Tráviace ťažkosti
Cestovateľská hnačka patrí medzi najčastejšie choroby, ktoré nás na dovolenke môžu stretnúť. Môže totiž postihnúť až polovicu ľudí, ktorí každý rok vyrazia na cesty. Nie je pravda, že sú týmto typom hnačky ohrození len cestovatelia do exotických miest. Ochorenie môže prepuknúť nielen v prvých dňoch pobytu na dovolenke, ale niekedy až po návrate domov. Cestovateľské hnačky sú väčšinou vyvolané baktériami a vírusmi, menej často parazitmi. Niekedy môže byť príčina i neinfekčného pôvodu. To môže byť diétna chyba alebo otrava (napríklad hubami). Priebeh cestovateľskej hnačky je väčšinou ľahký, menej často stredne ťažký a problémy obvykle netrvajú dlhšie než jeden až päť dní.
AKÁ JE PRVÁ POMOC PRI CESTOVATEĽSKEJ HNAČKE?
1) Tekutiny
- Dodržujte pitný režim! Pokiaľ nebudete dostatočne doplňovať stratu tekutín, hrozí dehydratácia. Obzvlášť nebezpečná je dehydratácia u malých detí a starších ľudí!
- Vhodné sú neperlivé minerálne vody, ryžový odvar, mrkvový odvar alebo čaj. Ten je obzvlášť u malých detí dobré prisladiť hroznovým cukrom pre rýchle doplnenie energie.
- Medzi nevhodné nápoje patrí najmä káva, alkohol, mlieko, neriedené džúsy a nápoje sýtené oxidom uhličitým.
2) Diéta
- Na začiatku vzniku ťažkostí môžete k tekutinám pridať biele pečivo, sucháre, piškóty, varenú ryžu, banán, strúhané jablko bez šupky, dusenú mrkvu, nemastné polievky alebo varené zemiaky. Potom podľa zdravotného stavu pozvoľna prechádzajte na normálnu stravu.
- Vyvarujte sa smažených, pečených, tučných, ťažkých a korenených jedál.
3) Lieky
- V cestovnej lekárničke je vhodné mať lieky proti hnačke.