Pri lokálnej liečbe krémami a čapíkmi sa využíva najmä kombinácia liečiv s účinkom protizápalovým, anestetickým a tlmiacim svrbenie. Tieto lieky obsahujú aj zložky, ktoré majú lubrikačný účinok, čím sa uľahčí vyprázdňovanie obsahu čreva. Čapíky aj krémy sa používajú 2x denne, po stolici. Rýchlu úľavu pri bolesti pomáha dosiahnuť lidokaín, ktorý znecitlivie ošetrenú oblasť. Na liečbu krvácajúcich hemoroidov sa využíva galan bizmunitý so sťahujúcim účinkom.
Cieľom liečby tabletami je vyživiť namáhané a oslabené cievy. Využívajú sa najmä prírodné látky diosmín a hesperidín, ktoré cievy spevnia. Touto liečbou sa postupne zabráni krvácaniu, opuchom a zápalom v oblasti konečníka.
Problémy s hemoroidmi pomáha vďaka schopnosti ovplyvniť črevnú mikroflóru zmierniť aj užívanie probiotík. Podporia peristaltiku (pohyby) čriev a tiež imunitu. Železo sa odporúča pri krvácajúcich hemoroidoch, kedy často vzniká aj nedostatok kyseliny listovej a B vitamínov v organizme. Pri akútnych problémoch a dlhšej liečbe železom je vhodné liečbu doplniť laktulózovým sirupom, ktorý zmäkčí stolicu a uľahčí vyprázdňovanie.
Okrem liekov pomôžu aj bylinky
Využíva sa protizápalový a sťahujúci účinok rumančeka a dubovej kôry. Odvary sa používajú vo forme sedacích kúpeľov. Gély s dubovou kôrou sa nanášajú v tenkej vrstve, najlepšie na noc. Môžu sa používať aj v tehotenstve, aj ako prevencia 1 až 2- krát týždenne.