Žlčník a žlčové cesty
Úlohou žlčníka je skladovať a zahusťovať žlč, ktorá sa v ňom priamo nevytvára, ale priteká žlčovodmi z pečene. Hlavnou úlohou žlče je trávenie tukov. Choroby žlčových ciest a žlčníka sú pomerne časté, avšak úmrtnosť následkom ich výskytu je pomerne nízka.
Tráviace ťažkosti nastávajú iba v prípadoch, keď sa nedodržiavajú odporúčané opatrenia a skonzumuje výrazne tučné jedlo, na ktorého bezproblémové spracovanie by bola potrebná väčšia zásoba žlče. Medzi najčastejšie ochorenia žlčníka patrí zápal žlčníka a žlčníkové kamene.
Žlčníkové kamene – prejavujú sa pocitmi plnosti v okolí žalúdku, pocitmi tlaku vpravo pod rebrami, neznášanlivosťou tučnej stravy, nevoľnosťou a plynatosťou. Typickým príznakom tejto choroby je však kolika – veľmi silná bolesť.
Človek je nepokojný, bledý, môže mať aj zvýšenú teplotu a byť mierne nažĺtly. Vo viac než polovici prípadov sprevádza bolesť aj zvracanie, ktoré však neprináša úľavu.
Zápal žlčníka - ochorenie spôsobené najčastejšie prítomnosťou žlčových kameňov. Zápal môže byť spôsobený ako účinkami niektorých agresívnych látok, tak aj prítomnosťou mikroorganizmov. Typicky sa vyskytuje u obéznych ľudí vo veku 20 - 50 rokov.
Prejavuje silnou neustupujúcou bolesťou vpravo pod rebrami, horúčkou a napnutím brušnej steny. Bolesť sa zvyšuje pri pohybe a hlbokom nádychu. Typické sú aj nevoľnosti, poruchy trávenia a neznášanlivosť niektorých pokrmov.
V oboch prípadoch je nutný pokoj na lôžku, dodržiavať diétu a tlmiť bolesť.