Kandidoza z inhalatoru

Otázka z 25. 6. 2023 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Zdravim, mam astmu, na ktoru pouzivam inhalator. Moj problem je, ze cely cas sa mi objavuje kandidoza v ustach a je to velmi neprijemne. Vzdy po aplikacii inhalatora si ustnu dutinu vyplachujem vodou so sodou bikarbonou. Nejaka rada aby sa plesen neobjavovala? Dakujem.
Mgr. Tamara Jakúbeková
Na otázku odpovedá
Mgr. Tamara Jakúbeková

Dobrý deň,

Ďakujeme za vašu otázku. Orálna kandidóza, ľudovo nazývaná aj ako soor, je mykotické ochorenie ústnej dutiny. Jeho pôvodcom je kvasinka Candida albicans, zriedka kvasinky iného druhu. Najčastejšie postihuje deti do 1 roka a dospelých s oslabenou imunitou. Prejavuje sa typickými bielymi povlakmi v ústach, na jazyku, ďasnách alebo aj perách. Povlaky môžu byť bolestivé a pri zotretí bielej vrstvy môžu krvácať.
Orálna kandidóza je aj jedným z velmi častých vedľajších účinkov inhalačne podávaných kortikosteroidov, ktoré sa používajú na liečbu astmy. Aby sa minimalizovalo riziko jej vzniku, je potrebné si po každej inhalácii vyplachnúť ústa vodou a vyčistiť si zuby. Netreba zabúdať ani na pravidelne čistenie naústku inhalátora. Taktiež je potrebné vyhýbať sa sladkým jedlám, alkoholu a minimalizovať stres.
Vhodným produktom na dezinfekciu ústnej dutiny je antimikrobiálny roztok Corsodyl s obsahom chlórhexidínu. Je určený na výplach ústnej dutiny a pôsobí proti mnohým baktériam, plesňam a niektorým vírusom. Starostlivo si vypláchujte ústa dvakrát denne asi 1 minútu 10 ml orálneho roztoku. Po vypláchnutí úst sa má roztok vypľuť. V liečbe pokračujte ešte 48 hodín po odznení klinických príznakov.
Alternatívnym produktom je aj Phyteneo Neocide. Je to roztok vo forme spreja s antimikrobiálnou zložkou Octenidine dihydrochlorid určený k udržiavaniu hygieny v dutine ústnej a účinne bráni množeniu mikróbov. Vykazuje rýchly nástup účinku, neobsahuje alkohol a je veľmi dobre znášaný. Môže sa používať aj dlhodobo. Dávkovanie je podľa potreby (až 5x denne). Po aplikácii jednotlivých prípravkov je vhodné 20-30 minút nejesť a nepiť.
Ak do pár dní nenastane zlepšenie, odporúčam navštíviť lekára. V niektorých prípadoch je potrebná liečba antimykotikami, lokálnymi alebo systémovými.

Prajem skorú úľavu od ťažkostí.

S pozdravom
Mgr. Tamara Jakúbeková

Najnovšie otázky v poradni

Upozornenie