Ochrana sluchu v práci i na dovolenke je dôležitá

13. 6. 2018 · 2 minúty na prečítanie

Sluch patrí medzi jeden z piatich zmyslov človeka. 

Ochrana sluchu v práci i na dovolenke je dôležitá

Sluch patrí medzi jeden z piatich zmyslov človeka. Ucho je veľmi citlivý ľudský orgán a podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je úraz spôsobený hlukom najčastejším trvalým pracovným úrazom v Európe a vo svete. Hladina hluku sa meria v decibeloch (dB), pričom poškodenie sluchu môže nastať už pri 80 dB.

Pre porovnanie:

  • šepot, konverzácia: 20 – 60 dB

  • vysávanie: 70 dB

  • kosačka, traktor, nákladné auto: 90 – 110 dB

  • píla, zbíjačka: 100 – 120 dB

  • lietadlo: 130 dB.

Prečo deti trpia častejšie zápalom stredného ucha a vonkajšieho zvukovodu?

Nepríjemným a veľmi častým ochorením uší, najmä u detí, je zápal stredného ucha a vonkajšieho zvukovodu. Zápal môže vzniknúť zavlečením mikroorganizmov (baktérie, vírusy alebo plesne) do ucha uterákom, prípadne vodou pri kúpaní. Zvýšené riziko vzniku je tiež pri nádche, chrípke alebo alergii. Preto sa odporúča citlivým osobám používať pri kúpaní chrániče sluchu.

Príčinou častých zápalov stredného ucha je Eustachova trubica, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom. Táto trubica a aj zvukovod sú u detí kratšie a preto ľahšie dochádza k prenosu infekcie do ucha či už z vonkajšieho prostredia cez zvukovod alebo cez nosohltan.

 

Nenechajte si znepríjemniť vašu letnú dovolenku zápalom uší.

Na trhu je niekoľko typov chráničov, ktoré chránia sluch v hlučnom prostredí alebo zabránia preniknutiu vody do ucha a tým prenosu možnej infekcie.

1. Penové chrániče, ktorých sila ochrany je od 20 dB – 40 dB (závisí od výrobcu).

2. Ušné vložky vyrobené z mäkkého vosku, vazelíny a čistej bavlny. Odolné skôr voči striekajúcej vode, nie na použitie v bazénoch.

3. Chrániče sluchu so šnúrkou sú určené na použitie pri rôznych činnostiach alebo na pracoviskách, kde vzniká prerušovaný hluk. Vďaka šnúrke sa dajú z ucha ľahko vytiahnuť. Avšak, nesmú sa používať pri činnostiach, pri ktorých môže hroziť riziko zachytenia šnúrky!

4. Silikónové chrániče sluchu sú určené na použitie v bazénoch, pri mori, v sprche, pre deti aj dospelých. Materiál je priľnavý, pružný, hypoalergénny a nepriepustný pre vodu.

5. Na trhu je k dispozícii aj neoprénová čelenka, ktorá nie je vodotesná, ale pomáha udržať silikónové chrániče na mieste. Je určená aj pre deti od 1. roku života.

 

Ako bezpečne vložiť a vybrať chrániče sluchu?

Chrániče sluchu sa vkladajú do zvukovodu vždy čistými rukami, vytvarujú sa prstami a vložia sa jemne do zvukovodu. Nie hlboko, no tiež nie len malý kúsok. Chrániče sú umiestnená správne, ak zaujali príjemnú polohu, nevypadávajú a nespôsobujú bolesť. Z ucha ich nikdy nevyberajte ostrými predmetmi! V prípade potreby sa môžu očistiť mydlom, vlažnou vodou a vysušené sa môžu opäť použiť.

Upozornenie