Hnačka
Definuje sa ako časté vyprázdňovanie riedkej, neforemnej stolice, ktorá môže byť kašovitá alebo vodnatá. Frekvencia je 3-5x denne. Medzi ďalšie príznaky patria nevoľnosť a vracanie, bolesti v dolnej časti brucha, teplota, v stolici sa môže nachádzať aj hlien a krv.
Najzávažnejšou komplikáciou je dehydratácia a následná strata minerálov a živín. K jej prehĺbeniu prispievajú vracanie a potenie, ktoré sprevádzajú hnačku. Môže spôsobiť metabolický rozvrat a preto sa nesmie nikdy podceňovať. Rizikovými skupinami sú starší ľudia, malé deti a ľudia s kardiovaskulárnymi problémami.
Dehydratácia sa prejavuje únavou, závratmi, smädom, časté sú kŕče v lýtkach, sucho v ústach, znížený tlak krvi, ochabnuté svalstvo.
Príčiny sú rôzne:
- infekčné (bakteriálne, vírusové, vyvolané parazitmi),
- neinfekčné: nadmerné užívanie preháňadiel, požitie veľkého množstva umelých sladidiel, psychické (stres), po užívaní antibiotík alebo liekov s obsahom horčíka, syndróm dráždivého čreva, nešpecifické črevné zápaly, rádioterapia, chemoterapia a iné
Liečba spočíva vo včasnej náhrade stratených tekutín a minerálov (rehydratácia), vo včasnom podaní tolerovaných potravín (realimentácia) a v pomocnej terapii, ktorá zahŕňa podávanie adsorbencií (napr. čierne uhlie) – viažu na svoj povrch rôzne škodlivé látky a toxíny. Ďalej sa používajú črevné dezinficienciá – napr. letné a cestovateľské hnačky, kde sa predpokladá infekčný pôvod. Veľmi silný účinok majú tzv. antimotiliká – spomaľujú pohyby čriev, prinášajú rýchlu úľavu.
Nenahraditeľnú úlohu zohrávajú probiotiká – najmä druhy Lactobacillus acidophilus, L. casei a L.rhamnosus a kvasinka Saccharomyces cerevisiae.