ADHD - je dieťa hyperaktívne, alebo len neposlušné?
17. 6. 2020
· 3 minúty na prečítanie
Na hyperaktivitu detí sa rodičia ponosujú pomerne často. Niekedy nie je ľahké rozlíšiť, či ide o skutočný problém, alebo je táto nálepka len ospravedlnením neposedného dieťaťa. Čo teda hyperaktivita vlastne je?
Obsah článku
AKO SA SPRÁVA HYPERAKTÍVNE DIEŤA
ADHD (Attention Deficit Hyperactive Disorder) je skratka, ktorá znamená poruchu pozornosti s hyperaktivitou - existuje totiž aj porucha pozornosti bez hyperaktivity. „Poznávacím znamením hyperaktívneho dieťaťa je, že sa nedokáže sústrediť na jednu činnosť alebo podnet primeraný čas zodpovedajúci veku. Má potrebu byť neustále v pohybe.
Dieťa s poruchou pozornosti prakticky nedokáže ticho sedieť bez toho, aby aspoň ťukalo prstom alebo kopalo nohou. "Správanie týchto detí je príliš impulzívne, neprimerane veku,“ vysvetľuje detská psychologička Eliška Kostelníková.
DÁ SA SPOZNAŤ UŽ OD BÁBÄTKA
Na rozdiel od typického detského vzdoru, hyperaktivitu dieťa „nechytí“ zo dňa na deň. Prejavuje sa od útleho veku. Hyperaktívne deti sú už ako bábätká precitlivené, málo spia. Príčina tohto ochorenia nie je jednoznačne potvrdená. Predpokladá sa, že do určitej miery je dedičná. Zvyčajne sa prejavuje aj po náročnom pôrode, najmä ak bol mozog dieťatka určitý čas nedokysličený.
ZA SVOJE SPRÁVANIE NEMÔŽE
Mozog hyperaktívneho dieťaťa funguje inak. Nedokáže rozoznať dôležitosť podnetov okolo seba a preto reaguje na všetky rovnako. „Chcete, aby vnímal vaše slová, no jeho rozptyľujú aj vaše náušnice, mucha letiaca okolo, spev vtákov, ktoré počuť cez okno, vôňa idúca z kuchyne. Kým hyperaktívne dieťa si so svojou poruchou pozornosti poradiť nevie, pre zdravé deti všetky tieto charakteristiky neplatia. Ak je dieťa nepozorné len niekedy, o ADHD pravdepodobne nejde,“ objasňuje Eliška Kostelníková.
ZABAVÍ SA S TABLETOM?
Jedna z mála vecí, na ktoré sa hyperaktívne deti dokážu sústrediť, sú moderné dotykové zariadenia. Obrázky, zvuky a podnety sa v nich totiž striedajú každú sekundu. V žiadnom prípade to však neznamená, že im patria do rúk. Naopak, mobily a tablety môžu situáciu len zhoršiť. Podľa niektorých výskumov by deti do 6 rokov nemali prísť s týmito zariadeniami vôbec do styku.
AKO SA SPRÁVAŤ K DIEŤAŤU S ADHD
„Prejavy hyperaktivity výrazne zhoršujú rôzne, najmä potravinové alergie. Dieťa preto podrobte podrobnému vyšetreniu u alergológa,“ radí detská psychologička. Pri poruche pozornosti sa taktiež treba vyhýbať sladkostiam. Po konzumácii cukru totiž každé dieťa prechodne prejavuje zvýšenú aktivitu, a hyperaktívne deti na cukor reagujú ešte intenzívnejšie. Dieťa obliekajte do pohodlného oblečenia. Keď s ním hovoríte, dávajte mu krátke a pozitívne formulované inštrukcie (napríklad namiesto „Nebehaj zase ako pojašený“ povedzte „Pekne kráčajme spolu“). Dieťa vás bude lepšie vnímať, ak sa ho dotknete, napríklad ho jemne chytíte za obe ruky.
KEDY ZÁJSŤ K PSYCHOLÓGOVI
Pokiaľ máte dieťa s prejavmi hyperaktivity, psychológa navštívte ešte v predškolskom veku. Nástup do školy bude totiž pravdepodobne ťažší oriešok, ktorý sa vám s pomocou odborníka podarí ľahšie rozlúsknuť. Navyše budete mať istotu, čo spôsobuje zvláštnosti v správaní vášho dieťaťa. A hoci sa ADHD nedá len tak „vyliečiť“, je možné ju korigovať. Časť detí z poruchy dokonca vyrastie. Mozog dozreje a začne fungovať štandardne.