Balíme do pôrodnice: Čo všetko sa zíde?
Čaká vás čochvíľa pôrod? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných vecí a dokladov pre mamičku a bábätko, ktoré by ste si mali zbaliť so sebou do pôrodnice.
Obsah článku
Dôsledné budúce mamičky majú už niekoľko týždňov vopred zbalenú cestovnú tašku, keby sa náhodou bábätko ohlásilo skôr. Niekedy sa však môže stať, že aj po precíznej príprave niečo predsa len chýba, alebo je, naopak, zbaleného toho až príliš veľa a zbytočne. Pripravili sme preto pre vás prehľad všetkého, čo by ste si mali so sebou pre seba aj pre dieťatko zbaliť do pôrodnice.
Prehľadný zoznam vecí do pôrodnice pre bábätko
Oblečenie:
- oblečenie pre novorodenca podľa ročného obdobia veľkosť 56-62 (podľa odhadovanej pôrodnej váhy),
- látkové plienky 2-3 ks,
- čiapočka,
- tenké bavlnené rukavičky,
- zavinovačka,
- vajíčko na odchod z pôrodnice – stačí, keď donesie otecko
Hygienické potreby
- balenie jednorazových plienok pre novorodenca veľkosť 0,
- prebaľovacie podložky,
- jemné osušky,
- vlhčené utierky bez vône,
- krém na zapareniny (Bepanthen, Sudocream),
- olejček na detskú pokožku, olivový olej,
- cumlíky rôznych tvarov.
Zoznam do pôrodnice pre mamičku
Oblečenie:
- 3 ks nočná košeľa pohodlná a voľná, ideálna so zapínaním na hrudníku (vhodná na dojčenie),
- dojčiace podprsenky,
- bavlnené nohavičky, nie tanga,
- papuče a žabky do sprchy,
- ponožky.
Hygienické potreby
- nepremokavá podložka 5 ks,
- uteráky,
- hygienické potreby (zubná kefka, pasta,mydlo, šampón, krém, kefa na vlasy, jelení loj na pery, toaletný papier, papierové vreckovky, gumička do vlasov)
- jednorazový holiaci strojček (bude použitý pre prípad operácie),
- mydlo/pena na intímnu hygienu (Gynella, Ginexid),
- jednorazové nohavičky,
- 2 bal.vložky po pôrode, nelepivé,
- tampóny do podprsenky pre dojčiace ženy,
- 2ks plienka pre dospelých, plienkové nohavičky,
- mastička na bradavky.
Iné potreby
- neperlivá minerálka viac ks,
- hroznový cukor,
- nabíjačka na telefón,
- odsávačka na mlieko podľa uváženia.
Doklady do pôrodnice
- tehotenská knižka,
- občiansky preukaz,
- kartička poistenca,
- zdravotné záznamy súvisiace s tehotenstvom,
- vyplnené formuláre zo stránok z pôrodnice,
- váš i partnerov rodný list (nie všade potrebný),
- vydaté mamičky sobášny list,
- ovdovené mamičky úmrtný list manžela (nie všade potrebný),
- rozvedené mamičky rozvodový list (nie všade potrebný),
- vyhlásenie o mene dieťaťa,
- slobodné mamičky potvrdenie matriky o priezvisku po otcovi,
- slobodné mamičky doklad o určení otcovstva,
- pôrodný plán, ak si ho zostavujete,
- uvedenie dohodnutého pediatra, ktorý prevezme novorodenca do starostlivosti po prepustení z pôrodnice.
Pre mamičku
Praktické potreby
Každá pôrodnica má na oddelení šestonedelia iné vybavenie a servis. Na otázku, čo si vziať so sebou, vám preto najlepšie odpovie práve personál. Niektoré nemocnice ponúkajú školenia pre budúce mamičky, týkajúce sa prípravy na pôrod, dojčenia a starostlivosti o dieťa. Čoraz viac pôrodníc ponúka aj prehliadku priestorov. Takéto nemocnice majú zväčša zodpovedného človeka, ktorý vedie prehliadky a semináre a odpovedá budúcim mamičkám na otázky. Zistite si, či aj vaša pôrodnica ponúka takéto služby. Niektoré nemocnice sú vybavené veľmi dobre, do iných si musíte priniesť aj toaletný papier, príbor a podobne.
Hygienické potreby
Či už vás čaká prirodzený pôrod alebo cisársky rez, maternica sa bude ešte niekoľko týždňov očisťovať krvácaním, ktoré býva najintenzívnejšie práve počas prvých dní. Zabezpečte sa preto dostatočným množstvom popôrodných vložiek a jednorazových nohavičiek. Čo sa týka osobnej hygieny, bezprostredne po pôrode je na umývanie intímnych partií najvhodnejšia čistá voda. Preto vám postačia len základné hygienické potreby, ktoré bežne používate. Prípravky na intímnu hygienu však iste oceníte neskôr, po zahojení popôrodných rán.
Príprava na dojčenie
Osobitnú pozornosť si po pôrode budú vyžadovať vaše prsia. Ak ste sa rozhodli vaše bábätko dojčiť, zaobstarajte si nielen podprsenku pre dojčiace ženy, ale aj nočnú košeľu či pyžamo uspôsobené na tento účel. Prvé dni po pôrode môže byť laktácia veľmi silná, preto nezabudnite na vložky do podprsenky na zachytenie prebytočného mlieka. Mnoho žien ocení počas prvých dní po pôrode odsávačku mlieka na reguláciu tvorby materského mlieka. Keďže ide o väčšiu investíciu, ktorú môžete, ale nemusíte potrebovať, je vhodné si na začiatok zaobstarať lacnejšiu, manuálnu odsávačku. Pre problémy s boľavými bradavkami si pribaľte aj hojivú masť na bradavky.
Pre bábätko
Oblečenie
Iste sa už neviete dočkať, ako budete vaše dieťatko obliekať do roztomilých šatočiek. V pôrodnici však namiesto parády obaja oceníte skôr praktickosť. Najvhodnejšie sú preto klasické dupačky s dlhým rukávom so zapínaním vpredu. Pripravte si aspoň 2 – 3 kusy. Novorodenci si ešte nedokážu stopercentne udržiavať telesnú teplotu, preto by mali vždy nosiť aj tenkú bavlnenú čiapočku a ponožky. Pokiaľ je pravdepodobné, že sa vám narodí väčšie bábätko (4 kg a viac), namiesto novorodeneckej veľkosti 50 si nachystajte radšej veľkosť 56. Naopak, pre menšie alebo predčasne narodené bábätká kúpite aj veľkosť 44. Podobne aj plienky sú k dispozícii už od veľkosti XS pre drobčekov do troch kíl.
Menej je viac
Po prirodzenom pôrode ostáva mamička s dieťaťom na oddelení šestonedelia približne tri dni, po cisárskom reze päť dní. Nie je to dlhá doba, preto to netreba s balením preháňať. Nakoniec, čo zabudnete, vám môžu priniesť príbuzní počas návštevných hodín. Veľká batožina býva v malých nemocničných izbách skôr na obtiaž. Ak sa vám všetko potrebné podarilo zbaliť do jednej tašky (plus balík plienok), úlohu ste splnili na výbornú. Vyberte si model s pohodlnými rúčkami alebo popruhom, ideálne s viacerými priehradkami pre organizáciu a ľahký prístup k vašim veciam.
BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach