Všetko čo je dôležité vedieť o liekoch na zníženie cholesterolu

20. 3. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Zvýšený cholesterol je považovaný za tichého nepriateľa.  Prečo je dôležité strážiť si chlolesterol a na čo je dôležité si dať pozor po zahájení liečby?

Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Všetko čo je dôležité vedieť o liekoch na zníženie cholesterolu

Je cholesterol škodlivý?

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorú naše telo prijíma vo forme potravy, no v prípade potreby si ju tiež dokáže samo vyrobiť. Je pre naše telo životne dôležitý – je zložkou všetkých buniek, nervových obalov a pečeň z neho vyrába niektoré významné hormóny a žlčové kyseliny. Cholesterol je v krvi prenášaný pomocou špeciálnych látok, takzvaných lipoproteínov, ktorých hodnoty sa vyhodnocujú pri krvnom vyšetrení. 

Zjedenodušene povedané, takýto krvný cholesterol môžeme rozdeliť na „dobrý“ – nazývaný tiež HDL cholesterol a „zlý“ čiže LDL cholesterol. Úlohou HDL cholesterolu je okrem iného čistiť a ochraňovať cievy a naopak priveľa LDL cholesterolu môže spôsobiť jeho ukladanie v stenách ciev s následným rizikom ich upchávania. Problém teda nastáva, ak máte  zvýšenú hodnotu „zlého“ (nad 3 mmol/l) a zníženú hodnotu „dobrého“ (pod 1,3mmol/l) cholesterolu.

TIP: Rýchle vyšetrenie hladiny cholesterolu si môžete spraviť aj pomocou domáceho testu, ktorý zakúpite v lekárni, prípadne Vám cholesterol môžu zmerať aj v niektorých vybraných lekárňach Dr. Max – pre presnosť merania je dôležité prísť ráno s lačným žalúdkom.

Prečo je dôležité udržiavať si cholesterol pod kontrolou?

Ako už bolo spomenuté, najväčším rizikom dlhodobo zvýšeného cholesterolu v krvi je jeho postupné ukladanie v cievach, hlavne tepnách, s neskoršími vážnymi komplikáciami. Asi najčastejšou je rozvoj tzv. aterosklerózy, ľudovo známej aj ako kôrnatenie tepien, pri ktorom postupne dochádza k tvorbe „zátky“ a zužovania steny tepny, pričom môže dôjsť až k nedokrveniu niektorého dôležitého orgánu, najčastejšie srdca alebo mozgu. Samozrejme, takéto vážne ochorenie nevznikne po jednej klobáske, či hranolkách. Rozvíja sa bez príznakov dlhé roky, no rozhodne by sa nemalo podceňovať.

Odhaduje sa, že približne tretina Slovákov má zvýšené hladiny cholesterolu, pričom len malé percento (menej ako 1 z 10) trpí tzv. familiárnou hypercholesterolémiou – čiže má zvýšený LDL cholesterol takpovediac vrodený. U veľkej väčšiny môže za vysoký cholesterol zlá životospráva. Tomuto tvrdeniu nahráva aj fakt, že zvýšená hladina cholesterolu veľmi úzko súvisí s ostantnými civilizačnými ochoreniami, ktoré sú spájané so zlým životným štýlom - sú to najmä vysoký krvný tlak, či cukrovka.

Aké sú možnosti liečby zvýšeného cholesterolu?

V súčasnej dobe máme naozaj veľké množstvo poznatkov o cholesterole, s ním spojenými rizikami a možnosťami liečby. Najdôležitejšia a najefektívnejšia je samozrejme prevencia. Absolútne prvá možnosť, ako zatočiť s vysokým cholesterolom, by mala byť úprava jedálnička. Odporúča sa nahradiť tučné, živočíšne produkty potravinami s obsahom rastlinných tukov. Vhodné sú potraviny ako napríklad olivový olej, ryby, ľanové semiačka, orechy, mandle a pod. Samozrejme pomôže obmedzenie fajčania a konzumácie alkoholu a veľmi dôležité je zaradenie pohybovej aktivity – ideálne každý deň aspoň 20-30 minút. Nie je potrebné hneď kupovať permanentku do fitka – zo začiatku postačí aj prechádzka.

Účinnú liečbu pri problémoch so zvýšeným cholesterolom dokážu poskytnúť aj niektoré výživové doplnky s obsahom prírodných látok. Tie sa využívajú najmä v počiatočných štádiách, prípadne ak zvýšený cholesterol nepredstavuje veľké riziko zhoršenia zdravotného stavu. Využívajú sa prípravky s obsahom extraktov z fermentovanej ryže (monakolín K), dráča indického, omega 3 mastných kyselín, fytosterolov, lecitínu a rôznych antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť cievy (napr. astaxantín). O správnom výbere prípravku sa odporúčame poradiť s lekárnikom, prípadne s ošetrujúcim lekárom.

Ak lekár na základe výsledkov z vyšetrení vyhodnotí, že je nutné predpísať liek, najčastejšie použije účinnú látku zo skupiny takzvaných statínov (napr. atorvastatín, simvastatín, rosuvastatín, fluvastatín). Sú to látky, ktoré najrýchlejšie a najefektívnejšie dokážu znížiť hladinu cholesterolu. Ich účinok spočíva nielen vo zvýšení hladiny HDL cholesterolu, znížení LDL cholesterolu a iných tukových látok v krvi, ale majú tiež protizápalový účinok a niekoľko ďalších ochranných účinkov, ktoré pozitívne vplývajú na cholesterolom poškodené cievy. 

Samozrejme ako u každého lieku, môžu sa aj u týchto vyskytnúť nežiadúce účniky, ktoré sa prejavujú len u niektorých pacientov, no rozhodne by sa nemali prehliadať. K najčastejším vedlajším účinkom statínov patria problémy so svalmi (bolesť, svalová slabosť, v extrémnych prípadoch až rozpad svalových vlákien) a tiež poškodenia pečene. Môže sa tiež vyskytnúť nevoľnosť, bolesti hlavy, prípadne pocit plného žalúdka. Taktiež ich účinok môže ovplyvňovať súčasné užívanie iných liekov, preto by ste o nich mali informovať svojho lekára.

Lieky s účinnou látkou so skupiny statínov v tele znižujú tvorbu koenzýmu Q10. Táto látka je veľmi dôležitá pre správne fungovanie organizmu. Ak pri liečbe statínom pociťujete pokles energie či únavu, je určite vhodné aj súčasné užívanie koenzýmu Q10. So správnym výberom vám ochotne pomôže personál lekárne.

U pacientov, ktorí statíny netolerujú, prípadne majú hladiny tukov v krvi špecifické, môže lekár predpísať aj lieky zo skupiny, ktoré bránia vstrebávaniu cholesterolu v čreve. Tieto liečivá majú oproti statínom menej častý výskyt nežiadúcich účinkov, no ich prínos v liečbe je však v porovnaní so statínmi menej preskúmaný, takže sa nepoužívajú ako lieky prvej voľby. Často sa však pre lepší účinok používajú v kombinácii.

Je veľmi dôležité, aby ste v liečbe dôverovali skúsenému odborníkovi, dodržiavali jeho liečebné pokyny a stanovené dávkovanie a pri pochybnostiach, či nežiadúcich účinkoch ho informovali predtým, ako sa liek rozhodnete vysadiť. Určite sa Vám to vyplatí v podobe pevného zdravia.

Ďalšie články k téme Všetko čo je dôležité vedieť o liekoch na zníženie cholesterolu

O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora

Upozornenie