Viete, kto pracuje v lekárni?

22. 5. 2017 · 3 minúty na prečítanie

Niekedy sa stretneme s tým, že sa vošli do lekárne, ale nevedeli, komu sa máme obrátiť s naším problémom. Respektíve neboli sme si istí, koho z osobných, ktoré pred nami stojia, by sme mali osloviť. V tomto článku vám poskytneme informácie o tom, čo jednotliví zamestnanci lekárne robia, aby ste vedeli, komu sa môžete obrátiť.

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Viete, kto pracuje v lekárni?

Stretli ste sa niekedy so situáciou, že ste vošli do lekárne a nevedeli ste, na koho sa máte so svojim problémom obrátiť? Respektíve neboli ste si istý, ako máte osobu, ktorá pred vami stojí osloviť? Práve v tomto článku vám objasníme, čo jednotliví zamestnanci lekárne robia.

Korene lekárenstva na Slovensku sa datujú niekde do obdobia okolo 14. storočia. Vtedy v lekárni zväčša pracoval iba sám lekárnik. Za tých pár storočí sa toho odvtedy naozaj veľa zmenilo.

Práce v lekárni pribudlo, a preto je potrebné, aby tu pracovalo aj viac zamestnancov. Nároky pacientov sú oveľa vyššie a všetci si chceme svoje zdravie chrániť a upevňovať. V lekárni nám s tým pomôže zodpovedný farmaceut, farmaceut a farmaceutický laborant. O čistotu celej lekárne sa stará sanitár. Každá z týchto  pozícií je pre chod lekárne veľmi dôležitá a každý z týchto zdravotníckych pracovníkov musí spĺňať isté kritériá a následne má pridelenú svoju náplň práce. 

 

Farmaceut (magister farmácie, doktor farmácie) vydáva, teda expeduje pacientom lieky na lekársky predpis.

Magister farmácie (Mgr.) musí mať ukončené vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore farmácia, ktoré trvá päť rokov. Prvé štyri roky sa skladajú z teoretickej a praktickej výučby na univerzite, nasleduje šesť mesiacov praxe vo verejnej alebo nemocničnej lekárni a napokon zloženie štátnicových skúšok a obhájenie diplomovej práce.
Doktor farmácie (PharmDr.) je magister, ktorý  zloží rigoróznu skúšku a obháji rigoróznu prácu. Dopĺňa si takto svoj vedecký obzor, no kompetencie v lekárni mu zostávajú naďalej rovnaké.
Magister farmácie aj doktor farmácie je povolaním farmaceut a vie poskytnúť informácie o správnom užívaní liekov a liečbe pacienta. V lekárni vám pomôže, ak sa vyberiete k okienku s označením ,,výdaj na lekársky predpis“.
Zodpovedný farmaceut vedie všetkých zamestnancov lekárne.
Zároveň je jeho úlohou zabezpečiť chod lekárne po prevádzkovej stránke. Zodpovedným farmaceutom sa stáva farmaceut po piatich rokoch praxe v lekárni alebo ukončením ďalšieho špecializačného štúdia v odbore lekárenstvo. Pri kontakte s pacientom je jeho úloha rovnaká ako úloha farmaceuta.

 

Kto vydáva voľnopredajné lieky?

Farmaceutický laborant je absolvent strednej zdravotníckej školy. Jeho úlohou v lekárni je príprava individuálne pripravovaných liekov (napr. mastí) v laboratóriu, príjem a preberanie liekov, expedícia a poradenstvo pacientovi pri výbere voľnopredajných liekov. Avšak expedovať lieky na voľný predaj môže iba laborant so špecializáciou v odbore lekárenstvo, respektíve pod dozorom farmaceuta. Tento zdravotnícky pracovník vykonáva expedíciu za okienkom označeným ,,výdaj na voľný predaj“.

Sanitár nemôže expedovať pacientovi lieky, ani podávať  odborné poradenstvo.

Sanitár má na starosti udržiavanie čistoty a hygieny v lekárni podľa daných štandardov s použitím predpísaných čistiacich prostriedkov stanovenej koncentrácie. Každá miestnosť v lekárni má svoj  hygienický a sanitačný režim a priebeh každej sanitácie sa zaznamenáva. Vykonáva aj potrebnú sterilizáciu a pomocné práce v lekárni. Na výkon tohto povolania je potrebná maturitná skúška na strednej zdravotníckej škole, respektíve kurz v odbore sanitár.

Všetci títo zdravotnícki pracovníci vykonávajú denne v lekárni taktiež množstvo úkonov, ktoré pacienti pri svojej návšteve nevidia, aby tak bola zabezpečená jedinečná zdravotná starostlivosť pre každého pacienta.

O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora

Upozornenie