Najčastejšie bylinky v lekárni I.

31. 7. 2017 · 4 minúty na prečítanie

Príroda je najlepší lekár. Súhlasíte?

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Najčastejšie bylinky v lekárni I.

Príroda je najlepší lekár. Súhlasíte?

Samozrejme, nie vždy je to pravda, pretože ak trpíte chronickými ochoreniami, je potrebné stanoviť presnú diagnózu a nasadiť cielenú liečbu. Bylinkami môžeme liečiť skôr akútne ochorenia a viac-menej ich príznaky, respektíve vzniku ochorení predchádzať.

V lekárni sa nachádzajú bylinky spracované do formy čajovín, tinktúr, sirupov, mastí, tabliet či kapsúl. V tomto článku sa zameriame na čajoviny, ktoré sú v lekárni najčastejšie dostupné.

Ako by mala prebiehať správna príprava čajov?


Nepísaným pravidlom pri príprave čajov je, že najskôr má byť nasypaný alebo vložený do šálky čaj a ten sa následne zaleje vodou.

Každý čaj má svoj spôsob prípravy, rôznu dĺžku lúhovania. Niektoré čaje sa pripravujú do 0,2 litra, iné do 0,5 litra vody. To všetko uvádza výrobca na obale a tieto postupy je potrebné dodržiavať, ak chceme dosiahnuť požadovaný účinok.

 

Bylinky majú veľmi veľké spektrum použitia
Bylinky sa dajú používať pri rôznych ťažkostiach, či už sú to tráviace problémy, hnačka, kašeľ, bolesť hlavy, horúčka, cukrovka alebo komplikácie so zvýšeným krvným tlakom. Niektoré byliny pôsobia dokonca antibakteriálne, čiže ich môžeme nazvať prírodnými antibiotikami.

Migréna , spánok, nervozita

V dnešnej uponáhľanej dobe mnoho ľudí trpí poruchami spánku, nervozitou alebo migrénou. Migrénu nám musí potvrdiť alebo vyvrátiť neurológ, ale žiadnu bolesť hlavy netreba brať na ľahkú váhu. Ak už migrénou trpíte, použitím nižšie uvedených byliniek sa jej dá predchádzať.

Rimbaba obyčajná – je účinná pri migrenóznych bolestiach a je dostupná v lekárni. Nesmie  sa užívať dlhodobo a nesmú ju užívať tehotné a dojčiace ženy.

Levanduľa úzkolistá – využitie má kvet, ktorý má sedatívny a upokojujúci účinok. Pôsobí taktiež ako antimigrenikum.

 

Medovka lekárska – v našich klimatických podmienkach sa jej veľmi dobre darí a má príjemnú citrónovú vôňu. Na centrálny nervový systém pôsobí upokojujúco a je účinná aj pri poruchách spánku. Okrem toho je účinná aj pri klimakterických ťažkostiach a v tehotenstve pri pocitoch na zvracanie. Veľmi dobre pôsobí proti plynatosti a črevných, či žalúdočných kolikách. Taktiež má aj protizápalový účinok. Denne sa pijú 2–3 šálky čaju a pri poruchách spánku sa odporúča vypiť štvrť litra čaju pred spaním.

Ľubovník bodkovaný – má výrazný sedatívny účinok, avšak POZOR! Pri jeho užívaní by ste sa nemali nadmerne vystavovať slnku. Obsahuje totiž účinnú látku hypericín, ktorá po reakcii so slnkom môže spôsobiť závažné kožné komplikácie. Ľubovník bodkovaný taktiež ovplyvňuje účinok niektorých liekov – napr. warfarínu, ktorý sa používa na riedenie krvi, digoxínu, cyklosporínu či antiepileptík. Pri súčasnom užívaní ľubovníka a antikoncepcie môže dôjsť k zníženiu jej účinku a pri súčasnom užívaní s inými antidepresívami môže viesť k triaške, zmätenosti a zvýšeniu krvného tlaku (serotonínový syndróm). Tento syndróm môže nastať aj pri kombinovaní ľubovníka so syrom, vínom alebo pivom.

Valeriána lekárska – táto bylina má upokojujúce účinky na nervový systém a pomáha pri poruchách spánku.

Vedeli ste, že niektoré bylinky vedia pomôcť aj očiam?

Vňať očianky rostkovej je účinná pri zápaloch viečok a spojiviek. Protizápalový účinok má aj kvet rumančeka kamilkového.

Trápi vás kašeľ a priedušky?
Suchý kašeľ je neproduktívny, škriabe a pri dlhšie pretrvávajúcich ťažkostiach i bolí. Vlhký kašeľ je typický zvýšenou tvorbou hlienu a jeho vykašliavaním.

 

 

Antitusiká zastavujú kašeľ, používajú sa na suchý kašeľ.         

Podbeľ liečivý tíši suchý a dráždivý kašeľ. Nesmú ho užívať tehotné ženy a jeho používanie by nemalo presiahnuť 6 týždňov. Slez lesný, ktorý sa ľudovo nazýva aj božie koláčiky, lieči okrem kašľa aj zápal a zachrípnutie. Vedeli ste, že ibiš lekársky predpisoval astmatikom už Hippokrates? Dodnes sa používa na liečbu zápalu horných dýchacích ciest a tlmenie kašľa. Skorocel kopijovitý je známy rýchlym hojením rán, zároveň pri vnútornom použití veľmi dobre tlmí kašeľ.                                 

Expektoranciá, bylinky uľahčujúce vykašliavanie.
Prvosienka jarná veľmi dobre rozpúšťa hlien a uľahčuje vykašliavanie. Pri nadužívaní však pôsobí jedovato a opatrné by mali byť tehotné a dojčiace ženy. Fenikel obyčajný uľahčuje vykašliavanie. Jednou z najstarších liečivých rastlín sveta je bedrovník anízový, ktorý má silné odhlieňovacie a vykašliavacie účinky. Materina dúška je výborná pri nachladnutí a zápaloch priedušiek.

Široká škála liečivých byliniek ponúka možnosť aj ich rozsiahleho použitia. Ďalšie informácie o tejto téme sa dočítate v článku „Najčastejšie bylinky v lekárni II“.

 

O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora

Upozornenie