Inkontinencia
Inkontinencia moču nie je samostatné ochorenie, ale príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné poruchy dolných močových ciest. Je narušená nervovosvalová koordinácia, ktorá zabezpečuje normálne vyprázdňovanie. Následne dochádza ku mimovoľnému, nedobrovoľnému úniku moču.
Môže mať mnoho príčin, napríklad vrodené anomálie, choroby postihujúce dôležité štruktúry dolných močových ciest a panvy, choroby postihujúce nervové štruktúry zaisťujúce správnu funkciu močových ciest, či jednoducho vplyvom veku a ochabnutím svalov panvového dna. Často sa však inkontinencia vyskytuje tiež ako sprievodný znak iných ochorení (cukrovka, skleróza multiplex, poranenie miechy, vrodené vady, zväčšená prostata), následok ožarovania alebo náročného operačného výkonu v oblasti malej panvy, najčastejšie pre nutnú liečbu nádorových ochorení.
U mužov sa stretávame s inkontinenciou moču napríklad pri zväčšenej prostate alebo po operácii prostaty (operácia pre nezhubné zväčšenie prostaty i pre rakovinu prostaty), či po poranení miechy (skoky do vody, autonehody).
Existuje niekoľko druhov:
- stresová – spojená s fyzickou aktivitou – behanie, skákanie, dvíhanie predmetov, kýchanie
- urgentná – náhly, silný a voľou neovládateľný pocit nutkania na močenie – napr. pri nádore
- reflexná – pri neurologickom ochorení
- z pretekania – pri preplnenom močovom mechúry
- tranzitórna – prechodná – pri urologických infekciách, stavoch bezvedomia, po liekoch
Cieľom liečby je nielen vyliečiť alebo zmierniť únik moču, ale pomôcť aj po stránke psychologickej a sociálnej.