Pokožku treba chrániť aj v zime

3. 12. 2018 · 4 minúty na prečítanie

Zima má svoje čaro, ponúka nám krásy prírody, oddych od horúcich letných a upršaných jesenných dní. Napriek tomu môže klesajúca teplota spôsobiť našej pokožke dehydratáciu, suchosť, začervenanie, pálenie i zvýšenie citlivosti. 

Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Pokožku treba chrániť aj v zime

Zima má svoje čaro, ponúka nám krásy prírody, oddych od horúcich letných a upršaných jesenných dní. Napriek tomu môže klesajúca teplota spôsobiť našej pokožke dehydratáciu, suchosť, začervenanie, pálenie i zvýšenie citlivosti. za najrizikovejšie časti ľudského tela sa považujú ruky, pokožka na tvári a tiež pery. Pretože nie sú chránené oblečením, podliehajú chladu oveľa intenzívnejšie. Je preto potrebné zvýšiť starostlivosť a preventívne chrániť tieto časti tela vhodnými prípravkami a režimovými opatreniami.

 

Prečo je pokožka dôležitá?

Ľudská pokožka má niekoľko dôležitých funkcií – chráni nás pred vonkajšími vplyvmi, má podiel na látkovej výmene a udržuje telesnú teplotu. Chráni vnútorné prostredie organizmu pred poraneniami, vniknutím mikróbov, chladom aj teplom. Pomocou pokožky sa z tela vylučujú odpadové látky. Ak je pokožka suchá, znamená to, že nemá dostatok tukov (lipidov), ktoré tvoria jej ochrannú bariéru. Následne tak prichádza k strate vody, tzv. dehydratácii, a možnému nežiadúcemu vstupu mikroorganizmov a alergénov. Preto je dôležité dodať pokožke potrebné lipidy zvonku prostredníctvom krémov či mastí a tým znížiť riziko jej namáhania.

 

Zrkadlo človeka

Prvé, čo si u nás všimnú ľudia, je naša tvár. To, ako vyzerá, je odrazom správnej starostlivosti a životného štýlu. Pozostáva z viacerých vrstiev, no najdôležitejšou je tzv. epiderma. Ide o najvrchnejšiu vrstvu pokožky, na ktorú môžeme pôsobiť pomocou vhodne zvolených kozmetických prípravkov.

Prvým krokom je zaobstarať si krémy s obsahom minerálov, vitamínov a upokojujúcich látok ako je napríklad zelený čaj, lecitín, aloe vera či bambucké maslo. Pre suchú pleť je vhodný krém s mastnou konzistenciou a vitamínmi A a C. Ak je pleť mastná, mali by sme siahnuť po hydratačných sérach s ľahkou konzistenciou, ktoré pleť nezaťažia, ale zachovajú ju jemnú a regenerovanú. Ideálne sú prípravky s obsahom kyseliny pantoténovej a kyseliny hyalurónovej. Pozornosť by sme mali venovať hydratačným krémom, pokojne si ich doprajme aj na krk a dekolt, no určite iba na noc. Mráz sa totiž neznáša s vodou, ktorú hydratačné krémy obsahujú. Ak túto chybu urobíme, pokožka môže popraskať. Dôležitá je aj ochrana pred slnečnými lúčmi počas dňa. V zime je potrebné dbať na to, aby denný krém obsahoval UVA a UVB ochranu. Aj keď zimné slnko nehreje, stále si zachováva svoju silu.

 

Náš úsmev si všimne každý

Pery sú citlivé, pretože pokožka, ktorá ich pokrýva, je veľmi tenká. Je to aj miesto, ktoré obsahuje veľké množstvo receptorov. V zimnom období pery praskajú, krvácajú, robia sa na nich trhliny, ktoré sa môžu zapáliť, začať mokvať a následne sú náchylné na bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Je preto potrebné ich chrániť pomocou hydratačných balzamov. Najlepšou voľbou sú balzamy s obsahom cenných prírodných látok ako je bambucké maslo, včelí vosk, arganový, marhuľový, rakytníkový alebo jojobový olej. V zime naše pery premastia, hydratujú a vyživujú.

 

Starostlivosť je dôležitá aj zvnútra

V zime je dodržiavanie pitného režimu pre našu pokožku rovnako dôležité, ako počas leta. Vhodnou voľbou je čistá voda, nesýtená minerálka alebo rôzne bylinkové čaje. Nemali by sme zabúdať ani na prísun vitamínov a minerálov, telo a pokožka si vezmú to, čo najviac potrebujú. Medzi základné „pleťové“ vitamíny patrí vitamín A alebo betakarotén, vitamín C, vitamín E, vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín, vitamín PP) či vitamín B5 (kyselina pantothenová).

Svoju úlohu však zohráva aj zinok, kolagén a koenzým Q10. V každej lekárni vám radi pomôžu a poradia s tým, čo je najlepšie práve pre váš typ pokožky.

 

Máme v nich celý svoj život

Suchosť, podráždenie, začervenania a pocit svrbenia. To sú signály, ktorými nám naše ruky naznačujú, že niečo nie je v poriadku. Vtedy by sme mali dbať na intenzívnejšiu starostlivosť o ne. Správnou voľbou je používanie výživných a regeneračných krémov na večer, pretože je ideálne, aby mohli účinné látky pôsobiť na jednotlivé vrstvy pokožky rúk čo najdlhšie. Na popraskané, vysušené a unavené ruky sú veľmi účinné špeciálne zábaly, ktoré sa aplikujú raz za týždeň. Na ruky nanesieme v hrubšej vrstve regeneračný krém, zabalíme ich do igelitových rukavíc, na vrch použijeme ešte bavlnené rukavice. Po 20 – 30 minútach rukavice zložíme, zvyšný krém zotrieme a ruky premasírujeme.

 

Nezabúdajme na najmenších

Každá pokožka, aj tá detská, má do určitej miery schopnosť vlastného premazávania. Počas zimného obdobia sa na to nie je možné spoliehať. Správnou voľbou sú prípravky s dostatočným obsahom nenasýtených mastných kyselín (napr. linolovej, linolénovej). Okrem ochranného účinku plnia aj funkciu obnovovania kožnej bariéry. Pri sprchovaní či kúpaní detí je ideálne používať prípravky, ktoré pokožku udržujú hydratovanú počas celého dňa. Navyše môžu obsahovať ďalšie prospešné látky, ako sú nechtík lekársky, panthenol, kyselina linolová, kyselina linolénová a ďalšie. Vyhnúť by sme sa mali produktom s obsahom vody, alkoholu, konzervačných látok a rôznych parfumácií.

O autorovi
Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Adriána Fechová
Mgr. Adriána Fechová
Čítať viac od autora
Upozornenie