Vysoky tlak a aj pulz

Otázka z 30. 5. 2024 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Dobrí nanerala som si vysoky krvný tlak a aj výšky pulz namerala som si 117 pulz išla som hneď na pohotovosť tam mi nič nato nedali robili mi EKG q že to je v poriadku tak isto aj krvné vyšetrenie je v poriadku len ze akurát mam trochu menší ak si nameram vysoky pulz mávam aj triašku je to stres?
Mgr. Emma Halas Haluščíková
Na otázku odpovedá
Mgr. Emma Halas Haluščíková

Dobrý deň, 

ďakujeme za Vašu otázku. 

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenia na Slovensku. Ľudské srdce pracuje v dvoch fázach, ktoré sa nazývajú systola a diastola. Počas systoly dochádza k stiahnutiu srdcového svalu a pod tým tlakom zo seba vypudí krv. Výšku systolického tlaku ovplyvňuje stav srdca, priechodnosť ciev a či je telo vystavené záťaži. Počas diastoly sa srdcový sval uvoľní a napĺňa sa krvou. Na tento diastolický tlak vplýva priechodnosť ciev. Problém nastáva ak došlo k zúženiu ciev, alebo sú upchaté usadeninami. Srdce musí vyvinúť väčší tlak , aby krv mohla prejsť cievami. Takto sa rozvíja hypertenzia. Príčiny vysokého tlaku sú rôzne. K rozvinutiu prispieva genetika, nadmerný príjem soli, stres, nadmerná záťaž, málo pohybu, obezita či choroby obličiek.

Ak neužívate pravidelne lieky na vysoký krvný tlak, ale namerali ste si v domácom prostredí vyššie hodnoty, potom je nevyhnutné tieto merania pravidelne opakovať a sledovať ich hodnoty. Dlhodobo zvýšený tlak krvi, ktorý sa nelieči, sa rokmi prejaví na fungovaní srdca, ciev a iných orgánov. Spozornieť treba pri opakovane nameraných hodnotách 140/90 mmHg a vyššie, ktoré signalizujú hypertenziu. V tomto prípade je nevyhnutná čo najskôr návšteva lekára.

Na liečbu vysokého tlaku má výrazný vplyv životný štýl. Odporúčam pravidelný pohyb. Vhodná je chôdza, plávanie či cyklistika. Odporúčam vyhýbať sa alkoholu, cigaretám a stresu. Dôležitá je pestrá strava a nižší príjem soli. Na podpornú liečbu je možné podávať magnézium, dávkovanie je individuálne a závislé od závažnosti jeho nedostatku, prípadne jeho potreby. Liečba sa začína dávkou 3x denne 2 tablety počas prvého týždňa, potom sa pokračuje s dávkou 1-2 tablety 1-2x denne. Dĺžka liečby je minimálne 6 týždňov a je vhodný aj na dlhodobé užívanie.

Žiaľ v našej kompetencii nie je stanoviť presnú diagnózu ani určiť príčinu problému. Stanoviť presnú diagnózu môžu iba lekári na základe dôkladného vyšetrenia Vášho zdravotného stavu.

Prajem pekný zvyšok dňa. 

S pozdravom

Mgr. Emma Halás Haluščíková

Podobné otázky

Najnovšie otázky v poradni

Súvisiace

Upozornenie