Stop večným soplíkom! Riešenia proti rôznym druhom nádchy

19. 11. 2024 · 6 minút na prečítanie

Nádcha je u detí častým problémom, najmä počas chladných mesiacov alebo pri výkyvoch počasia. Ako si s ňou poradiť?

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Stop večným soplíkom! Riešenia proti rôznym druhom nádchy

Pre malé deti je nádcha obzvlášť náročná, pretože ich nosné kanáliky sú veľmi úzke a akékoľvek upchatie im môže sťažiť dýchanie, dojčenie a spánok. Homeopatia môže byť v tomto smere jemným doplnkom, ako podporiť imunitný systém dieťaťa a bábätka a pomôcť mu prekonať nádchu.

Ako funguje homeopatia pri nádche?

Homeopatia by mala podporovať telo v jeho vlastných procesoch hojenia. Homeopatické lieky neobsahujú účinnú látku v merateľnom mmnožstve. Prístup je založený na princípe podobnosti - predpokladá sa, že nízke - až nemerateľné množstvá látky, ktorá chorobu spôsobuje môže stimulovať prirodzenú imunitu na dané ochorenie. Homeopatia sa zameriava na posilnenie imunitného systému a na riešenie základných príčin nádchy, nie len na potlačenie symptómov. Na základe konkrétnych prejavov sa vyberie najvhodnejší liek.

Prečo zvoliť homeopatiu pre dieťa?

Pre deti a bábätká je homeopatia vhodná, pretože je veľmi šetrná. Homeopatické lieky nemajú známe vedľajšie účinky a sú bezpečné aj pre najmenšie deti. Lieky sa podávajú v dávkach, ktoré stimulujú telo a neprekáža im ani kombinácia s inými druhmi liečby.

Praktické tipy pri liečbe nádchy pomocou homeopatie

Pozorujte príznaky – Každé dieťa má nádchu trochu inak. Zamerajte sa na to, či je hlien číry alebo hustý, či z nosa vyteká, alebo či je opuchnutá nosová sliznica. Tieto detaily môžu pomôcť rodičovi vybrať najvhodnejší liek v prvotnej domácej samoliečbe.

Od prvých príznakov nádchy môžete siahnuť po homeopatických cmúľacích tabletách Coryzalia - podávajte 1 tabletu každú hodinu, intervaly podávania predlžujte podľa zlepšenia stavu.

Opuchnutá nosová sliznica

Opuchnutá nosová sliznica sa u detí prejavuje niekoľkými charakteristickými znakmi. Dieťa dýcha prevažne ústami, často si "posmrkáva" alebo si šúcha nos. Jeho hlas môže znieť "cez nos" - je hlasnejší a zastretý. Typickým prejavom je aj chrápanie počas spánku. Dieťa má stále plný nos, aj keď mu z neho netečie, a pri pohľade spredu môže mať rozšírený koreň nosa. Častým problémom je aj prerušovaný spánok kvôli ťažkostiam s dýchaním. Rodič môže opuchnutú sliznicu najľahšie rozpoznať podľa toho, že dieťa nedokáže voľne dýchať nosom, aj keď nemá nádchu. Typické je aj dýchanie otvorenými ústami, najmä v pokoji alebo pri fyzickej aktivite. Ak ste tieto prejavy nádchy spoznali u svojho dieťaťa, tak môžete siahnuť po nasledujúcich homeopatických liekoch:

Nux vomica 9CH – nádcha sprevádzaná záchvatovým kýchaním ráno po prebudení (zhoršenie chladom)

Sticta pulmonaria 9CH – pocit suchosti a zovretia pri koreni nosa (frontálna sinusitída)

Sambucus nigra 9CH - suchý a upchatý nos núti pacienta dýchať ústami

Dávkovanie: 5 granúl z každého každú hodinu

Uľahčenie dávkovania: po 5 granúl s vybraných liekov rozpustiť do 0,5L fľaše, každú hodinu popíjať po dúšku (pred pitím potriasť fľašou). Každý deň pripraviť nový roztok

Hustý zakalený sekrét

Hustý zakalený sekrét je typickým prejavom bakteriálnej nádchy. Keď sa z číreho výtoku z nosa postupne stáva hustý, žltozelený alebo nazelenalý sekrét, zvyčajne to signalizuje, že pôvodne vírusový zápal sa skomplikoval. Tento hustý hlien sťažuje dieťaťu dýchanie a môže zatekať do zadnej časti nosohltana, čo spôsobuje nepríjemný kašeľ, najmä v nočných hodinách. Rodičia by mali spozornieť, ak tento stav pretrváva dlhšie ako týždeň alebo sa objavujú ďalšie príznaky ako zvýšená teplota či bolesť hlavy.

V prípade hustého zakaleného sekrétu sú vhodné, ako doplnok bežnej liečby:

Hydrastis canadensis 9CH – hustý, sfarbený výtok, zadná nádcha, hlien hustý, lepkavý a ťažko sa vylučuje. Je obzvlášť účinný v prípadoch, keď sekrét steká po zadnej stene hltana (tzv. zatekanie), čo spôsobuje dráždenie na kašeľ a časté odkašliavanie

Kalium bichromicum 9CH – hustý žlto-zelený výtok (vytvára krusty v nose), frontálne a maxilárne sinusitídy, zhoršenie chladom

Mercurius solubilis 9CH – hnisavá, dráždivá sekrécia, tečie nepretržite, bukofaryngeálne príznaky (otlačky zubov na jazyku, povlečený jazyk), zhoršenie v noci

Pulsatilla 9CH– hustý nedráždivý výtok, tečie cez deň, v noci nie, strata čuchu a chuti, zhoršenie teplom

Dávkovanie: 5 granúl z každého každú hodinu (alebo rozpustiť do fľaše a popíjať každú hodinu)

Číry sekrét z nosa

Číry výtok z nosa je častým príznakom akútnej alergickej reakcie alebo začínajúcej vírusovej nádchy. Prejavuje sa ako vodnatý, priesvitný sekrét, ktorý môže z nosa tiecť takmer nepretržite, čo núti dieťa často sa vyfukovať alebo mu spôsobuje nepríjemné "tečenie" z nosa. Tento typ výtoku je typický najmä v prvých dňoch ochorenia pri viróze, alebo pri kontakte s alergénom, ako je peľ či prach. U detí môže byť takýto výtok sprevádzaný aj častým kýchaním a svrbením nosa. Hoci sa číry sekrét môže zdať menej závažný než hustý zakalený, aj tento stav môže dieťaťu spôsobovať značný diskomfort a narúšať jeho bežné aktivity.

Vhodné homeopatické lieky:

Allium cepa 9CH – číry, dráždivý, riedky výtok, zhoršenie teplom

Kalium iodatum 9CH – kýcha cez deň aj v noci (frontálne sinusitídy)

Arsenicum album 9CH– číry, dráždivý, riedky výtok, zhoršený chladom

Dávkovanie: 5 granúl z každého každú hodinu (alebo rozpustiť do fľaše a popíjať každú hodinu)

Pri homeopatickej liečbe by sa mali prvé známky zlepšenia objaviť do 24 h od začiatku užívania správne zvolených homeopatických liekov. Ak sa stav nezlepšuje ani po 3-4 dňoch užívania, je potrebné prehodnotiť výber liekov alebo zvážiť konzultáciu s lekárom- pediatrom.

Nezabudnite...

Hydratácia a starostlivosť o prostredie – Aj pri homeopatickej liečbe je dôležité udržiavať dieťa dostatočne hydratované a v dobrej klíme. Dbajte na to, aby vzduch v miestnosti nebol príliš suchý, čo môže podráždiť dýchacie cesty. Ak máte pocit, že máte nedostatok materského mlieka, tak okrem častejšieho prikladania, môžete siahnuť po homeopatickom lieku na zvýšenie tvorby mlieka: Ricinus communis 5CH. Užíva ho maminka 2-krát denne.

Pri dojčení či kŕmení vytvorte pohodlie – Nádcha môže bábätku brániť v normálnom kŕmení. Použitie mierneho odsávača na nosné sekréty pred dojčením môže uľahčiť dýchanie.

Význam jemného prístupu

Deti, bábätká obzvlášť, reagujú na vonkajšie podnety veľmi citlivo, a preto sa odporúča zvoliť čo najjemnejší prístup pri liečbe nádchy. Homeopatia nezasahuje agresívne, ale podporuje prirodzenú reakciu tela, čo umožňuje dieťaťu rýchlejšie sa zotaviť.

Podpora imunity

Jednou z výhod homeopatie je podpora imunitného systému dieťaťa. Výber vhodných homeopatík pri začínajúcej nádche môže znížiť riziko jej prechodu do komplikovanejšieho stavu a tiež pomôcť imunite bábätka lepšie zvládať ďalšie sezónne zmeny. Práve vďaka tejto jemnej stimulácii obranyschopnosti môže homeopatia zohrať dôležitú úlohu v prevencii častých ochorení dýchacích ciest.

Kedy vyhľadať lekára

Hoci homeopatia môže byť skvelým pomocníkom, vždy je dôležité sledovať celkový stav bábätka. Príznaky ochorení dýchacích ciest nie je vhodné zľahčovať, je potrebné myslieť napríklad na možnosť prenosu infekcie do oka alebo stredného ucha. Ak sa príznaky zhoršujú, objaví sa horúčka, alebo ak dieťa alebo bábätko odmieta jedlo či pitie, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Homeopatia môže byť doplnkom k starostlivosti o bábätko, ale nikdy nenahrádza odbornú zdravotnú starostlivosť pri závažných príznakoch.

Coryzalia je voľnopredajný homeopatický liek. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Nux vomica 9CH, Sticta pulmonaria 9CH,Sambucus nigra 9CH, Hydrastis canadensis 9CH, Kalium bichromicum 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Pulsatilla 9CH, Allium cepa 9CH, Kalium iodatum 9CH, Arsenicum album 9CH a Ricinus communis 5CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica.

 

O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie