Zase kašle? Poradíme vám, ako postupovať pri liečbe

9. 11. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Kašeľ je nepríjemnou, ale pomerne bežnou súčasťou detstva. Ako postupovať pri jeho liečbe a kedy už treba vyhľadať lekára?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Zase kašle? Poradíme vám, ako postupovať pri liečbe

Pokiaľ sa vám nepozdáva intenzita kašľa vášho dieťaťa, priebeh ochorenia, prípadne vaše dieťa pokašliava už niekoľko týždňov, je načase navštíviť pediatra. Medzi najčastejšie omyly domácej liečby patrí zámena suchého a vlhkého kašľa a s tým súvisiaca nesprávna liečba.

Kašeľ u detí síce nie je príjemnou záležitosťou, no zároveň sa ho netreba zľaknúť a tlmiť ho za každých okolností liekmi. Problém nastáva, keď sa intenzita pokašliavania prudko zvýši, prípadne sa ho malý pacient nevie zbaviť niekoľko týždňov. Základom úspešnej liečby je správna diagnostika problému, s čím vám spoľahlivo poradí pediater. Ten zároveň vylúči prítomnosť závažnejšieho ochorenia, ako je zápal pľúc alebo astma.

Akútny alebo chronický kašeľ?

Kašeľ je pre ľudské telo nesmierne dôležitý a užitočný. Ide o fyziologický obranný reflex, ktorým dýchacie cesty reagujú na prítomnosť cudzorodých látok či telies. Pomocou kašľa sa telo zbavuje prachu, peľov, škodlivín a hlienu, no často ním reaguje aj na infekcie. Preto je dôležité rozlíšiť, o aký druh kašľa vlastne ide.

Akútny kašeľ je najčastejším dôvodom, prečo deti prídu k lekárovi. U drobcov väčšinou signalizuje vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, spája sa s nádchou a únavou. Bežne sa objaví 3-4 dni po začiatku ochorenia a mizne po týždni až desiatich dňoch. Začína ako suchý a postupne sa mení na vlhký kašeľ, spojený s vykašliavaním hlienov. Väčšinou je spôsobený vírusmi a zvládnete ho doma pomocou zvlhčovania vzduchu, podávaním dostatočného množstva tekutín a vhodných liečiv. Ak ste si nie ste istý, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie, pomôže vám CRP test.

Pokiaľ dieťa pokašliava dlhšie ako 3-4 týždne, kašeľ sa považuje za chronický. U bábätiek za ním často stojí reflux, preto sa pravidelne zhoršuje po jedle a v ľahu. Za dlhodobým kašľom sa bežne ukrýva alergia alebo astma, ktorá sa ozve napríklad pri fyzickej námahe alebo pri styku s alergénom. Priechodnosť dýchacích ciest zhoršuje aj fajčiarska domácnosť. Pokiaľ obmedzíte pasívne fajčenie, zdravotný stav dieťaťa s chronickým kašľom sa pravdepodobne rýchlo zlepší.

Čo zaberá na vlhký kašeľ?

Pri zatekaní hlienov a ich vykašliavaní je veľmi náročné určiť správnu diagnózu. Rodičia si preto mýlia suchý a vlhký kašeľ. S tým súvisí aj nesprávne užívanie účinných látok, ktoré môžu namiesto uľahčovania vykašliavania oslabené dýchacie cesty zbytočne dráždiť.

 

Výber lieku na kašeľ závisí od toho, či je vlhký alebo suchý

Vlhký kašeľpovažujú lekári za produktívny. Nie je preto správne okamžite ho tlmiť, naopak, účinná liečba podporí očistu dýchacích ciest od hlienov prostredníctvom prípravkov, ktoré ich dokážu zriediť (mukolytiká), ako aj takých, ktoré podporujú vykašliavanie (expektoranciá). Prospešné je aj myslieť na hygienu nosa, pravidelné smrkanie a používanie sprejov s morskou vodou.

Vlhký kašeľ zvyčajne nie je bolestivý. Pri jeho liečbe je dôležité veľa piť. Okrem vody nezabúdajte na bylinkové čaje, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest.

Ako liečiť suchý kašeľ?

Dieťa pri ňom bežne nevykašliava žiadne hlieny, naopak, môže sa sťažovať na bolesť hrdla. Často sa po niekoľkých dňoch  mení na vlhký, čomu treba prispôsobiť liečbu. Kým sa tak stane, je vhodné tlmiť ho napríklad voľnopredajnými liekmi na utíšenie kašľa (antitusiká) alebo kombináciou guajfenezínu s butamirátom. Nepodávajte ich však pridlho, aby ste nebránili očiste dýchacích ciest. O výbere vhodného prípravku sa môžete poradiť v lekárni.

Suchý, dusivý kašeľ môže byť príznakom začínajúceho zápalu horných alebo dolných dýchacích ciest. Ak ho dieťa dobre toleruje, dbajte na pravidelný príjem tekutín, vetranie priestorov a zvlhčovanie vzduchu u vás doma. Suchý kašeľ, spojený s výtokom z nosa, sa najviac prejavuje večer a v noci a spája sa s polohou ležmo. V takom prípade je potrebné udržiavať nos priechodný, napríklad pomocou kvapiek alebo sprejov s obsahom morskej soli a spať s vyvýšeným vankúšom.

 

Kedy navštíviť lekára?

Každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie. Pokiaľ sa vám nepozdáva jeho zdravotný stav, vždy je dobrý nápad nechať dieťa vyšetriť u pediatra. Kým bežné prechladnutie a kašľanie zvládnete dostať pod kontrolu za pár dní, pri zápale pľúc alebo priedušiek sa objavuje výrazný, dusivý a bolestivý kašeľ, ktorý dieťaťu očividne sťažuje dýchanie.  

 

Ďalším z varovných signálov je prítomnosť horúčky, piskot na hrudi, šťažené alebo príliš rýchle dýchanie. Odborníci zároveň upozorňujú, že horúčka sa v niektorých prípadoch nemusí vôbec objaviť, preto pri závažnejšom priebehu ochorenia radšej konzultujte ďalší postup s ošetrujúcim lekárom.

Ďalšie články k téme Zase kašle? Poradíme vám, ako postupovať pri liečbe

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie