Hemoroidy
Nazývané aj „zlatá žila“ - jedná sa o rozšírenie a zápal žíl v posledných 2-3cm konečníku.
Patria medzi často sa vyskytujúce ochorenia - vo veku nad 50 rokov postihujú takmer polovicu obyvateľstva. Podľa miesta rozšírenia žíl, poznáme tzv. vnútorné a vonkajšie hemoroidy.
Medzi príznaky zaraďujeme krvácanie (môže sa prejaviť krvou na toaletnom papieri alebo v stolici), svrbenie, pálenie, zápal, opuch, tvorba hlienu.
Príčin vzniku hemoroidov je niekoľko - sedavé zamestnanie, chronická zápcha, psychická záťaž, u žien predchádzajúce tehotenstvá, konzumácia korenených jedál.
V prvom rade je dôležitá úprava životosprávy. Zmena osobnej hygieny a stravovania, častejšie pohybové aktivity (nie cyklistika a jazdectvo).
Liečba pozostáva z vyriešenia zápchy, ďalej sa používajú sedacie kúpele z dubovej kôry a lokálne pôsobiace lieky vo forme čapíkov a mastí, ako aj celkovo účinkujúce lieky na spevnenie cievnej steny. Čapíky a masti dokážu zmierniť krvácanie, svrbenie, pôsobia sťahujúco, mierne znecitlivejúco, dezinfekčne a niektoré aj protizápalovo. Niekedy pôsobia hlavne ako lubrikant.
Čapíky sa nesmú zasúvať do konečníka, kde sa zmiešavajú so stolicou a neúčinkujú. Aplikujú sa v polohe ležmo tak, že sa čapík zasunie len toľko, aby zostal v styku s prstom, ktorý ho pridržuje, kým sa nerozpustí.