Dentálna hygiena

29. 3. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Zubný (bakteriálny) povlak vnímame ako bezfarebný lepkavý nános na zuboch. Nachádza sa na všetkých plochách zuba, v medzizubných priestoroch a aj v línii ďasien.

Ak sa povlak pravidelne neodstraňuje, postupne rastie a množia sa v ňom baktérie. Dlhodobo neodstraňovaný zubný povlak môže postupne mineralizovať, tvrdnúť a formuje sa zubný kameň žltej až svetlohnedej farby.

Zatiaľ čo zubný povlak dokážeme dôkladnou hygienou ústnej dutiny odstrániť, zubný kameň už sami odstrániť nevieme.

Výsledkom usadeného zubného povlaku v okolí ďasien sú zápaly ďasien sprevádzané krvácaním, začervenaním a opuchom. Tento zápal sa dá zvrátiť správnou hygienou a odstránením zubného povlaku. Dlhodobo ponechaný zubný povlak, čiže zubný kameň, už môže postihovať aj iné štruktúry závesného aparátu a môže viesť k vzniku zápalového ochorenia parodontitídy. Zubný povlak a premnoženie niektorých bakteriálnych kmeňov je tiež príčinou vzniku zubného kazu. Dôsledná hygiena je teda nevyhnutná, ak sa chceme takýmto problémom vyhnúť.

Okrem bežnej individuálnej ústnej hygieny, ktorú by sme mali pravidelne vykonávať každý deň, máme možnosť využiť aj profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú vykonáva buď zubný lekár, alebo vzdelaný profesionál v odbore dentálna hygiena. Takéto ošetrenie je odporúčané 1 až 2× ročne, no intenzita vždy závisí od individuálnych potrieb daného pacienta. Ošetrenie na dentálnej hygiene odporúča zubný lekár.

 

Čo je náplňou práce dentálneho hygienika?

Dentálny hygienik je zdravotnícky pracovník, ktorý samostatne, ale vždy pod priamym alebo nepriamym dohľadom zubného lekára, vykonáva preventívnu, edukačnú a liečebnú činnosť v zubnej ambulancii.

Po dôkladnom vstupnom vyšetrení a zhodnotení stavu ústnej dutiny sa určí ďalší postup. Nemala by chýbať inštruktáž správnej techniky čistenia zubov a medzizubných priestorov a odporučenie pomôcok vhodných pre potreby daného klienta. Následne sa odstráni zubný povlak a zubný kameň.

Pri práci sa na odstránenie povlaku a zubného kameňa zvyknú používať rôzne pomôcky od ultrazvuku cez rôzne druhy škrabiek, leštiacich pást a kefiek až po pieskovač. Vyčistené zuby sa zvyčajne ešte preleštia a na záver sa ošetria fluoridovým prípravkom. Ošetrenie zvyčajne nie je bolestivé, ale pri závažnejších problémoch môžu byť zuby a ďasná, samozrejme, citlivejšie.

Pomoc dentálneho hygienika vieme vyhľadať aj pri zvýšenej citlivosti zubov. Spočíva v poradenstve a zmene stravovacích návykov, výbere vhodnej zubnej kefky a zubnej pasty a ošetrení zubov špeciálnymi preparátmi, ktoré pomáhajú znížiť citlivosť zubov. Okrem zjavného preventívno-liečebného účinku je sprievodným znakom ošetrenia krajší úsmev a prinavrátenie prirodzeného bieleho zafarbenia zubov, keďže pri čistení sú odstraňované aj pigmenty usadené na zuboch. Dentálny hygienik tiež môže vykonávať aktívne bielenie zubov, ktoré dokáže zabezpečiť aj výraznejšie biele odtiene.