Sinusitída
Sinusitída vzniká pri opuchnutí sliznice zvyčajne počas chrípky alebo prechladnutia. Je to zápalové ochorenie sliznice prínosových dutín. Môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Zvyčajne sa začína suchým štádiom s nepríjemným pálením, suchosťou v nose a v nosohltane, ktorý prejde do hlienovitej alebo vodnatej sekrécie z nosa, zatekaniu hlienov do hltana, upchávaniu nosa a až bolesti tváre. Delí sa na akútnu (do 14 dní) a chronickú (viac ako 14 dní).
Na zmiernenie symptómov sa používajú liečivá zo skupiny dekongestív
Napríklad oxymetazolín, xylometazolí, buď vo forme kvapiek alebo sprejov, tie spôsobujú zníženie opuchu nosovej sliznice a menšiu produkciu hlienu. Neaplikujú sa dlhodobo , maximálne 7 dní, kontraindikované sú u tehotných žien a kardiakov. Pri liečbe sa používajú aj roztoky minerálnych solí, najmä hypertonické, ktoré odstraňujú opuch v nose. Izotonické roztoky slúžia na zvlhčenie a regeneráciu nosovej sliznice, sú vhodné aj na dlhodobú aplikáciu. Prechladnutie môže byť sprevádzané aj zvýšenou teplotou, vtedy sa na zmiernenie symptómov môžu užívať analgetiká-antipyretiká (paracetamol, ibuprofen...) Alebo kombinované prípravky vo forme horúceho nápoja alebo tabliet.
Pomoc sa nájde aj v prírode. Nápomocné sú výťažky z bylín a to hlavne pelargónie, bazy či prvosienky vo forme sirupov, kvapiek, tabliet, ktoré uvoľňujú hlien, majú protizápalový účinok a znižujú opuch nosovej sliznice. Je dôležité dbať na príjem vitamínu C a zinku, na pitný režim, kľud na lôžku, nahrievanie dutín infra lampou. Ak sa zdravotný stav nezlepší do 2 – 3 dní, sekrét z nosa je žltý až žltozelený, je pridružená vyššia teplota je určite potrebné navštíviť lekára.