Može sa Encefalitída vrátiť po rokoch?

Otázka z 18. 11. 2024 1 minúta na prečítanie
Anonymná otázka
Dobrý den kce sa poradiťv dectve ako ročná som prekonala Encefalitídu kcem rádu môže sa vráti po nejakých rokoch ta Encefalitída ďakujem ☺️
Mgr. Emma Halas Haluščíková
Na otázku odpovedá
Mgr. Emma Halas Haluščíková

Dobrý deň, 

ďakujeme za Vašu otázku. 

Kliešťová encefalitída (nazývaná aj "zápal mozgu") sa prejavuje ako akútne vírusové horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém a ktoré môže zanechať vážne celoživotné následky. Vírus sa do tela dostane najčastejšie prisatím infikovaného kliešťa alebo konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov najmä kozieho  a ovčieho pôvodu. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú približne po 7 - 14 dňoch od vstupu vírusu kliešťovej encefalitídy do organizmu. Typický priebeh ochorenia býva dvojfázový.

Prvá fáza sa prejavuje chrípkovými príznakmi – horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti hlavy a svalov. Nasleduje bezpríznaková fáza ochorenia, ktorá trvá 1 - 20 dní.

Pre druhú fázu ochorenia s odstupom niekoľkých dní sú charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému -  stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia, závraty, nervové obrny.

Liečba sa sústreďuje najmä na tlmenie príznakov ochorenia. Ochorenie môže zanechať aj dlhodobé následky rôzneho charakteru (bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie,..). Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C. V prípade nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä ovčieho a kozieho pôvodu, odporúčame prevarenie surového mlieka pred konzumáciou. Súčasťou ochrany je aj ochrana pred prisatím kliešťa v prírode a to najmä vhodným oblečením, používaním repelentov, kontrola tela po návrate z prírody a vhodné odstránenie prisatého kliešťa. Najohrozenejšou skupinou pri nákaze kliešťovou encefalitídou sú ľudia s oslabenou imunitou, ľudia s inými pridruženými ochoreniami a osoby staršieho veku. 

Opätovná infekcia kliešťovým vírusom po jej prekonaní je síce veľmi zriedkavá (pretože telo si vytvorilo protilátky), avšak prekonané ochorenie v mladšom veku nemusí byť zárukou celoživotnej imunity. V prípade, že máte podozrenie na kliešťovú encefalitídu, je potrebné o tom upovedomiť lekára, ktorý vykoná podrobné vyšetrenia. 


Prajem pekný zvyšok dňa. 

S pozdravom

Mgr. Emma Halás Haluščíková

Najnovšie otázky v poradni

Upozornenie