Vši, postrach detí aj dospelých
Obsah článku
S príchodom nového školského roka do mnohých domácnosti prichádzajú aj malí neželaní návštevníci, ktorí sú postrachom všetkých rodičov; vši. Neochráni pred nimi ani dobrá hygiena! Aká je teda vhodná prevencia a ako sa neželaných návštevníkov zbaviť?
Voš detská je parazit, ktorý sa vďaka prispôsobenému ústnemu ústrojenstvu dokáže prisať na pokožku a sať krv. Vyskytuje sa najmä vo vlasovej časti hlavy a jeho hostiteľmi sú predovšetkým deti. Po uchytení vší vo vlasoch je samička oplodnená samčekom a kladie vajíčka, t.j. hnidy, ktoré sú pevne prilepené ku vlasovým korienkom. V závislosti od teploty sa za pár dní z hnidy vyvinie voš. Vši sa zvyčajne dožívajú troch týždňov a počas tohto obdobia dokážu samičky naklásť viac ako 100 vajíčok.
Zdrojom nákazy je priamy kontakt s už zavšivaveným človekom.
Z tohto dôvodu patria najmä deti k rizikovým skupinám. Vďaka blízkemu kontaktu v kolektíve, napríklad počas detských hier, dokážu vši ľahko prejsť z jedného hostiteľa na druhého. Hlavným znakom, že dieťa má vši, je intenzívne svrbenie vo vlasovej časti. Rodičia by sa však mali pred liečbou uistiť, že pravou príčinou sú vši. Ich nálezom vylúčia kožné ochorenia, ako sú napríklad ekzémy a psoriáza.
Ak ste u dieťaťa objavili voš, je vhodné konať čo najrýchlejšie!
Lekárne ponúkajú veľké množstvo, ktoré vám pomôžu sa vší úspešne zbaviť. V minulosti boli obľúbené predovšetkým prípravky na chemickej báze, na ktoré sa následkom nadmerného používania začala vytvárať rezistencia. Ich účinok spočíval v poškodení nervovej sústavy parazita a jeho následnom usmrtení. Novšie prípravky proti všiam obsahujú ako účinné látky silikónové a rastlinné oleje. Olej obalí celý povrch tela vši, čím sa naruší systém hospodárenia s vodou a zároveň sa olej dostane taktiež do dýchacej sústavy. Voš tak zomiera na dehydratáciu a udusenie. Výhodou týchto prípravkov je, že fungujú na fyzikálnom princípe a tak nehrozí vznik rezistencie.
Vyčesávať, vyčesávať a ešte raz vyčesávať.
Jedným z najdôležitejších krokov v boji proti všiam je dôkladné vyčesanie vlasov špeciálnym hrebeňom s husto osadenými zubami. Je to časovo náročný proces, pri ktorom treba dbať na vyčistenie hrebeňa (po každom prečesaní vlasov) suchou vatou alebo tampónom na odlíčenie. Následne sa na vlasy aplikuje prípravok proti všiam. Je potrebné presne dodržať postup, na ktorý upozorní pacienta lekárnik a ktorý je tiež uvedený v príbalovom letáku. Celý proces sa odporúča po týždni zopakovať, aby sa zabránilo opätovnému rozmnoženiu vší pochádzajúcich z nevyhubených a nevyčesaných hníd. Na zabráneniu prenosu medzi jednotlivými členmi domácnosti je vhodné, aby procedúru absolvovali všetci členovia v rovnakom čase. Odporúča sa tiež pri vysokých teplotách vyprať a vyžehliť osobnú a posteľnú bielizeň, ako sú napríklad čiapky, šatky, uteráky, obliečky, a pod.
Ak sa u dieťaťa ešte vši neobjavili, ale v škôlke alebo v škole bol ich výskyt nahlásený, môžete do vlasov aplikovať preventívne prostriedky. Obsahujú esenciálne oleje (čajovníkový, levanduľový, mätový), ktoré vytvárajú pre vši nehostinné prostredie.