Bradavice a kurie oká
Bradavice sú nezhubné novotvary vírusového pôvodu, vyskytujúce sa na koži alebo slizniciach. Všetky typy sú vyvolané ľudským papilonavírusom (HPV). Existuje niekoľko typov bradavíc a medzi infekčné patria pravé bradavice. Sú to drobné hrboľaté kožné útvary, môžu byť osamostatnené alebo v hlukoch. Bolestivé sú bradavice lokalizované najmä na nohách. Prejavujú sa ako červené až hnedé bodky na chodidle. Kondylómy majú karfiolovitý vzhľad a vyskytujú sa okolo genitálii. Prenášajú sa výlučne pohlavným stykom. Liečba patrí len do rúk lekára.
Moluská postihujú väčšinou deti. Sú hladké, pologuľovité útvary vo farbe kože ružovkasté až žlté. Vyskytujú sa v skupinách hlavne okolo genitálií a brucha.
Príčinou bradavíc býva často oslabená imunita, preto je vhodné dopĺňať preparáty na podporu imunity s obsahom betaglukánu, kolostra, echinacei, vitamínu C. Na odstránenie sa používajú prípravky vo forme roztokov, ktoré pôsobia keratolyticky, hlavne kyselina salicylová s mliečna, dimetyléter, ktorý sa používa na tzv. zamrazenie. Z prírodných alternatív sa používa čajovníkový olej, výťažok z cesnaku, lastovičník či citrón.
Kurie oká nie sú spôsobené vírusovým ochorením. Tvorí ho zhluk stvrdnutej kože, ktorý má žltú až šedo-žltú farbu a je bolestivý na dotyk. Koreň ložiska môže zasahovať až do vonkajšieho obalu kosti, kde sa nachádzajú cievy a nervy. Najčastejšie sa nachádzajú na prstoch nôh a na chodidle. Liečba spočíva v odstránení stvrdnutej kože, najlepšie v špecializovanom pedikérskom zariadení alebo doma pomocou náplasti s obsahom kyseliny salicylovej.