Nezabúdajte na pitný režim aj v zime. Aké má benefity pre zdravie?

11. 12. 2024 · 5 minút na prečítanie

Prečo práve v zime trpíme suchým nosom častejšie a ako si od neho uľaviť.

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Nezabúdajte na pitný režim aj v zime. Aké má benefity pre zdravie?

Počas zimných mesiacov sa prevažne zdržiavame vo vykúrených domovoch či kanceláriách a dýchame tak suchý vzduch. Tento suchý vzduch vysušuje nosovú sliznicu, ktorá má prirodzenú funkciu zvlhčovať a čistiť vzduch, ktorý dýchame. Výsledkom je nepríjemné pálenie, svrbenie, tvorba chrást a zvýšená náchylnosť na infekcie dýchacích ciest. Vašu nosovú sliznicu môže vysušiť aj nedostatočný pitný režim. V článku sa dozviete viac o tom, prečo práve v zime trpíme suchým nosom častejšie a ako si od neho uľaviť.

Nosová sliznica je prvou bariérou pre baktérie, vírusy, prachové častice či peľ. Dostatočná hydratácia nosovej sliznice a jej vlhkosť sú potrebné, aby bola zabezpečená jej funkcia a bránila vstupu baktérií hlbšie do dýchacích ciest. Vysušená sliznica môže byť oslabená a náchylnejšia pre vstup vírusov a baktérií. Suchá nosová sliznica vie potrápiť človeka bez ohľadu na vek alebo pohlavie, a predovšetkým cez zimu takmer každého. Tento zdravotný problém nezaraďujeme medzi vážny, ale vie nám znepríjemniť obdobie, kedy ním trpíme. Suchá nosová sliznica býva často spojená s pocitmi pálenia, svrbenia, tvoria sa na nej chrasty alebo môže opúchať. Oproti bežnej nádche sa v suchej nosovej sliznici netvorí vo veľkej miere hlien.

Čo vysušuje nosovú sliznicu

Zvyčajne býva príčinou suchý vzduch (z vykúrených miestností), nadužívanie dekongestívnych (uvoľňujúcich) sprejov či kvapiek, klimatizácia, prašné prostredie, nedostatočný pitný režim, alergie a podobne. Je potrebné dávať si dávať pozor na dlhé používanie dekongestívnych sprejov alebo kvapiek do nosa. Pri používaní dlhšie ako 7 dní vzniká návyk a sliznica nosa opúcha. Takéto dlhodobé používanie sliznicu vysušuje a môže dokonca poškodiť nosovú prepážku či hrozí strata čuchu. Vysušovať nosovú sliznicu môžu aj niektoré liečivá, ako napríklad antihistaminiká, kortikosteroidy, lieky na vysoký krvný tlak. Suchý nos môže byť aj príznakom niektorých ochorení, napríklad Sjögrenov syndróm je autoimunitné ochorenie, ktoré všeobecne spôsobuje suchosť slizníc v ústach, nose, očiach. Ženy môžu pociťovať častejšie vplyvom hormonálnych zmien suchosť slizníc. Vysušená nosová sliznica môže spôsobiť krvácanie z nosa, ale ak sa toto krvácanie opakuje častejšie, je potrebné si skontrolovať krvný tlak, ktorého časté výkyvy môžu tiež spôsobovať krvácanie z nosa.

Základom je pitný režim

Ak nepijete dostatok tekutín, znižuje sa aj schopnosť tvorby sekrétu v slizniciach. V zime býva pre niekoho ťažšie dodržiavať pitný režim, poprípade človek pije iba čaje, ktoré bývajú často diuretické a tým sa odvodňuje. Dôležité je aj zvlhčovanie vzduchu, pretože v zimných mesiacoch sa pre kúrenie a nedostatočné vetranie priestorov vysušuje vzduch v miestnostiach. Pomôcť si vieme zvlhčovačmi, dostatočným vetraním priestorov a pomáha, aj keď na noc dáte vlhký uterák cez radiátor alebo umiestnite na radiátor nádobu s vodou.

Liečba suchej nosovej sliznice

Na liečbu suchej nosovej sliznice sa môžu používať lokálne prípravky, ako napríklad spreje, kvapky, nosové masti. Tieto prípravky obnovujú nosovú sliznicu, pôsobia regeneračne, pomáhajú hojiť chrasty a udržujú nosovú sliznicu dostatočne vlhkú. Môžu sa používať dlhodobo. Obsahujú regeneračne látky ako vitamín A a E, panthenol, Aloe vera, prírodne oleje, hyaluronát. V neposlednom rade netreba zabúdať aj na správnu hygienu nosovej sliznice.

Hygiena nosovej sliznice

Na hygienu nosovej sliznice sa často zabúda a ľudia ju začnú robiť, až keď majú zdravotný problém, pričom lekári ju odporúčajú vykonávať takmer denne. Na celoročnú hygienu sa odporúča používať izotonické alebo hypotonické roztoky morskej vody, ktoré sú nenávykové, obsahujú minerály a stopové prvky. Okrem toho, že nos čistia, ho zároveň preplachujú, zvlhčujú, regenerujú a pôsobia ako prevencia nádchy (aj alergickej), pretože z nosovej sliznice odstraňujú baktérie, vírusy, prach, peľ či smog. Používať výplachy morskej vody je možné aj pri deťoch od narodenia. Môžete vyplachovať konvičkou alebo aerosólovým sprejom morskej vody.

Rozdiely v morských vodách

Rozdiel medzi jednotlivými morskými vodami je koncentrácia morskej soli. Hypotonická morská voda má obsah morskej soli nižší ako v bunkách ľudského tela. Používa sa ako výplach nosovej sliznice či na denné čistenie ako prevencia nádchy, alergickej nádchy, sinusitídy a na riedenie hlienov.

Izotonická morská voda má obsah morskej soli rovnaký ako v bunkách ľudského tela alebo býva známa ako fyziologický roztok (0,9 % NaCl). Taktiež sa používa ako výplach nosovej sliznice na prevenciu pred nádchou a alergickou nádchou. Izotonické morské vody sa môžu používať celoročne bez rizika vzniku návyku. Často sa využívajú pred použitím iných liečivých sprejov na zlepšenie ich účinnosti. Niektoré druhy sa môžu používať aj na čistenie uší – majú špeciálny aplikátor a vedia rozpúšťať mazovú zátku. Spreje morskej vody pre bábätká majú špeciálny aplikátor a aj tlak v nádobe je jemnejší, aby sa nepoškodila sliznica nosa bábätiek. Do niektorých druhov sa pridávajú aj iné látky, aby bola zvýšená regenerácia, ako napríklad Aloe vera, panthenol, kyselina hyalurónová.

Hypertonické morské vody majú obsah solí vyšší ako bunkách ľudského tela. Zmierňujú opuch a prekrvenie nosovej sliznice, spriechodňujú upchatý nos, prínosové dutiny, uľahčujú dýchanie a riedia hlieny. Odporúčaná doba používania je 10 až 14 dní počas trvania nádchy, zápalu prínosových dutín alebo alergickej nádchy. Po aplikácii je možné pociťovať mierne štípanie nosovej sliznice. Niektoré druhy bývajú obohatené o meď, ktorá má protizápalový účinok a zastavuje rast baktérií. Hypertonické morské vody sú vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí nemôžu používať dekongestívne spreje, ako napríklad ľudia s vysokým krvným tlakom, zeleným zákalom, zvýšeným vnútroočným tlakom, cukrovkou, zväčšenou prostatou, zvýšenou funkciou štítnej žľazy a tehotné ženy.

Pitný režim má celkový význam nielen pri prevencii vysúšania nosovej sliznice. Dostatočný príjem tekutín je nutný aj pre množstvo ďalších procesov v tele, ako je napríklad rozpúšťanie hlienov v pľúcach, pri trávení potravy a podobne. Dehydratácia môže viesť k závratom, bolestiam hlavy, zápche či iným ochoreniam. Preto je dôležité piť dostatočné množstvo tekutín počas celého roka, nie iba v lete.

O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie