Aká je správna starostlivosť o starnúcu mačku?
S príchodom do seniorského veku je dobré nezanedbávať návštevy u zverolekára. Medzi najčastejšie ochorenia, ktorými mačky trpia, patrí cukrovka, ochorenia chrupu, obličiek, kĺbov a poruchy štítnej žľazy. Neprehliadnite príznaky ako opakované hnačky, zvracanie či krv v stolici, ktoré môžu odhaľovať prítomnosť závažného zdravotného problému. Naopak, chudnutie je u starších mačiek pomerne prirodzené, na rozdiel od nadváhy, ktorú treba regulovať zmenou stravy.
Pokiaľ vašej mačacej babičke nechutí jesť, pomôžte jej zohriatím jedla na telesnú teplotu, vďaka čomu sa viac rozvonia a prebudí jej stratený apetít. Príčina nechutenstva sa môže ukrývať aj v ústnej dutine. Nezanedbávajte preto starostlivosť o mačacie zuby a čistite ich pomocou kefky a veterinárnej pasty. V prípade, že vám to zviera nedovolí, stavte na dentálne hračky alebo maškrty.
Je celkom normálne, že sa mačka v rokoch menej pohybuje. Jej energetický výdaj sa výrazne znižuje, čomu treba prispôsobiť objem krmiva, ktoré jej dávate. V opačnom prípade hrozí vznik obezity, ktorá neskôr vedie k rôznym chronickým ochoreniam a takisto neprimerane zaťažuje kĺby a celý pohybový aparát, čo môže zvieraťu spôsobovať bolesť. Po dohode s veterinárom môžete mačke k bežnému krmivu pridať kĺbovú výživu.
Doprajte jej dostatok kvalitnej výživy
Krmivo by malo zodpovedať veku mačky, jej veľkosti, pohybovej aktivite či prípadným zdravotným komplikáciám. Rozdeľte žrádlo do menších porcií viackrát za deň a snažte sa, aby bolo čo najpestrejšie. Nezabúdajte na neustály prístup k čerstvej vode – denná dávka by mala byť okolo 200 až 250 ml.