Nadmerné potenie- Hyperhidróza

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Potenie samo o sebe nie je choroba, ale dokáže nepríjemne strpčovať život. Môže byť spôsobené viacerými faktormi. Postihuje tvár, dlane, podpazušie, chodidlá a niekedy aj celé telo. Poznáme tzv. emočnú hyperhidrózu spôsobenú strachom, trémou, radosťou, nervozitou a tzv. sekundárnu hyperhidrózu, ktorá môže byť spôsobená fyzickým ochorením alebo metabolickými a hormonálnymi zmenami (menopauza, obezita, zápal pankreasu, nízka hladina cukru, zvýšená činnosť štítnej žľazy...). Samotný pot je v podstate bez vône a zápachu. Nepríjemný pach vzniká vtedy, keď baktérie, ktoré sa nachádzajú na pokožke a na chĺpkoch začnú rozkladať bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré obsahuje pot z veľkých žliaz. Teplo v podpazuší, vytvára vhodné podmienky na množenie baktérii.

Najdôležitejšia je hygiena, odporúča sa používať špeciálne  antibakteriálne sprchové gély s obsahom čajovníkového oleja, kúpele s obsahom soli z mŕtveho mora, dubovej kôry, hamamelu virginského, čajovníkového oleja či levandule. Aj strava môže výrazne ovplyvniť potenie. Je dobré zaradiť do jedálnička  veľa ovocia a zeleniny, vyhýbať sa koreneným, aromatickým jedlám. Pri nadmernom potení dochádza aj k stratám minerálov a stopových prvkov, preto sa odporúča doplniť zinok, selén, draslík, horčík.

Osobitú skupiny tvoria antiperspiranty a dezodoranty. Antiperspiranty sťahujú póry a tým zabraňuje poteniu. Zväčša sa nanášajú večer pred spaním. Obsahujú aluminiové soli, je nutné dodržiavať presné pokyny, aby sa predišlo podráždeniu pokožky. Šetrnejšie pôsobí pentapeptid, ktorý preniká hlboko do pokožky, blokuje proteíny, ktoré vysielajú signály potným žľazám.

Dezodoranty slúžia skôr na prekrytie pachu, ale neovplyvňujú funkciu potných žliaz. Sú zväčša s obsahom minerálnych solí alebo s výťažkom zo šalvie či  čajovníkového oleja.

V špecializovaných medicínskych centrách odstraňujú nadmerné potenie aplikáciou botulotoxínu do postihnutej oblasti .