Po návšteve lekára mnohokrát pacienti odchádzajú z ambulancie s okuliarmi. Každodenné nosenie okuliarov však môže pacientov často obmedzovať a nie každý si na ne vie zvyknúť. Vhodným riešením sú kontaktné šošovky. Podľa dĺžky používania sa najčastejšie stretávame s dennými a mesačnými šošovkami. Denné šošovky sú určené na jednorazovú aplikáciu. Nevyžadujú si roztoky ani puzdra, keďže sa po použití zahadzujú. Mesačné šošovky si pacient na noc z očí vyberá a ukladá ich do roztokov určených na skladovanie šošoviek. Najmä pri mesačných šošovkách je preto potrebné dbať na hygienu a správnu starostlivosť, aby sa nestalo ich nosenie trápením.
7 pravidiel používania roztokov na kontaktné šošovky:
1. Neodporúča sa používať roztok po expiračnej dobe, uvedenej na obale.
2. Roztok nie je vhodný na uskladnenie a dezinfekciu šošoviek viac ako 3 mesiace po jeho otvorení.
3. Fľašu s roztokom je potrebné skladovať vždy dobre uzatvorenú.
4. Kvapkadlo fľaše by nemalo prísť do kontaktu s inými povrchmi, aby sa zabránilo kontaminácii roztoku.
5. Na čistenie a dezinfekciu šošoviek je nutné použiť vždy čerstvú dávku roztoku.
6. Použitý roztok by sa mal znehodnotiť po každej dezinfekcii.
7. Puzdro na kontaktné šošovky je vhodné po každom použití prepláchnuť roztokom.
Ktorý roztok je najlepší?
To je jedna z najčastejších otázok nositeľov kontaktných šošoviek. Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní je znášanlivosť jednotlivých zložiek roztoku. Mnohé konzervačné látky, ktoré znižujú riziko kontaminácie, sú pre pacientov s citlivými očami problémom.
Typy roztokov na kontaktné šošovky
Peroxidové roztoky
Tento typ roztokov je odporúčaný nositeľom kontaktných šošoviek s citlivými očami. V praxi sa s ním, ale často nestretávame, keďže je náročnejší na používanie.
Chemické roztoky
Sú najpoužívanejším typom roztokov na šošovky. Nazývajú sa aj „all in one“, keďže zabezpečujú dezinfekciu, hygienu a zvlhčenie šošovky. Dezinfekčné zložky ničia mikroorganizmy na povrchu šošovky a zabraňujú vzniku infekcie v oku. Hydratačné látky obsiahnuté v roztokoch zachovávajú elasticitu, priehľadnosť, priepustnosť a zakrivenie šošovky. Znížením obsahu vody by sa stala šošovka menej priepustnou pre kyslík, čo by mohlo viesť k podráždeniu oka. Lubrikačné zložky sa viažu na povrch šošovky, zvlhčujú ju a ovplyvňujú lepšie priľnutie na oko. Používaním tohto typu roztoku nie je potrebné mechanické čistenie šošovky pred jej uskladnením do puzdra. Mechanickým čistením však len podporíme odstránenie nečistôt z povrchu šošovky.
Dodržiavaním zásad správnej starostlivosti o kontaktné šošovky a výberom vhodného typu roztoku na šošovky sa pacienti nemusia obávať aspoň čiastočne nahradiť okuliare šošovkami. V každom prípade by sme nemali zabúdať na pravidelné kontroly u očného lekára. Náš zrak si musíme chrániť ako oko v hlave.