Jedia vaše deti málo ovocia a zeleniny? Tieto vitamíny by mali prijímať celoročne
Správne vyvážená strava je kľúčová pre zabezpečenie správneho telesného i duševného vývoja vášho dieťaťa. Ak však na jeho tanieri chýbajú nejaké základné zložky, je nevyhnutné ich dopĺňať iným spôsobom.
Obsah článku
Vyvážená strava je nesmierne dôležitá pre zabezpečenie správneho telesného i duševného vývoja dieťaťa. Pokiaľ tomu vášmu chýbajú na tanieri základné zložky, je potrebné ich dopĺňať inou cestou.
Napriek veľkej snahe rodičov sa niekedy stáva, že ich potomstvo odmieta vložiť do úst čo i len kúsok ovocia alebo zeleniny. Ak to trvá chvíľu, telo si dokáže s krátkodobým výpadkom poradiť, no pokiaľ ide o dlhšie obdobie, mali by ste zbystriť pozornosť. Nedostatok vitamínov a minerálov sa prejaví rôznymi zdravotnými problémami, najrýchlejšie znížením imunity a vyššou chorobnosťou. Viete, ktoré vitamíny sú pre deti extra dôležité?
Zje vaše dieťa 5 dávok ovocia a zeleniny denne?
Pestrá strava je pre správny vývin detského organizmu nevyhnutnosťou. Na tento fakt však zvykneme zabúdať, rovnako ako na potrebu kvalitného spánku, pohybu a dostatočného pitného režimu.
„Ovocie a zelenina sú zdrojom vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a ďalších dôležitých zložiek, ktoré majú priaznivý vplyv pre organizmus“, hovorí PharmDr. Júlia Kollárová z Dr. Max Sabinov.
Denne sa odporúča konzumácia piatich porcií zeleniny a troch dávok ovocia. Pre lepšiu predstavu, jedna porcia by mala mať približne 100 až 150 gramov a môže ísť o jablko, hrušku alebo broskyňu. V prípade zeleniny sa jedna dávka rovná zhruba 50tim gramom v prípade, že sa konzumuje v surovom stave.
V skutočnosti však dnešné deti nezjedia ani polovicu odporúčanej dennej dávky.
Ako spoznať, že dieťaťu niečo v strave chýba?
- Pokiaľ vášmu drobcovi odrazu nechutí jesť, môže ísť o nedostatok vitamínu A.
- Málo déčka ohrozuje aj tých najmenších, preto vám pediater odporučí podávať ho bábätku doplnkovo v podobe výživového doplnku, a to po celý rok.
- Chýbajúce B vitamíny sa najčastejšie prejavuje chudokrvnosťou, malátnosťou či aftami v ústach.
- Železo zase vytvára silné svaly, podporuje tvorbu červených krviniek a dodáva dieťaťu energiu. Pri jeho deficite býva často unavené, ba dokonca apatické.
Viete, na ktoré vitamíny sa treba zamerať?
„Dostatočný príjem vitamínov u detí pozitívne vplýva na ich telesnú a duševnú kondíciu. Zároveň sa tým posilňuje ich imunitný systém“, upozorňuje odborníčka z lekárne Dr. Max. Výber výživových doplnkov by mal byť individuálny podľa veku dieťaťa a jeho zdravotného stavu, preto je najlepšie sa s výberom poradiť s pediatrom alebo s lekárnikom.
Na zvýšenie obranyschopnosti organizmu priaznivo pôsobí vitamín C, D, B, rybí olej a takisto probiotiká. Sú dostupné v rôznych formách - pre najmenšie detičky najčastejšie v kvapkách, pre tie staršie od troch rokov existujú napríklad v podobe gumených cukríkov. Tieto výživové doplnky samozrejme nie sú plnohodnotnou náhradou stravy u detí, preto je vhodné ich neustále viesť k pestrému jedálničku.
Najlepší spôsob, ako naučiť dieťa správne jesť, je ísť mu príkladom. „Deti zvyčajne chcú jesť to, čo vidia jesť u svojich rodičov, preto je dobré ich denne motivovať pestrosťou, farebnosťou a nápaditosťou pri servírovaní jedál“, radí PharmDr. Júlia Kollárová.
Pozor na tieto chyby pri dopĺňaní vitamínov deťom
„Dieťa nie je malý dospelý a jeho organizmus má iné nároky, ako je to u dospelých. Zároveň sú deti citlivejšie nielen na nedostatok, ale tiež na neprimerané užívanie suplementov“, dodáva PharmDr. Júlia Kollárová.
Dbajte na to, aby ste deťom podávali vitamíny iba vy, rodičia. Zároveň deťom dôkladne vysvetlite, že nejde o cukríky a nesmú sa konzumovať vo väčších množstvách, než je odporúčané. V prípade pochybností o výbere doplnkov a ich správnom dávkovaní sa neváhajte poradiť s odborníkom.