Kašeľ u detí síce nie je príjemnou záležitosťou, no zároveň sa ho netreba zľaknúť a tlmiť ho za každých okolností liekmi. Problém nastáva, keď sa intenzita pokašliavania prudko zvýši, prípadne sa ho malý pacient nevie zbaviť niekoľko týždňov. Základom úspešnej liečby je správna diagnostika problému, s čím vám spoľahlivo poradí pediater. Ten zároveň vylúči prítomnosť závažnejšieho ochorenia, ako je zápal pľúc alebo astma.
Akútny alebo chronický kašeľ?
Kašeľ je pre ľudské telo nesmierne dôležitý a užitočný. Ide o fyziologický obranný reflex, ktorým dýchacie cesty reagujú na prítomnosť cudzorodých látok či telies. Pomocou kašľa sa telo zbavuje prachu, peľov, škodlivín a hlienu, no často ním reaguje aj na infekcie. Preto je dôležité rozlíšiť, o aký druh kašľa vlastne ide.
Akútny kašeľ je najčastejším dôvodom, prečo deti prídu k lekárovi. U drobcov väčšinou signalizuje vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, spája sa s nádchou a únavou. Bežne sa objaví 3-4 dni po začiatku ochorenia a mizne po týždni až desiatich dňoch. Začína ako suchý a postupne sa mení na vlhký kašeľ, spojený s vykašliavaním hlienov. Väčšinou je spôsobený vírusmi a zvládnete ho doma pomocou zvlhčovania vzduchu, podávaním dostatočného množstva tekutín a vhodných liečiv. Ak ste si nie ste istý, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie, pomôže vám CRP test.
Pokiaľ dieťa pokašliava dlhšie ako 3-4 týždne, kašeľ sa považuje za chronický. U bábätiek za ním často stojí reflux, preto sa pravidelne zhoršuje po jedle a v ľahu. Za dlhodobým kašľom sa bežne ukrýva alergia alebo astma, ktorá sa ozve napríklad pri fyzickej námahe alebo pri styku s alergénom. Priechodnosť dýchacích ciest zhoršuje aj fajčiarska domácnosť. Pokiaľ obmedzíte pasívne fajčenie, zdravotný stav dieťaťa s chronickým kašľom sa pravdepodobne rýchlo zlepší.
Vlhký kašeľpovažujú lekári za produktívny. Nie je preto správne okamžite ho tlmiť, naopak, účinná liečba podporí očistu dýchacích ciest od hlienov prostredníctvom prípravkov, ktoré ich dokážu zriediť (mukolytiká), ako aj takých, ktoré podporujú vykašliavanie (expektoranciá). Prospešné je aj myslieť na hygienu nosa, pravidelné smrkanie a používanie sprejov s morskou vodou.
Vlhký kašeľ zvyčajne nie je bolestivý. Pri jeho liečbe je dôležité veľa piť. Okrem vody nezabúdajte na bylinkové čaje, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest.