Infekcie močových ciest

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Patrí medzi najčastejšie vyskytujúce sa bakteriálne infekčné ochorenia, ktoré môžu postihnúť prakticky všetky vekové kategórie.
 
 
 
 
 
 

 

Patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce bakteriálne infekčné ochorenia, ktoré postihujú prakticky všetky vekové kategórie.

 

Podľa lokalizácie sa delia na infekcie horných močových ciest (napr.pyelonefritída) a infekcie dolných močových ciest (napr. infekcie močového mechúra alebo močovej rúry). 70 – 95 % všetkých nekomplikovaných infekcií horných a dolných močových ciest je spôsobené kmeňom Escherichia coli.

Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien, u detí a mužov je skôr zriedkavejšie. Problémom ochorenia je, že sa veľmi často vracia.

Hoci je primárnou príčinou bakteriálna infekcia, existuje aj viacero iných rizikových faktorov, ktoré môžu ku vzniku infekcie alebo k jej rozšíreniu prispieť. Prvým rizikovým faktorom je oslabená imunita, ktorá prispieva k rozvoju samotnej infekcie. Medzi ďalšie faktory patria: chlad, zadržiavanie močenia, nedostatočný pitný režim, cukrovka a inkontinencia (únik moču).

Medzi prvé príznaky patria bolesti v oblasti podbruška, neskôr sa pridá aj nutkanie na močenie, ktoré je čoraz častejšie, počas močenia možno cítiť pálenie, rezanie a bolesť.

V rámci prevencie a na zlepšenie stavu močových ciest možno použiť  prírodné produkty. Ich hlavnou úlohou je podpora vyplavovania baktérií z močových ciest a zlepšenie močenia.

Patria sem napr. čaje: baza čierna, čakanka obyčajná, brusnica obyčajná alebo fenikel, prípadne sedací kúpeľ z prasličky roľnej. Najčastejšie sa používa extrakt z plodov kanadskej brusnice vo forme tabliet, štiav alebo granulátov. Taktiež sa zaviedlo do praxe používanie probiotík, buď vo forme kapsúl alebo vaginálnych tabliet. Môže sa tiež užívať vitamín C na zvýšenie imunity.

Súčasťou liečebného postupu sú režimové opatrenia – dostatočný príjem tekutín, bavlnená spodná bielizeň, používanie neparfumovaných mydiel.