Ignorovaním striktných pravidiel a nekonečného memorovania, ktoré si zo školských lavíc pamätáme my, dosahuje Montessori systém - rozvíjanie schopností u každého jedného dieťaťa takou cestou, aby samé dokázalo objaviť, v čom je dobré a čo ho bude baviť aj v budúcnosti.
Pokiaľ vás to zaujalo a chceli by ste sa dozvedieť viac, čítajte ďalej.
HISTÓRIA MONTESSORI
Lekárka a pedagogička talianskeho pôvodu, Mária Montessoriová, uviedla tento alternatívny východno-vzdelávací program do praxe začiatkom dvadsiateho storočia. Na jeho základe viedla prvú škôlku, určenú pre sociálne slabšie deti vo veku do troch do šiestich rokov. Prioritnou snahou bolo odstrániť výchovné a vzdelávacie problémy a poskytnúť dostatok priestoru každému jednému „žiakovi“ – teda nepotláčať potreby jednotlivca na úkor kolektívu, ako to bolo zaužívané v klasických školách a škôlkach. Na Slovensku sa povedomie o Montessori výučbe objavilo až v deväťdesiatych rokov, no počet zariadení, ktoré vedú svojich zverencov týmto smerom, neustále rastie. Presný zoznam škôl a škôlok nájdete na http://www.montessori.sk .
Montessori rodič rešpektuje vlastnú hlavu a povahu svojho potomka, ktorý je na ňom síce závislý, no v istom zmysle potrebuje mať pocit voľnosti a slobodnej voľby, aby dokázal spoznávať svet a učiť sa na vlastných zážitkoch.
Tento princíp výchovy je tak prirodzený, že ho automaticky aspoň čiastočne aplikuje väčšina rodičov. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že vy sami doma používate hračky, označené slovkom Montessori, a ani o tom neviete. Edukatívne tabule, ktoré poskytujú viacero možností riešenia zadaných úloh alebo praktické schodíky, vďaka ktorým sa dieťa ľahšie dostane k umývadlu či kuchynskej linke, dnes obsahuje takmer každá domácnosť.
ZÁKLADNÉ PRINCÍPY
Pomôž mi, aby som to dokázal sám. Tak by sa dala stručne zhrnúť hlavná myšlienka, na ktorej je Montessori výchova postavená. Dieťa je pokladané za dobrú osobnosť, ktorú by dospelí v jeho okolí mali podporovať v činnostiach, ktoré vykonáva pre svoje vlastné uspokojenie a nie na príkaz.
Základné princípy sa dajú zhrnúť do niekoľkých pravidiel:
Ďalším skvelým nápadom je záhradkárčenie. Deti si vďaka nemu zlepšujú jemnú motoriku, trpezlivosť a zároveň vždy spoznávajú niečo nové. Zapojte ich do celého procesu cez sadenie, polievanie až po zber vašej spoločnej úrody. Vyskúšať to môžete aj v prípade, že nemáte dom so záhradou. Na balkóne je dostatok miesta, aby sa tam zmestil jeden či viac kvetinárov na bylinky a kvety. Prajeme veselú zábavu!