Ako uľaviť bábätku pri dojčenskej kolike?

17. 6. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Prečítajte si rady, ako pomôcť bábätku, ktoré trpí dojčenskou kolikou. Jednou z alternatív sú aj homeopatiká.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako uľaviť bábätku pri dojčenskej kolike?

Detská kolika môže potrápiť deti aj ich rodičov. Základom toho, ako jej predchádzať, je správna výživa mamičky a správna technika dojčenia. Tieto postupy však nie vždy stačia na zmiernenie ťažkostí. Matky sú často zúfalé a nevedia si poradiť s bábätkami, ktoré trpia častými bolesťami bruška a neutíšiteľnými záchvatmi plaču. Existujú však techniky, ktoré môžu zmierniť príznaky dojčenskej koliky.

Masáž bruška

Každý dotyk je pre bábätká prospešný. Masáže bruška pomáhajú lepšie pracovať črevám, zmierňujú koliky a pomáhajú dieťaťu lepšie aktivovať brušné svaly. Existuje niekoľko spôsobov masáže bruška. Najbežnejším a najprirodzenejším je položiť bábätko bruškom nadol na matkino brucho. Tento fyzický kontakt prináša bábätku upokojenie a bruško bábätka je masírované jeho vlastnou váhou. Veľmi obľúbené je aj masírovanie bábätka ležiaceho na chrbte. Je potrebné zabezpečiť pokojné, známe a teplé miesto, kde sa bude bábätko cítiť bezpečne.

Odľahčovacia pozícia „na tigríka“

Poloha dieťaťa tvárou nadol na predlaktí rodiča pripomína polohu tigra ležiaceho na konári stromu. Je veľmi obľúbená u detí aj rodičov. Deti majú dobrý výhľad, voľné ruky, krásne sa im masíruje bruško a správne sa posilňujú všetky dôležité svaly. V tigríkovi môžeme nosiť deti už od narodenia, ale pozor, nie na dlho. Čím je dieťa staršie, tým dlhšie môže v tejto polohe zotrvať.

Kolísanie, skákanie

Hojdanie a kolísanie sú ďalšie metódy, ktoré môžu vášmu dieťaťu uľaviť od detskej koliky. Krásne dieťa upokojujú a pomáhajú mu uvoľniť plyny, ktoré sa mu hromadia v brušku. Polohy je vhodné pravidelne striedať a používať ich vždy len chvíľu - príliš časté nosenie by mohlo zbytočne brzdiť vývoj bábätka.

Nosenie v šatke 

Nosenie vo vhodnom ergonomickom nosiči alebo šatke je pre dieťa veľmi prospešné. Privádza dieťa do úzkeho kontaktu s rodičom. Matka môže oveľa rýchlejšie reagovať na potreby dieťaťa, vďaka čomu je dieťa pokojnejšie a menej často plače. Nosenie má preventívny význam z hľadiska novorodeneckej koliky - vo vzpriamenej polohe sa lepšie rozprúdi peristaltika a deti sa ľahšie vyprázdňujú. Matka môže nosiť svoje dieťa od narodenia. Odporúča sa kombinovať nosenie s aktívnym pohybom dieťaťa.

Umiestnenie teplých vankúšov na bruško

Na upokojenie dojčenskej koliky pomáha poliať novorodencovi bruško teplou vodou (36-38 °C) počas večerného kúpeľa. Pre lepší pocit bezpečia sa odporúča položiť bábätku na bruško vo vode látkovú plienku. Suchú plienku môžete tiež nahriať žehličkou alebo v zime ju nechať chvíľu na ohrievači a položiť na bruško dieťaťa.

Správna technika dojčenia 

Keď je bábätko dojčené, je dobré, aby bolo priložené k prsníku, kedykoľvek chce. Pokiaľ bojujete s nedostatkom materského mlieka, tak môžete jeho tvorbu podporiť homeopatickým liekom Ricinus communis 5CH. Treba dbať na to, aby bolo bábätko správne prisaté, aby s mliekom neprehĺtalo vzduch. Po dojčení alebo kŕmení je potrebné zabezpečiť, aby si dieťa odgrglo. Neodporúča sa kŕmiť dieťa počas spánku, naopak, intervaly nočného kŕmenia by sa mali prirodzene predlžovať podľa veku dieťaťa.

dieťa drží symbol srdca

Správna výživa matky

Strava dojčiacej matky by mala byť pestrá. Mala by obsahovať dostatok prírodných vitamínov a vlákniny, ovocia a zeleniny. Vhodné je chudé mäso, vajcia, ryby a mliečne výrobky vrátane fermentovaných produktov. Strukoviny sú cenným zdrojom bielkovín, karfiol alebo brokolica sú bohaté na kyselinu listovú. Existuje však riziko, že tieto potraviny môžu u dieťaťa spôsobiť nadúvanie. Dieťaťu tiež nemusí chutiť, ak matka konzumuje fazuľu, kapustu, cibuľu alebo pije sýtené nápoje. Niektorým deťom sa môže kolika zhoršiť aj vtedy, ak matka konzumuje korenené alebo horúce jedlá, paradajky, papriky, citrusové plody alebo iné tropické ovocie. Preto je potrebné situáciu sledovať a upraviť stravu matky tak, aby vyhovovala dieťaťu.

Homeopatická liečba dojčenských kolík

Na zmiernenie nadúvania sú vhodné aj dobre zvolené šetrné homeopatické lieky pre bábätko. V prípade kolík, ktoré sú sprevádzané plynatosťou, hlavne po jedle, prípadne kŕčmi v brušku spojenými s plačom, tak sa odporúča Carbo vegetabilis 5CH. Pokiaľ sú kŕčovité koliky a bolesti bruška sprevádzané hnevom a nepokojom, je namieste nasadiť Colocynthis 9CH. Pri intenzívnej bolesti bruška s kŕčmi a spazmami, niekedy sprevádzané štikútaním, je na mieste zaradiť aj Cuprum metallicum 5CH.

Podávanie homeopatických liekov bábätku: zvolené homeopatické lieky je potrebné po 5 granulách rozpustiť v 0,5 dcl vody a podľa intenzity koliky sa podávajú po 1 lyžičke roztoku 3 až 6x denne. Hore uvedené homeopatické lieky môžu byť užívané súčasne.

Carbo vegetabilis 5CH, Colocynthis 9CH a Cuprum metallicum 5CH sú voľnopredajné jednozložkové homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií. Okrem uvedeného riedenia sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka - lekárnika alebo lekára. Zdroj: Materia medica homeopatica.

Ďalšie články k téme Ako uľaviť bábätku pri dojčenskej kolike?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora