Dcéra non-stop kašle napriek užívaniu antibiotík a liekov - Rodičia hľadajú účinné riešenia

Otázka z 25. 1. 2025 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Dcérka 2 týždne berie 10 dni antibitika suprax cez deň až tak veľmi nekasle ale v noci je to každých 5 minút pred spaním jej dávam antibiotiká a fenistil ale aj tak kašle už naozaj neviem ako jej pomôcť
Mgr. Emma Halas Haluščíková
Na otázku odpovedá
Mgr. Emma Halas Haluščíková

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku.

Je potrebné odlíšiť, či sa  jedná o suchý kašeľ, alebo Vaše dieťa vykašliava hlieny, pretože prípadná liečba sa potom líši.

Z Vašej otázky mi nie je jasné, ako stará je Vaša dcérka. Preto by som Vám odporučila kvapky Stoptussin, ktoré sa dávkujú podľa hmotnosti pacienta. Stoptussin tlmí dráždenie na kašeľ, mení skladbu prieduškového hlienu, a tak uľahčuje jeho vykašliavanie. Stoptussin sa používa na liečbu suchého dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľa pri vírusových infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc.

Pokiaľ je dieťa staršie ako 1 rok, na tlmenie suchého kašľa máme veľmi dobré skúsenosti s prípravkom Dr. Max Islandský lišajník vo forme sirupu. Prípravok je používaný na ochranu a zvlhčenie sliznice ústnej dutiny a hrdla. Zmierňuje príznaky suchého kašľa, chrapotu, ako aj pocitu sucha, pálenia a bolesti v krku. Obsahuje množstvo slizovitých látok tvoriacich ochranný povlak, ktorý znižuje citlivosť na vonkajšie dráždivé faktory. Obsah ochranného povlaku uľahčuje prehĺtanie a znižuje reflex kašľa. Je ho možné použiť ako pomocný prípravok pri bakteriálnych a vírusových infekciách (napr. nachladnutie, angína), ako aj po chorobách na zmiernenie podráždenia sliznice.  Deti od 1 roka užívajú 5ml sirupu 1 až 2-krát denne.

Pri súčasnom podávaní dimetindénu (Fenistil) spolu s liečivami tlmiacimi centrálnu nervovú sústavu (Stoptussin) sa môže potenciovať centrálne tlmivý účinok. Z tohto dôvodu je vhodné zachovávať medzi uvedenými liekmi časový rozostup aspoň 3-4 hodiny. 

Taktiež je potrebné pravidelné vetranie a zvlhčovanie bytu. 

 

Keďže uvádzate, že antibiotiká užíva Vaša dcérka už dlhší čas, je potrebné sa v prípade pretrvávania ťažkostí obrátiť na pediatra, ktorý na základe vyšetrenia jej zdravotného stavu určí ďalší postup v liečbe. 

 

Prajem pskoré uzdravenie dcérke.

S pozdravom

Mgr. Emma Halás Haluščíková

Najnovšie otázky v poradni

Upozornenie