Postcovidový syndróm ohrozuje aj slovenské deti

21. 4. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Teplota, výskyt kožných vyrážok na celom tele a končatinách a začervenanie jazyka predstavujú časté príznaky závažného ochorenia spojeného s prekonaním infekcie Covid-19. Tieto symptómy môžu naznačovať potenciálne riziká spojené s touto infekciou a je dôležité venovať im pozornosť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Postcovidový syndróm ohrozuje aj slovenské deti

Horúčky, vyrážka po celom tele a končatinách, červený jazyk. To sú najčastejšie príznaky závažného ochorenia, spájaného s prekonaním infekcie Covid-19. Aké sú riziká?

Hoci sa na začiatku vypuknutia pandémie zdalo, že deti tento nepríjemný vírus obchádza, s príchodom rôznych mutácií sa Covid-19 prejavuje u čoraz väčšieho množstva školákov, škôlkarov, ba dokonca aj bábätiek. Na Slovensku bolo začiatkom roka 2021 nahlásených približne 900 pacientov s koronavírusom vo veku do troch rokov. Chorých tínedžerov a dospievajúcich evidujeme podstatne viac – okolo 7.000 potvrdených prípadov. Hoci priebeh ochorenia je u nich často veľmi mierny, až bezpríznakový, pár týždňov po vyliečení môžu rodičov vystrašiť nepríjemné komplikácie.

Multisystémový zápal

Hoci bol tento syndróm považovaný za veľmi vzácny, podľa slovenských lekárov s ním bojujeme aj u nás. V susedných Čechách už potrápil najmenej dvesto detí. Hoci sa nevyskytuje často, jeho zákernosť spočíva v tom, že môže spôsobiť zlyhanie orgánov a vyžaduje si rýchlu hospitalizáciu. Multisystémový zápalový syndróm sa označuje aj skratkou PIMS-TS. Prejavuje sa 6 až 8 týždňov po prekonaní infekcie Covid-19, o čom však nemusí mať rodič ani tušenia. Syndróm je s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolaný abnormálnou alebo prehnanou imunitnou reakciou niektorých detí.

Medzi hlavné príznaky, ktoré naznačujú, že s vaším potomkom nie je čosi v poriadku, patrí vysoká teplota, ktorá sa nedarí zraziť dostupnými metódami a liečbami. Veľmi častá je prítomnosť červených vyrážok po tele, na končatinách a tiež na dlaniach alebo chodidlách. Na krku sa môžu objaviť zdurené uzliny a pridajú sa problémy so žalúdkom, vracanie, hnačka a bolesti brucha. Niektoré deti sa zvyknú sťažovať na bolesť hlavy a hrdla, sú často ospalé či dezorientované. V horších prípadoch dochádza k problémom s dýchaním, klesá krvný tlak, dieťa môže stratiť vedomie a upadnúť do šoku.

Priebeh a liečba

Väčšina detských pacientov, ktorých PIMS-TS postihlo, potrebovali niekoľkodňovú až týždňovú hospitalizáciu v nemocnici. Najväčšou hrozbou je možné zlyhanie kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, k čomu našťastie na Slovensku zatiaľ neprišlo. Sprevádzať ho môže zápal srdcového svalu či pľúc. Pacienti, u ktorých sa syndróm prejavil, potrebovali intenzívnu starostlivosť. Sledoval ich kardiológ aj reumatológ, a to nielen počas hospitalizácie, ale aj po prepustení domov.

 

Postcovidový syndróm

Vyššie zmienené príznaky sú veľmi ľahko zameniteľné s iným druhom ochorenia, preto im nemusia rodičia venovať dostatočnú pozornosť. Špeciálne to platí v prípade, že nemáte tušenie, že vaše dieťa bolo nakazené koronavírusom, pretože malo bezpríznakový priebeh infekcie. Pre úspešné zvládnutie liečby je dôležité podchytiť multisystémový zápal čo najskôr - preto neváhajte a zmenu zdravotného stavu vášho dieťaťa ihneď konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Riziková skupina

Nové ochorenie sa prvýkrát objavilo v polovici minulého roka vo Veľkej Británii, v Spojených štátoch amerických, Taliansku a vo Francúzsku. Problematické pri pediatrickom multisystémovom inflamačnom syndróme je okrem iného aj malé množstvo informácií, ktoré o ňom lekári v súčasnosti majú. Postihuje približne dvoch ľudí zo 100 000, a to do veku 21 rokov, ktorí prekonali Covid-19, hoci mohli mať úplne bezpríznakový priebeh. Vo všeobecnosti sú viac ohrození tínedžeri, no známy je aj prípad ochorenia u 13.mesačného dievčatka.

PIMS-TS na Slovensku

V slovenských nemocniciach registrujú zvýšený počet detských pacientov s týmto nebezpečných syndrómom. Podľa primára pediatrickej kliniky v Trnave ide o jedného až dvoch pacientov vo veku 6 mesiacov až 14 rokov každý týždeň. Podobné skúsenosti majú lekári z ďalších slovenských miest. V Národnom ústave detských chorôb poskytli lekársku starostlivosť začiatkom roka 2021 dvanástim pacientom s PIMS-TS, našťastie bez závažnejších komplikácií. Spoločným znakom je objavenie sa syndrómu približne 6 až 8 týždňov po prekovaní koronavírusu.

Autor: redakcia BabyClub Dr. Max

Ďalšie články k téme Postcovidový syndróm ohrozuje aj slovenské deti

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie