Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

15. 6. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Antikoncepcia už nie je v súčasnosti tabu a začína sa o nej hovoriť už v ranom tínedžerskom veku. Predpísanie antikoncepcie je často hlavným dôvodom, prečo sa ženy obrávajú k gynekológu poprvé.

 

PharmDr. Alena Matulová
PharmDr. Alena Matulová
Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

Antikoncepcia dnes už nie je žiadne tabu. Začína sa o nej hovoriť v ranom tínedžerskom veku. Predpísanie antikoncepcie býva najčastejším dôvodom prvej návštevy u gynekológa.

Ak už žena začala žiť pohlavným životom, je veľmi dôležité uvedomiť si aj možné otehotnenie. V prípade neželaného počatia je namieste zváženie užívania antikoncepcie. Zároveň je nutné uvedomiť si a pripraviť sa na možné nežiaduce vedľajšie účinky. Pozreli sme sa preto na vhodnosť a na riziká spojené s užívaním antikoncepcie.

V lekárni je v súčasnosti dostupných veľa druhov antikoncepcií s rôznym zložením a dávkou hormónov. Existujú tiež viaceré formy podania – tabletky, náplasti, injekcie, podkožné implantáty, vaginálne krúžky alebo vnútromaternicové telieska.

Hormonálna antikoncepcia je postavená na pôsobení umelo vyrobených sexuálnych hormónov v organizme, ktoré zasahujú do viacerých životných funkcií. Jej užívanie môže zapríčiniť niektoré ochorenia, prípadne zhoršiť priebeh tých už existujúcich. Rovnako hrozí vznik zrazenín a následne infarkt, mŕtvica alebo iné, odborne povedané, tromboembolické príhody. Riziko sa zvyšuje u žien nad 35 rokov, u fajčiarok, pri cukrovke, pri zvýšenom krvnom tlaku a pri obezite.

 

Ďalším závažným nežiaducim účinkom je vznik rakoviny krčka maternice alebo rakoviny prsníka. Antikoncepcia môže zhoršiť migrény, vyvolať depresie a psychickú labilitu, zvýšiť riziko žlčníkových kameňov alebo nezhubných nádorov pečene. Môže znížiť libido, alebo sa môže objaviť nevoľnosť, nepravidelnosť menštruačného cyklu a napätie v prsníkoch. S užívaním niektorých antikoncepcií súvisí aj mastnejšia pleť a vznik akné, niektoré ženy môžu pozorovať zvýšenú telesnú hmotnosť a vznik pigmentových škvŕn. Antikoncepcii sa určite treba vyhnúť pri podozrení na tehotenstvo, môže totiž poškodiť plod.

„Tabletka po“

Takáto pilulka je forma núdzovej antikoncepcie, ktorá sa podáva až po samotnom nechránenom pohlavnom styku a nie je náhradou bežnej antikoncepčnej metódy! Percento zlyhania, výskyt nežiaducich účinkov a tiež cena je vyššia ako pri štandardnej antikoncepcii. Je určená len na jednorazové použitie! V zásade ide o jednorazové podanie vysokej dávky hormónov.

Na Slovensku poznáme dva druhy antikoncepcie, ktoré sa musia použiť do 72 hodín, respektíve do 120 hodín, ideálne však do 12 hodín od pohlavného styku. „Tabletka po“  brzdí alebo oneskoruje ovuláciu, ak už k ovulácii došlo, nie je účinná. V prípade správneho použitia zabráni asi 85 % očakávaných gravidít. Nezaisťuje antikoncepčnú ochranu pre ďalšie pohlavné styky.

Núdzová pilulka môže znížiť antikoncepčný účinok bežnej hormonálnej antikoncepcie. Z toho dôvodu po užití núdzovej antikoncepcie majú ženy používať spoľahlivú bariérovú metódu, napríklad kondóm, pesar, a podobne, až do ďalšej menštruácie. Nesmie sa použiť v rámci jedného menštruačného cyklu opakovane, ani v období gravidity alebo pri podozrení na ňu. Aspoň týždeň po požití nesmie žena dojčiť.

 

 

Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

Niektoré lieky, napríklad na epilepsiu, antibiotiká alebo čierne uhlie, dokonca aj ľubovník, môžu znížiť účinok núdzovej tabletky. Treba počítať s tým, že „tabletka po“  naruší hormonálny cyklus, môže oneskoriť menštruáciu aj o viac ako 20 dní. Ak žena zvracia do troch hodín od užitia tabletky, treba užiť ďalšiu tabletku. Zvracanie je častým nežiaducim účinkom. O použití tejto tabletky treba určite informovať svojho lekára.

Ochrana bez hormónov

Existujú aj iné spôsoby, ako predísť otehotneniu, ktoré sú občas pre ženu bezpečnejšie ako užívanie hormónov. Jednou z výhod je, že nie je potrebné vyhľadať lekára, stačí navštíviť lekáreň a vybrať si, čo dvojici vyhovuje najviac. Okrem prirodzených metód, akými sú prerušovaná súlož, výpočet plodných a neplodných dní, pozorovanie množstva a konzistencie hlienu v pošve, meranie bazálnej teploty, pozorovanie zmien v zložení slín, existujú aj iné spôsoby.

Je to dobre známy kondóm – prezervatív, pesar, vnútromaternicové teliesko alebo spermicídne látky vo forme gélu alebo čapíkov, ktoré sa zavádzajú do pošvy pred pohlavným stykom. Sterilizácia je tiež jeden so spôsobov, je to však radikálne riešenie, ktoré sa odporúča ženám, ktoré už deti majú.

Kedy určite nie

V niektorých prípadoch sa hormonálna antikoncepcia nesmie používať vôbec alebo s rizikom závažných nežiaducich účinkov, preto je viazaná na lekársky predpis odborníkom – gynekológom, ktorý pacientku dôkladne vyšetrí a zváži, či je vhodné, aby ju vôbec užívala. Následne sám zvolí a predpíše vhodný druh pre konkrétnu osobu. V lekárni sa často stretávame s požiadavkou vydať antikoncepciu bez lekárskeho predpisu, čo dokazuje neznalosť alebo neuvedomenie si rizika, ktoré to so sebou nesie.

Je na samotnej žene, akú formu antikoncepcie si vyberie a ktorá jej telu a zdraviu vyhovuje najviac. Je to akási forma zodpovedného správania sa pred neželaným tehotenstvom. Je však dôležité myslieť aj na to, že síce chránia pred oplodnením, ale nezabezpečujú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami. Užívanie hormonálnych prípravkov je však výrazným zásahom do organizmu a práve preto je pred ich nasadením dôležitá konzultácia a dôkladné vyšetrenie gynekológom.

Ako predísť neželanému otehotneniu bez hormonálnej antikoncepcie

  • Prirodzené metódy: prerušovaná súlož, výpočet plodných a neplodných dní, pozorovanie množstva a konzistencie hlienu, meranie bazálnej teploty, pozorovanie zmien v zložení slín – kryštalizácia slín
  • Chemické metódy: spermicídne látky (vo forme krému, čapíkov alebo peny)
  • Bariérové metódy: kondóm – prezervatív, vaginálna membrána, pesar
  • Sterilizácia
  • Vnútromaternicové teliesko – môže obsahovať aj hormóny

Autor: PharmDr. Alena Matulová, zodpovedný farmaceut z lekárne Dr. Max Sereď

Ďalšie články k téme Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

O autorovi
PharmDr. Alena Matulová
PharmDr. Alena Matulová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Alena Matulová
PharmDr. Alena Matulová
Čítať viac od autora

Upozornenie