Najčastejšie bylinky v lekárni II.
Trápia vás tráviace ťažkosti, máte problémy s tlakom alebo páni s prostatou? Tak sa začítajte do tohto článku, v ktorom vám poradíme, ktoré bylinky na tieto ochorenia použiť.
Obsah článku
Trápia vás tráviace ťažkosti, máte problémy s tlakom alebo páni s prostatou? Tak sa začítajte do tohto článku, v ktorom vám poradíme, ktoré bylinky na tieto ochorenia použiť. Všetky uvedené bylinky sú bežne dostupné v lekárni.
Vysoký krvný tlak vie potrápiť staršieho aj mladšieho človeka.
Ak užívate lieky na krvný tlak, tak by ste ich mali užívať pravidelne, podľa pokynov lekára. Nižšie sú uvedené bylinky, ktoré vám poslúžia ako doplnková liečba pri tomto ochorení.
Aj keď je imelo biele považované za jedovatú rastlinu, nie je to celkom pravda. Jedovaté sú iba jeho plody. Listy a stonka majú liečivé účinky. Hlavným účinkom je regulácia krvného tlaku. Imelo totiž odstraňuje vápenaté usadeniny v cievnom systéme, čím predchádza mozgovým a srdcovým infarktom. Zabraňuje tiež krvácaniu z maternice a z nosa, predpokladá sa aj jeho protirakovinový účinok. Nesmú ho však užívať tehotné ženy.
Hloh obyčajný je na pohľad pekná rastlina, ktorú možno máte aj doma ako dekoráciu. Zlepšuje prekrvenie tepien a prekrvuje srdcový sval – pomáha znižovať krvný tlak. Ako prevenciu je vhodné užívať ho 1 – 2 mesiace, spolu s inými bylinkami.
Pomáhajú bylinky aj na tráviaci systém?
Proti nadúvaniu pozitívne pôsobí...
Fenikel obyčajný uvoľňuje kŕče hladkého svalstva v tráviacom systéme a urýchľuje pohyb čriev tým, že podporuje uvoľňovanie enzýmov a trávenie. V počiatočnom štádiu tehotenstva by sa nemal používať. Svoje upotrebenie však nájde u dojčiacich žien, keďže podporuje tvorbu mlieka.
Okrem toho, že mäta prieporná má zaujímavú vôňu a radi ju inhalujeme pri nádche, má aj blahodarný vplyv na tráviaci trakt. Uvoľňuje kŕče tráviacej sústavy a potláča nadúvanie. Znižovať plynatosť v črevách pomáha aj rumanček kamilkový, nazývaný tiež harmanček.
Podporujúce chuť do jedla
Horec žltý je chránená rastlina, takže jej zber vo voľnej prírode by vás vyšiel draho. Horčiny sú obsahové látky horca, podporujú tvorbu slín a pôsobia na tvorbu tráviacich enzýmov.
Poznáte Absinth? Áno, známy likér a palina pravá alebo latinským názvom Artemisia absinthium, obsahuje účinnú látku absintín. Bylinka je horkej chuti a podporuje chuť do jedla.
Na ochorenia žlčníka a pečene...
Mäta prieporná tíši bolesti žlčníka a podporuje tvorbu žlče. Odporúča sa piť 3 – 4 šálky čaju denne. Púpavový čaj je úľavou pre žlčník, ale zároveň je to veľmi dobrý antioxidant.
Pestrec mariánsky sa využíva ako antioxidant na detoxikáciu pečene, pomáha regenerovať pečeňové bunky. Drvený pestrec sa užíva priamo do úst a zapije sa aspoň s 3 dcl čistej vody. Pri detoxikácii je výborné ho užívať spolu s egyptským čiernym kmínom.
Laxatíva pomáhajú pri zápche, treba ich však užívať s opatrnosťou!
Kasia senová (senna) je silné laxatívum, ktoré sa neodporúča užívať dlhodobo, pretože môže dôjsť až k poškodeniu čreva. Nesmie sa užívať viac ako 10 po sebe nasledujúcich dní, nemali by ju užívať deti do 6 rokov, tehotné ženy a pacienti, ktorí užívajú digoxín alebo silné diuretiká. Účinok nastupuje po 6 - 8 hodinách. Preto je najlepšie pripraviť si čaj a vypiť ho pred spaním, účinok nastúpi ráno. Pri liečbe zápchy a hemoroidov sa odporúča taktiež krušina jelšová.
Čo pomáha na prostatu?
Serenoa plazivá je palma, ktorá má využitie pri benígnej hyperplázii prostaty – čo je zväčšenie prostaty v dôsledku hormonálnych zmien v priebehu starnutia. Účinok sa dostaví asi po štyroch týždňoch užívania.
Keďže pri zväčšovaní prostaty dochádza k zužovaniu močovej rúry a následne k zápalu, je vhodné užívať aj pŕhľavu. Pŕhľava dvojdomá, ľudová nazývaná žihľava, je výborné diuretikum. Slúži na odvodnenie, ale pôsobí aj antisepticky.
Vrbovka malokvetá obsahuje látky, ktoré tlmia účinnosť mužského hormónu testosterónu a pri nedostatku testosterónu sa prostata prestáva zväčšovať. Je vhodné ju užívať s inými bylinkami na liečbu prostaty.
Liečba cukrovky pomocou byliniek?
Gurmar je veľmi stará rastlina, ktorá sa už v ajurvédskej medicíne používala pri liečbe cukrovky. Táto bylinka podporuje tvorbu inzulínu, obnovuje beta bunky pankreasu a zabraňuje vzniku inzulínovej rezistencie. Je nápomocná u diabetikov I. aj II. typu.
List čučoriedky obyčajnej má antidiabetický účinok. Obsahuje látky, takzvané glukokiníny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.
Kôra škorice sa používa ako podporná liečba hlavne u diabetikov II. typu. Normalizuje hladinu glukózy, bunky sú schopnejšie využiť glukózu a škorica taktiež spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka po jedle.
Príroda snáď nemá hranice a ponúka nám toho naozaj veľa, preto sme sa snažili na dané ochorenia vybrať aspoň tie najzákladnejšie bylinky, ktoré vedia poslúžiť ako podporná liečba alebo prevencia.