Ako si poradiť s laryngitídou

19. 2. 2019 · 4 minúty na prečítanie

So zimou prichádza aj čas chorôb, ktoré sú neraz nočnou morou každého rodiča. Choroby dýchacích ciest možno zaradiť medzi najčastejšie detské choroby postihujúce najmä deti vo veku od 3 mesiacov do 6 rokov života. 

Mgr. Patrícia Bettešová
Mgr. Patrícia Bettešová
Ako si poradiť s laryngitídou

Jednou z veľmi rozšírených foriem chorôb dýchacích ciest je laryngitída. Laryngitída  patrí k ochoreniam, ktorých príčinou vzniku sú v 90% vírusy a následne aj baktérie. Podstatou ochorenia je zápal hrtana, ktorý podstatne zhoršuje priechodnosť dýchacích ciest.

Prečo sa objavuje?

Hrtan, ktorý je súčasťou dýchacej sústavy, má za úlohu zabrániť vstupu infekcie do dolných dýchacích ciest. Deti majú dýchacie cesty užšie a preto ochorenie prebieha oveľa dramatickejšie ako u dospelých. V zime môže studený vzduch, najmä pri nesprávnom dýchaní otvorenými ústami, prechádzať priamo do dolných dýchacích ciest neohriaty a zrýchlený. Hrtan detí takto ľahšie opuchne a priestor medzi ním sa ešte viac zúži. V extrémnom prípade sa môže stať hrtan až nepriechodným. Vzniknúť môže aj pri prílišnom namáhaní hlasiviek, či vdychovaním znečisteného vzduchu.

Aké sú príznaky?

Klasická akútna laryngitída sa neprejaví okamžite. Rozšíriť sa môže dotykom rúk alebo vdýchnutím kvapôčok patogénov, ktoré sa uvoľnia pri kašli, či kýchnutí  osobou nakazenou týmto vírusom, alebo kontaktom s infikovaným predmetom. Prvotné príznaky sú podobné ako pri akejkoľvek inej vírusovej infekcii horných dýchacích ciest. Znamená to, že dieťa má najprv nádchu, prípadne mierne zvýšenú teplotu a pokašliava. Kašeľ sa však postupne zhoršuje a to najmä v noci. Dieťa lapá po vzduchu, môže chrčať a pri rozprávaní je veľmi zachrípnuté, hrdlo je v tejto fáze silne zapálené a bolestivé. Dieťa preto býva nepokojné, unavené, neskôr apatické a vyčerpané.

Pokiaľ je zúženie hrtanu výrazné, začne sa prejavovať nedostatočné okysličenie tkanív. Zvýši sa tepová frekvencia, je zrejmé modranie pokožky na perách, prstoch a ušiach. Dieťa sa potí a srdiečko mu tlčie ako o preteky. Takáto forma laryngitídy môže vzniknúť i náhle z plného zdravia.

Laryngitída trvá priemerne 1 až 10 dní a prebieha samostatne alebo ako súčasť zápalu horných dýchacích ciest . Skomplikovať sa môže rozšírením infekcie na priedušky a pľúca, presnú diagnózu stanoví lekár na základe charakteristických klinických príznakov.

 Prvá pomoc pri záchvate laryngitídy.

• Len rodič s chladnou hlavou dokáže zabezpečiť vhodnú starostlivosť. Takže najdôležitejšie je zachovať pokoj.

• Dieťa, ktoré má ťažkosti s dýchaním, pochopiteľne panikári. Je preto potrebné upokojiť ho, či už prečítaním zaujímavej rozprávky alebo iným spôsobom, ktorý dieťa privedie na iné myšlienky.

• Veľmi dôležitý je studený vzduch. Je potrebné otvoriť okná dokorán a poriadne vyvetrať. Teplo oblečené dieťa sa môže posadiť k otvorenému oknu alebo vyniesť na chvíľku von na studený vzduch.

• Ak nie je vonku zima, je potrebné, aby sa dieťa nadýchlo studeného vzduchu, či už z mrazničky alebo vypilo niečo studené  na zmiernie zápalu v hrdle.

• Na krk sa môže priložiť studený olejový obklad .

• Ak by teplota stúpla nad 38,5 ºC, môžu sa podať lieky proti teplote (Antipyretiká), poprípade lieky na utlmenie suchého dráždivého kašlu (Antitusiká). Pri alergickej reakcii je možné podať dieťaťu lieky proti alergii (Antihistaminiká). V takejto situácii je však potrebné postupovať opatrne a odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.

 

Ak sa záchvat ani po týchto opatreniach nezlepší, pridruží sa teplota vyššia než 39 ºC, kašeľ neutícha, dieťa nadmerne sliní, nedokáže prehltnúť tekutiny, poprípade je premodralé je nevyhnutné  okamžite vyhľadať lekársku starostlivosť.

Ako môžeme ochoreniu predchádzať?

Keďže nevieme presne určiť spôsob infikovania a moment kedy sa nákaza dostane do tela, neexistuje presný návod, ako zabrániť vzniku tohto ochorenia. Dokážeme však preventívne spraviť niekoľko opatrení, ktorými znížime riziko vzniku laryngitídy na minimum. Dôležité je neprehriať miestnosť, v ktorej dieťa spí a dostatočne zvlhčovať vzduch. Dnes si vieme vybrať zo širokej škály rôznych inhalačných prostriedkov, no niekedy stačí aj obyčajná voda položená v miestnosti v nádobke na radiátore. Urobiť môžeme aj mokrý stan nad postieľkou prípadne  vstreknúť do nosa morskú vodu.

Ako dlho trvá liečba?

Dĺžka liečby závisí hlavne od druhu vírusu alebo baktérie, ktorú dieťa dostalo. Ak rodič zasiahne dostatočne včas pri prvých príznakoch ochorenia, do jedného dňa sa z toho môže dieťa dostať. Maximálna dĺžka liečenia  samotného ochorenia je približne desať dní. Jednotlivé príznaky ako napríklad kašeľ môže pretrvávať aj dlhšie.

V každom prípade je dobré vedieť, ako treba pri záchvate postupovať a ako svojmu dieťatku čo najrýchlejšie pomôcť a Nabudúce toto ochorenie zvládnete s nadhľadom a bez nepríjemných komplikácií.

O autorovi
Mgr. Patrícia Bettešová
Mgr. Patrícia Bettešová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Patrícia Bettešová
Mgr. Patrícia Bettešová
Čítať viac od autora

Upozornenie