Metličkové žilky
Metličkové žilky predstavujú skupinu rozšírených žiliek, ktoré sa objavujú v blízkosti povrchu kože a vzhľadom vyzerajú ako pavučina alebo konáre stromov. Majú zvyčajne červené alebo modré sfarbenie. Aj keď sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa vyskytujú na tvári alebo na nohách. Navyše môžu spôsobovať bolesť alebo opuchy nôh. Značný podiel na výskyte má genetika, ale aj nezdravý životný štýl, fajčenie, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a hormonálne zmeny.
Pre obmedzenie výskytu sa odporúča športovanie, zdravá strava, vyhýbať sa nadmernému slneniu a pokiaľ je to možné vyhýbať sa hormonálnym preparátom. Priaznivo pôsobí nosenie kompresných pančúch a vyloženie nôh nad úroveň srdca. Účinné odstránenie je pomocou lekárskeho zákroku sklerotizácie alebo laserom.
Základom terapie je udržať si pevnosť a pružnosť žiliek, na to slúži najmä rutín a vitamín C. Lokálne sa aplikujú krémy a gély s obsahom heparínu, aescínu, flavonoidy z listov viniča, pagaštan konský, na uvoľnenie sa používa levanduľová silica a mentol.