tým si podporuje neideálny stereotyp, ktorý sa môže prejaviť následne v chôdzi.
Odrážadlo by malo byť pevné a v oblasti sedátka nie príliš široké, tak aby pri odraze využívalo celé chodidlo nie len vnútornú časť. Vhodnejšie sú dvojkolesové odrážadlá, pretože dieťa musí viac balancovať a tým sa lepšie zapoja svaly trupovej stabilizácie.
Ak sa Vám doma nahromadilo veľké množstvo hračiek, vyberte deťom len pár ktoré na hracej ploche bude mať a pravidelne ich obmieňajte.
Pri veľkom počte hračiek sa dieťa horšie sústredí na jednu aktivitu. Dieťa si ich následne toľko neobkuká a keď mu ich ukážete o niekoľko týždňov znovu budú zaujímavé na skúmanie.
Pri hrách s deťmi sa skúste zapojiť celá rodina, trávte spolu čo najviac času bez mobilných telefónov. Vy rodičia ste pre deti vzorom, takže keď uvidia že sa hýbete a športujete dávate im ten najlepší základ k pohybu do budúcnosti.
Tipy na záver
Ak ste kreatívne duše môžete si spolu s deťmi senzomotorický koberec vyrobiť. Pri výrobe určite zapojte aj deti, tým natrénujete aj jemnú motoriku. Fantázie sa medze nekladú a môžete použiť či už rôzne prírodne materiály ako napríklad kamienky, gaštany, šišky, konáriky alebo gombíky, loptičky, varešku atď.
Ak deti učíte hod loptou zhora, povedzte im aby si dali loptičku k uchu a skúsili počúvať či im loptička niečo nešepká, potom odpočítajte 1-2-3 a hop. Dieťa sa týmto od začiatku lepšie a kvalitnejšie naučí hádzať.