RTG,CT

Otázka z 3. 8. 2023 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Dobrý deň, v tomto roku som absolvovala RTG bedrového kĺbu, CT krížov, CT krčnej chrbtice, RTG zubov, RTG pľúc a RTG chodidla. Dá sa prosím vás vypočítať či som neprekročila bezpečnú dávku žiarenia? Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.
Mgr. Tamara Jakúbeková
Na otázku odpovedá
Mgr. Tamara Jakúbeková

Dobrý deň,

Ďakujeme za vašu otázku. RTG (röntgen) predstavuje elektromagnetické vlnenie a patrí medzi neinvazívne metódy vyšetrenia vnútornej štruktúry tela. Princíp získania výsledku je založený na spôsobe, akým röntgenové lúče prechádzajú rôznymi telesnými tkanivami. Mäkké tkanivá RTG žiarenie nezachytia skoro vôbec, tvrdé tkanivá ako kosti a zuby časť žiarenia zachytia, preto sa zobrazia na RTG snímku ako biele útvary.
Röntgenové žiarenie nie je úplne bezpečné, keďže počas vyšetrenia dostane pacient určitú dávku ionizujúceho žiarenia. No aj napriek zdravotným rizikám je v diagnostike stále používané, keďže jeho výhody (prínos) sú podstatne väčšie.
Pre bezpečnosť röntgenových vyšetrení bola stanovená maximálna prípustná dávka žiarenia za rok – 100 mSv za rok. To je maximálne povolené množstvo dávok žiarenia prijatých za rok, ktoré nepoškodia ľudské zdravie. Napríklad pri röntgenovom snímaní oblasti hrudníka dostane človek iba 0,1 mSv, röntgen bedrových kĺbov – 1,47 mSv, čo je oveľa menej, ako je prípustná hladina.
CT alebo počítačová tomografia, je vyšetrovacia metóda, ktorá je rýchla, bezbolestná, neinvazívna a presná. Je kombináciou röntgenového žiarenia s počítačovou technológiou a vytvára tak jasné anatomické obrázky, ktoré sú detailnejšie ako röntgenové símky. To znamená, že aj pri tomto type je organizmus vystavený rôznym úrovniam röntgenového žiarenia.
Pokiaľ nie je prekročená maximálna prípustná dávka žiarenia za rok, nie je dôvod na obavy. Telo má účinný mechanizmus na opravu poškodenia spôsobeného vystavením nízkym dávkam žiarenia, takže riziko mutácií a iných negatívnych účinkov na zdravie je minimálne. K poškodeniu ľudského organizmu dôjde až po prekročení prípustného prahu ožiarenia.
Informácie o tom či u vás bola prekročená prípustná dávka žiarenia za rok vám viem podať iba lekár, radiológ, ktorý dané vyšetrenia vykonáva.

Prajem pekný zvyšok dňa.

S pozdravom
Mgr. Tamara Jakúbeková

Podobné otázky

  • RTG vyšetrenie

    RTG

    Dobryden.Prosim chcem saspytat co vsetko odhali röntgen brucha. Mam bolest pod lavym rebrom .dakujem

  • Točenie hlavy

    problémy s tocenim hlavy,ťažšie dýchanie,preglganie ,bola som na neuro vyšetrení,RTG chrbtice ,ct mozgu to bolo čisté . neurologicky nález je be funkčného degficitu,len dozneivajci blok v hornom ceri...

  • úraz

    úraz hlavy a stým spojené komplikácie

    Včera, som mala uraz hlavy v praci, absolvovala som rtg snimok údajne ziadne zmeny hematon4×4cm. v mieste úderu ma mierne boli. jeto v poriadku. Nie je potrebné ct vyšetrenie. Ďakujem

  • zápal zápal močových ciest

    Dobrý deň môžem sa opytať da sa podľa moču zistiťči mam zapaľ obličiek ?

    Citim bolesť chrbtice aj pod bruchom a zapal močových ciest to mi zistili podľa moču a keby že mam zapal obličiek povedali by mi to hneď po zistení moču ?

Najnovšie otázky v poradni

cms.Related

Upozornenie