Prečo je moje dieťa stále choré?

3. 6. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby bolo vaše dieťa zdravšie.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Prečo je moje dieťa stále choré?

 

Arktické mrazy sú už síce fuč, ale obdobie kašľa a soplíkov nekončí. Naopak, práve prechodné obdobia, vlhké, hmlisté a s teplotami nad nulou, najviac prajú šíreniu rôznych vírusových ochorení. Ak ste práve zistili, že vaše dieťa už zase pokašliava a z nosa mu visí sviečka, zima je v tom pravdepodobne tentokrát nevinne. Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby bolo vaše dieťa zdravšie.

OBLIEKAJTE S MIEROU

Mnoho mamičiek má mylnú predstavu, že dieťa vždy ochorie zo zimy, teda preto, že bolo nedostatočne oblečené. To sa však stáva veľmi zriedka. Práve naopak, rodičia to často s oblečením pre deti preháňajú. Dieťa by malo nosiť len o jednu vrstvu viac ako dospelý, a aj to platí skôr u novorodencov a dojčiat, voziacich sa v kočíku.

Pokiaľ je vám vonku teplo vo svetri a zimnej bunde, predstavte si, ako sa asi môže cítiť váš dvojročný junior, ktorý má na sebe štyri teplé vrstvy oblečenia a k tomu je neustále v pohybe. Dieťa sa v príliš teplom oblečení rýchlo spotí a odtiaľ je už len na skok k prechladnutiu. Pri premenlivom počasí oblečte dieťa radšej striedmejšie, svetrík navyše vezmite pre istotu so sebou. Ak vám dieťa samo povie, že je mu teplo, rešpektujte to a nabudúce mu oblečte niečo ľahšie. 

VETRAŤ, VETRAŤ, VETRAŤ

Aj vy ste si mysleli, že rodina s deťmi má mať doma vykúrené na trenkovú (či skôr plienkovú) teplotu? Opak je pravdou. V prekúrených miestnostiach sa dobre darí jedine vírusom. Ideálna teplota v miestnosti by nemala presahovať 23 stupňov, v noci môže byť aj o tri stupne menej. Ak máte pocit, že má dieťa doma studené končatiny, namiesto prestavovania termostatu alebo radiátora ho radšej lepšie oblečte. Pozor aj na vydýchaný vzduch v miestnosti. Vetrajte vždy niekoľkokrát denne. Pokiaľ máte doma suchý vzduch a vaše dieťa je prechladnuté, použite zvlhčovač vzduchu, alebo aspoň preveste cez postieľku mokrú tkaninu.

STRAVA JE ZÁKLAD


Okrem správneho oblečenia a častom pobyte na čerstvom vzduchu je základom prevencie proti chorobám strava. U najmenších detí je jednoznačne najlepšou prevenciou proti ochoreniu materské mlieko. Pokiaľ dojčenie nie je možné, imunitu pomáha budovať aj umelá mliečna formula s obsahom bifidobaktérií, vitamínov A, C a D, zinku a železa, čiže látok, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. 

“Deťom starším ako 6 mesiacov ponúkajte dostatok sezónnej zeleniny a ovocia, ktoré v tele fungujú ako obranný štít proti vírusom a baktériám,” odporúča MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Ak už dieťa má zúbky, využite to a často mu ponúkajte zeleninu v surovom stave. Podľa odborníčky by ste sa mali vyhýbať potravinám s vysokým obsahom cukru a rôznym sladeným malinovkám. Na pitie radšej ponúkajte čistú vodu alebo ovocné a zeleninové šťavy, ktoré sú  skvelou vitamínovou bombou. Na zahriate dobre poslúži aj detský čaj.

Ďalšie články k téme Prečo je moje dieťa stále choré?

  • Obavy z prvého pevného pokrmu často viac trápia matky než ich malé deti. Nie je to však nič zložité – kľúčom k úspechu je neuspiesť a deti pravidelne motivovať k skúšaniu nových jedál.
  • Pre naše deti sa snažíme zabezpečiť najlepšie možné podmienky. Dedo má predstavenie, že to znamená čokoládka, zatiaľ čo mama zaujíma veľké množstvo čerstvej zeleniny. O správnej skladbe jedálnička pre deti nám poskytuje podrobné informácie MUDr. Alžbeta Béderová.
  • Stopka na tanieri. Toto deťom radšej nedávajte!

    Stopka na tanieri. Toto deťom radšej nedávajte!

    · 2 minúty na prečítanie
    Každá mamička raz príde do bodu, kedy prestane variť detské príkrmy a kašičky, a začlení dieťa do bežného rodinného stravovania. Čomu sa vyhnúť poradí odborníčka MUDr. Alžbeta Béderová.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora