Zjedenodušene povedané, takýto krvný cholesterol môžeme rozdeliť na „dobrý“ – nazývaný tiež HDL cholesterol a „zlý“ čiže LDL cholesterol. Úlohou HDL cholesterolu je okrem iného čistiť a ochraňovať cievy a naopak priveľa LDL cholesterolu môže spôsobiť jeho ukladanie v stenách ciev s následným rizikom ich upchávania. Problém teda nastáva, ak máte zvýšenú hodnotu „zlého“ (nad 3 mmol/l) a zníženú hodnotu „dobrého“ (pod 1,3mmol/l) cholesterolu.
TIP: Rýchle vyšetrenie hladiny cholesterolu si môžete spraviť aj pomocou domáceho testu, ktorý zakúpite v lekárni, prípadne Vám cholesterol môžu zmerať aj v niektorých vybraných lekárňach Dr. Max – pre presnosť merania je dôležité prísť ráno s lačným žalúdkom.
Prečo je dôležité udržiavať si cholesterol pod kontrolou?
Ako už bolo spomenuté, najväčším rizikom dlhodobo zvýšeného cholesterolu v krvi je jeho postupné ukladanie v cievach, hlavne tepnách, s neskoršími vážnymi komplikáciami. Asi najčastejšou je rozvoj tzv. aterosklerózy, ľudovo známej aj ako kôrnatenie tepien, pri ktorom postupne dochádza k tvorbe „zátky“ a zužovania steny tepny, pričom môže dôjsť až k nedokrveniu niektorého dôležitého orgánu, najčastejšie srdca alebo mozgu. Samozrejme, takéto vážne ochorenie nevznikne po jednej klobáske, či hranolkách. Rozvíja sa bez príznakov dlhé roky, no rozhodne by sa nemalo podceňovať.
Odhaduje sa, že približne tretina Slovákov má zvýšené hladiny cholesterolu, pričom len malé percento (menej ako 1 z 10) trpí tzv. familiárnou hypercholesterolémiou – čiže má zvýšený LDL cholesterol takpovediac vrodený. U veľkej väčšiny môže za vysoký cholesterol zlá životospráva. Tomuto tvrdeniu nahráva aj fakt, že zvýšená hladina cholesterolu veľmi úzko súvisí s ostantnými civilizačnými ochoreniami, ktoré sú spájané so zlým životným štýlom - sú to najmä vysoký krvný tlak, či cukrovka.