Je to dobre známy kondóm – prezervatív, pesar, vnútromaternicové teliesko alebo spermicídne látky vo forme gélu alebo čapíkov, ktoré sa zavádzajú do pošvy pred pohlavným stykom. Sterilizácia je tiež jeden so spôsobov, je to však radikálne riešenie, ktoré sa odporúča ženám, ktoré už deti majú.
Kedy určite nie
V niektorých prípadoch sa hormonálna antikoncepcia nesmie používať vôbec alebo s rizikom závažných nežiaducich účinkov, preto je viazaná na lekársky predpis odborníkom – gynekológom, ktorý pacientku dôkladne vyšetrí a zváži, či je vhodné, aby ju vôbec užívala. Následne sám zvolí a predpíše vhodný druh pre konkrétnu osobu. V lekárni sa často stretávame s požiadavkou vydať antikoncepciu bez lekárskeho predpisu, čo dokazuje neznalosť alebo neuvedomenie si rizika, ktoré to so sebou nesie.
Je na samotnej žene, akú formu antikoncepcie si vyberie a ktorá jej telu a zdraviu vyhovuje najviac. Je to akási forma zodpovedného správania sa pred neželaným tehotenstvom. Je však dôležité myslieť aj na to, že síce chránia pred oplodnením, ale nezabezpečujú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami. Užívanie hormonálnych prípravkov je však výrazným zásahom do organizmu a práve preto je pred ich nasadením dôležitá konzultácia a dôkladné vyšetrenie gynekológom.
Ako predísť neželanému otehotneniu bez hormonálnej antikoncepcie
- Prirodzené metódy: prerušovaná súlož, výpočet plodných a neplodných dní, pozorovanie množstva a konzistencie hlienu, meranie bazálnej teploty, pozorovanie zmien v zložení slín – kryštalizácia slín
- Chemické metódy: spermicídne látky (vo forme krému, čapíkov alebo peny)
- Bariérové metódy: kondóm – prezervatív, vaginálna membrána, pesar
- Sterilizácia
- Vnútromaternicové teliesko – môže obsahovať aj hormóny
Autor: PharmDr. Alena Matulová, zodpovedný farmaceut z lekárne Dr. Max Sereď