Vedľajšie účinky Fluomizin

Otázka z 22. 1. 2024 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Dobrý deň , po užívaní vaginálnych tabliet Fluomizin sa mi pravdepodobne objavili vedľajšie účinky pripomínajúce Candidu (hutný bieli výtok občas až hrudkovitej konzistencie). Momentálne sa nenachádzam v SR. Chcela by som sa opýtať či je možné zakúpiť nejaké voľno predajné lieky na jej odstránenie.
Mgr. Tamara Jakúbeková
Na otázku odpovedá
Mgr. Tamara Jakúbeková

Dobrý deň,

Ďakujeme za vašu otázku. Vaginálna infekcia môže byť kvasinková (vaginálna mykóza), bakteriálna (vaginóza) alebo zmiešaná. V začiatkoch infekcie môže byť často problematické rozpoznať, o aký druh infekcie ide. Bakteriálna vaginóza je typická svojím rybím zápachom a výtokom (riedky bielosivý, niekedy žltkastý). Problémy, ako je pálenie, štípanie či svrbenie sa ani nemusia vyskytovať. Kvasinkovú mykózu zas charakterizuje hustý tvarohovitý výtok a obyčajne úporné svrbenie. Obe tieto infekcie majú ešte aj svoju zmiešanú formu.
Lactofeel je vaginálny gél určený na pomoc pri liečbe bakteriálnej vaginóze a na zabránenie jej opakovaniu. Účinnými zložkami sú kyselina mliečna a glykogén, ktoré pomáhajú obnovovať prirodzené pH pošvy, odstraňujú nepríjemný zápach, obťažujúci výtok a iné ťažkosti. Ak je váš problém skôr prejavom vaginálnej mykózy, vtedy budú vhodné antimykotické prípravky vo forme vaginálnych čapíkov, gélov alebo tabliet.
Na liečbu vaginálnej mykózy sú vhodné vaginálne tablety Canesten, ktoré patria medzi antimykotiká a pôsobia proti mnohým choroboplodným hubovitým mikroorganizmom, vrátane dermatofytov, kvasiniek a plesní. Pôsobia tiež na niektoré druhy baktérií.
Vhodným je tiež vaginálny krém Jenamazol. Používa sa pri vaginálnej mykóze a zápale pošvy vyvolanom choroboplodnými hubami, pri výtoku z pošvy podmieneným infekciou a pri zápale vonkajších rodidiel (vyvolaný kandidou). Krém sa aplikuje na vonkajšie rodidlá 2-3x denne v tenkej vrstve a dĺžka liečby je v tomto prípade približne 1-2 týždne.

Ihneď po skončení liečby vyššie uvedenými lieky vám odporúčam probiotiká Flor Femina. Obsahujú probiotiká druhu lactobacily a kyselinu mliečnu. Obnovujú rovnováhu vaginálnej mikroflóry, a tým i fyziologické podmienky pošvového prostredia. Môžu sa používať samostatne alebo ako doplnok pri liečbe antibiotikami pri zápalovom ochorení vagíny spôsobenom baktériami, kvasinkami či parazitmi. Aplikuje sa 1 vaginálna tableta najlepšie večer pred spaním, v priebehu 10 po sebe nasledujúcich dní.
Výborné skúsenosti sú aj s prípravkom Gynimun Intim Protect. Sú to vaginálne kapsuly s obsahom dvoch probiotických kmeňov, baktérií mliečneho kvasenia. Prispievajú produkciou kyseliny mliečnej ku stabilizácii fyziologickej hodnoty pH vo vagíne, a tým podporujú prirodzené ochranné mechanizmy voči vaginálnym infekciám. Taktiež sa zavádza 1 kapsula hlboko do vagíny večer pred spaním a liečba trvá 9 dní. Ak je to potrebné vaginálne kapsuly možno užívať aj dlhšiu dobu.

Ak máte partnera, je potrebné aby sa preliečil aj on, pretože aj takto môže dochádzať k opakovanému prenosu. Na liečbu je vhodný krém Canesten, ktorý sa aplikuje 2-3x denne po dobu minimálne 7 dní.


Prajem skorú úľavu od ťažkostí.

S pozdravom
Mgr. Tamara Jakúbeková

Najnovšie otázky v poradni

Upozornenie