Ako funguje obojok proti parazitom?
Zabezbečili ste už vášmu domácemu miláčikovi ochranu protim kliešťom a parazitom? Sezóna už začala.
Hoci sa sezóna kliešťov a komárov začína už na jar, počas leta sa s nimi psy a mačky stretávajú najčastejšie. Viete, ako ich pred nimi ochrániť?
Antiparazitné obojky obsahujú účinné látky, ktoré zviera chránia pred kliešťami, blchami, všami, komármi či srstiarkami. Pri výbere toho správneho je potrebné zvážiť veľkosť a váhu psa alebo mačky. Väčšina obojkov účinkuje pri pohybe aj v pokoji, nedokážu však poslúžiť ako liečba už infikovaného jedinca. Ich veľkou výhodou je pomerne dlhý čas, kedy je chránené nielen zviera, ale aj vaša domácnosť.
Typy obojkov
Väčšina antiparazitných obojkov funguje na dvoch odlišných princípoch, a to podľa látky, ktorú obsahujú. Vybrať si môžete obojok s perzistentným akaricídnym (smrtiacim) účinkom na parazity alebo repelentným účinkom, ktorý bráni prichyteniu sa parazita a cicaniu krvi.
- Hlavnou výhodou obojkov proti parazitom je dlhá účinnosť.
- Staršie typy obojkov vypúšťajú do vzduchu účinné látky, ktoré zabíjajú alebo odpudzujú parazity, ktorý sa dostali do blízkosti zvieraťa.
- Druhou možnosťou je spoľahnúť sa na obojok, postupne uvoľňujúci do srsti a kože látky, ktoré zabezpečia dlhotrvajúcu ochranu zvieraťa na 3 až 9 mesiacov.
- Obojok proti kliešťom má väčšinou kombinovaný účinok nielen na kliešte, ale aj na blchy, komáre alebo iné parazity. Po uplynutí doby účinnosti je potrebné zakúpiť nový.
- Pozvoľné uvoľňovanie účinných látok z obojka je k organizmu šetrnejšie.
- Obojok zoženiete v rôznych dĺžkach pre malé, stredné a veľké plemená psov i mačiek.
Vedeli ste, že kliešte sú nebezpečné nielen pre vášho štvornohého miláčika, ale aj pre vás? Sú prenášačom závažných ochorení, a to okolo 100 rôznych druhov infekcií, vrátane prenosu zo zvieraťa na človeka. Chrániť by sme sa mali predovšetkým pred kliešťovou encefalitídou a lymskou boreliózou. Okrem toho spôsobujú aj kožné ťažkosti.
Účinné látky
Pokiaľ si pre vášho psa alebo mačku zvolíte antiparazitný obojok s repelentným účinkom, ten môže obsahovať zložky, ktoré sú súčasťou terapie alergickej dermatitídy, spôsobenej blchami. Obojok začne chrániť pred parazitmi do dvoch dní po nasadení. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom, a to po dobu 7 až 8 mesiacov.
Obojky pre stredných a malých psov často pracujú s účinnou látkou Deltamethrinum. Plnú ochranu poskytujú po týždni, preto ich nezabudnite zvieraťu nasadiť v dostatočnom predstihu. Pôsobia proti kliešťom, komárom či kútovkami. Môžu sa používať počas gravidity a laktácie, pre psov je vhodný po dosiahnutí veku 8 týždňov.
Elektronický repelent je veterinárny prostriedok, vhodný pre psy všetkých veľkostí a každého veku, vrátane starších zvierat, náchylných na ochorenia, ale aj šteniatok či sučiek v dobe laktácie. Repelent obsahuje mikročip, ktorý vydáva ultrazvukové impulzy. Tie odpudzujú parazity v okruhu 3 metrov od zvieraťa, a to až 10 mesiacov od aktivácie. Pred kúpaním zvieraťa sa však musí odložiť.
Vhodné aj pre mačky
Vonku sa pohybujúce mačky je potrebné voči kliešťom a iným parazitom chrániť od skorej jari až do neskorej jesene, kedy sa teplota v exteriéri pohybuje okolo nuly. Aby obojok fungoval správne, musí byť v tesnej blízkosti kože, takže ho nezabudnite dobre zatiahnuť – samozrejme tak, aby bol vašej mačke pohodlný.
Podľa stránky royalpets.sk je pre mačky vhodnejšie uprednostniť obojok s obsahom prírodných látok, ktoré sú bezpečné a nespôsobujú alergické reakcie na koži, vypadávanie srsti či vznik drobných raniek v mieste nosenia. Obojky s chemickými látkami sa väčšinou neodporúčajú pre domácnosti s malými deťmi.
Na blchy, kliešte a komáre pôsobia odpudzujúco látky, ako je rastlinný roztok geraniolu alebo nimbová esencia. Tie nepredstavujú žiadne riziko pre zviera ani pre človeka. Myslite na to, že ochrana prostredníctvom parazitického obojka nikdy nie je stopercentná, a preto mu raz za čas prezrite srsť. Ak nejakého kliešťa nájdete, ihneď ho vyberte a ranu ošetrite.
Ako parazitný obojok používať?
- Máte doma mačku alebo psa? Výber obojka prispôsobte vášmu zvieraťu priamo na mieru. Pri psovi vyberajte podľa veľkosti plemena.
- Mačacie obojky zvyčajne obsahujú bezpečnostnú spojku, ktorá zabráni poraneniu alebo uškrteniu mačky v prípade zachytenia sa o konár alebo inú prekážku.
- Obojok by mal sedieť ku krku zvieraťa tak, že medzi ním a kožou ostane priestor na dva prsty. Pri behu a plávaní sa môže uvoľniť, preto ho radšej pravidelne kontrolujte.
- Dospelému psovi môžete obojok skrátiť o pár centimetrov, u šteňaťa si ponechajte väčšiu rezervu, nakoľko rýchlo rastie a obojok budete počas sezóny zrejme zväčšovať.
- Pozor – mačke nikdy nedávajte antiparazitný obojok, určený pre psov. Mohol by obsahovať vyššie množstvo účinnej látky alebo zložky, ktoré mačkám škodia. Mačka môže byť v takom prípade unavená a malátna, trpieť vypadávaním srsti alebo alergickými reakciami na koži.