Herpes
Príčinou herpesu je infekcia vyvolaná DNA vírusom Herpes simplex, ktorý sa najčastejšie objavuje na ústach. Je jednou z najčastejších kožných infekcii vírusového pôvodu. Keď sa vírus dostane do tela, už sa ho nikdy nezbavíme. Usídľuje sa v nervových bunkách, kde zostáva počas celého života infikovaného človeka. Inkubačná doba herpesu je 2-7 dní.
Najčastejším spúšťačom sú rôzne záťažové vplyvy najmä znížená imunita (chrípka, zvýšená teplota, prechladnutie), stres, psychické a fyzické zaťaženie, slnečné žiarenie (nadmerné slnečné a solárne žiarenie),menštruácia. Prvým príznakom býva svrbenie alebo pálenie v postihnutej oblasti. Po niekoľkých hodinách sa objavuje sčervenanie sprevádzané výsevom pľuzgierikov, ktoré však čoskoro prasknú a vznikajú malé chrasty. Neliečený opar sa spravidla hojí 10-14 dní.
Dôležité je herpes nikdy nechytať, nesnažiť sa ho vytlačiť alebo prepichnúť ihlou, mohlo by dôjsť k sekundárnej bakteriálnej infekcii. Herpes je vysoko nákazlivý, preto sa počas infekcie vyhýbame bozkávaniu, pitiu z cudzích fliaš a pohárov, používaniu spoločných uterákov.
Ak sa už herpes objavil, zväčša používame antivirotiká v lokálnej forme (Acyklovir, Penciklovir). Sú to liečivá, ktoré pôsobia na vírusové ochorenia. Dôležité je s liečbou začať čo najskôr a pravidelne aplikovať krém na postihnuté miesto (3-5x denne). Ďalej sa používajú hydrokoloidnénáplasti a gély, ktoré vytvárajú vlhké prostredie, urýchľujú hojenie a bránia prenosu vírusov. Pri liečbe pomôžu aj rastlinné extrakty (konopný olej, propolis, výťažok z cesnaku), tie majú regeneračný, vysušujúci a antiseptický účinok.
Prvoradé je, aby sme organizmu dopriali dostatok odpočinku, vyhýbali sa stresovým situáciám a nadmernému slneniu, správne a racionálne sa stravovali, mali dostatok spánku a správnymi prípravkami posilňovali imunitný systém. Ako prevenciu, ale aj počas infekcie môžeme na urýchlenie liečby a posilnenie imunity používať B-komplex, zinok, betaglukán, echinaceu, kolostrum.