Ako sa starať o pokožku bábätka v lete?
V súčasnom období sa zvyšujú nároky na hygienu našich najmenších. Vysoké teploty spolu s potom môžu spôsobiť zapareniny a môžu zhoršiť stav kože pri ekzéme.
Obsah článku
Nároky na hygienu našich najmenších sa v tomto období extrémne zvyšujú. Kombinácia tepla a potu ľahko vedie k zapareninám, deti môže potrápiť aj ekzém.
Koža bábätka je charakteristická svojou jemnosťou a hebkosťou. Aby taká ostala čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu správne postarať a ochrániť ju pred poškodením. Akú rutinu je vhodné zaviesť počas leta a čomu je lepšie sa vyhnúť?
Zapareniny sú pomerne bežné
Malé deti ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu, v dôsledku čoho im hrozí rýchle podchladenie alebo prehriatie. Potné žľazy nefungujú tak, ako u starších ľudí a pigment pokožky tiež ešte nie je „ustálený“. Tomu treba prispôsobiť aj každodennú starostlivosť o detskú pleť.
V lete väčšina drobcov trpí zapareninami. Aby ste im predišli, okrem častejšieho menenia plienky nezabudnite po každej potrebe očistiť zadoček bábätka čistou vodou. Vhodné je tiež použiť šetrné mydlo, ktoré pokožku perfektne očistí, no nevysuší, a následne ju ošetriť detským krémom.
Ak sa ste u vášho bábätka objavili zapareninu, nezúfajte. Pokiaľ je to možné, nechajte ho nejaký čas bez plienky, aby pleť mohla voľne dýchať a zároveň ju nič neotieralo. Okrem zvýšenej hygieny v nasledujúcich dňoch siahnite po prípravkoch, ktoré podráždenej koži rýchlo pomôžu a zahoja ju.
URIAGE BEBÉ Vysušujúci regeneračný sprej je vďaka obsahu medi a zinku určený na podráždenú, mokvajúcu alebo ekzematickú pleť. Zloženie, bohaté na čistiace a antibakteriálne látky, rýchlo uľaví od svrbenia a prinavráti citlivú kožu bábätiek do pôvodnej formy.
Tipy pre malých atopikov
Atopický ekzém patrí podľa stránky lekar.sk medzi najčastejšie kožné choroby detí a vo svete postihuje 10 až 20 % z nich. V niektorých prípadoch sa v lete stav ekzematickej pokožky zlepší, no často sa stáva pravý opak. Hoci toto ochorenie dieťa priamo neohrozuje na živote, dokáže mu ho poriadne znepríjemniť – koža malého atopika prehnane reaguje na podnety, ktoré si zdravé dieťa ani nevšimne.
- Atopici by sa mali vyhýbať nielen slnečným lúčom a spáleniu, ale tiež nadmernému poteniu, keďže práve pot býva príčinou zhoršenia stavu ich pokožky.
- Po pobyte na slnku ju preto vždy premastite špeciálnymi prípravkami.
- Vyhýbajte sa príliš prašnému prostrediu. Ak si môžete vybrať, preferujte kamienkové pláže pred štrkovými alebo piesočnatými.
- Pre atopikov nie je vhodné kúpať sa v chlórových bazénoch alebo prírodných kúpaliskách, v ktorých nepoznáte kvalitu vody.
- V neposlednom rade by dieťa malo dodržiavať pitný režim a vyhýbať sa konzumácii potravín s vysokým obsahom cukru.
K letu voda patrí, ale...
Pri ekzéme je pričastá hygiena skôr na škodu, preto je potrebné vymeniť kúpeľ za sprchu. Ani tú však nie dobré praktizovať každý deň. Teplota vody by nemala prekročiť 37 °C a čas telesnej hygieny pokojne skráťte na 10 minút.
Detská pokožka, v lete namáhaná slnkom, vodou a potom, si pýta výnimočnú pozornosť. Celý proces začína už pri umývaní, preto by ste mali používať kvalitné čistiace prípravky, ktoré neobsahujú alkohol ani parfumáciu, a kožu zbytočne nevysušujú. URIAGE BÉBÉ Upokojujúci čistiaci olej zmierňuje nepríjemné pocity na koži a zanecháva na nej ochranný film.
Pre atopika sa neodporúča kúpanie v bazénoch či jazerách, no pokiaľ je to možné, doprajte mu more aspoň raz ročne. Jeho zloženie blahodarne pôsobí na zdravie, a to vrátane imunitných porúch, alergií či dýchacích problémov.
Stále však platí, že všetkého veľa škodí, preto voľte lokality, kde nedochádza k extrémnemu vysúšaniu kože z dôvodu vysokých teplôt. Po dokúpaní sa detské telíčko očistite od soli pod tečúcou vodou a hydratujte krémom.
Nezabúdajte na SPF
Bábätká a deti do troch rokov by sa v žiadnom prípade nemali slniť. V čase medzi 10:00 a 16:00 preto preferujte najmä aktivity vo vnútri a neskôr deti držte čo najviac pod slnečníkom, chráňte oblečením a kvalitnými opaľovacími prípravkami s vysokým faktorom. V kočíku používajte ochrannú striešku alebo slnečník.
Pre najmenšie deti sa odporúčajú krémy s obsahom minerálnych filtrov, ktoré väčšinou dobre znáša aj podráždená alebo atopická pokožka. Pre tých starších sú vhodné chemické filtre, ktoré obsahujú rôzne mlieka, peny, spreje alebo krémy. „Základom je voliť vodeodolnú štruktúru a používať len overené, lekárenské značky prípravkov,“ hovorí MUDr. Karolína Baumgartnerová.
Za najviac rizikové sa považujú spálenia do 15. roku života. V neskoršom veku sa absencia ochrany voči slnečnému žiareniu môže prejaviť formou fotoagingu, teda pigmentových škvŕn či vrások, ale aj v podobe nádorového ochorenia kože.
„Preto si myslím, že deti by sa opaľovať nemali vôbec - ich pokožka má byť prirodzene svetlá ako v zime, tak aj v lete,“ hovorí dermošpecialistka Veronika Blahová z lekární Dr. Max. Viac si o tejto téme môžete prečítať v nasledujúcom článku.