Menopauza

17. 10. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Menopauza je prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje v živote každej ženy a často sa s ním zamieňuje výraz klimaktérium.

Mgr. Simona Petrová
Mgr. Simona Petrová
Menopauza

Menopauza je prirodzený biologický stav, ktorý nastane v živote každej ženy. Mnohokrát sa zamieňa aj s výrazom klimaktérium.

Klimaktérium je obdobie prechodu z plnej pohlavnej zrelosti až do senia (staroby) ženy, zvyčajne medzi 45. a 60. rokom, spôsobené postupným vyhasínaním funkcie vaječníkov.Menopauza je posledné menštruačné krvácanie, ktoré je riadené vaječníkmi (zvyčajne okolo 50. roku života ženy). Takže, ak je reč o období ženy, ktoré je spojené s útlmom činnosti vaječníkov, je lepšie používať termín klimaktérium. Z dôvodu zníženej funkcie vaječníkov sa znižuje tvorba ženských pohlavných hormónov – estrogénu a progesterónu. To vedie nielen k postupnému zastaveniu menštruačného cyklu, ale aj k rôznym fyzickým a psychickým zmenám.

Najčastejšími prejavmi zníženého množstva estrogénov v sú:

  • návaly tepla, nadmerné potenie,
  • nervozita, precitlivenosť, strach, úzkosť,
  • poruchy spánku,
  • búšenie srdca,
  • kolísavé nálady, nezáujem o sex,
  • závraty,
  • tŕpnutie rúk,
  • bolesti kĺbov, bolesti hlavy,
  • priberanie na váhe .

Neskôr k nim pribudnú aj ďalšie ťažkosti ako napríklad  vysychanvie sliznice pošvy,  čo sa prejaví pocitom suchosti a pálenia. Ďalej býva postihnutá aj sliznica močových ciest, s čím súvisia opakované infekcie, neschopnosť udržať moč. V tomto období dochádza aj k nadmernému úbytku kostného tkaniva, ktoré často vedie k osteoporóze a zvýšenému výskytu lámavosti kostí.

Liečba

Pri intenzívnom výskyte ťažkostí môže lekár pacientke po dôkladných vyšetreniach nasadiť substitučnú hormonálnu terapiu, ktorá by sa mala užívať v čo najnižšej dávke čo najkratší čas, kvôli zvýšenému riziku nežiaducich účinkov. Hormonálna liečba môže zvýšiť riziko krvných zrazenín v žilách, infarktu myokardu, mozgovej porážky, rakoviny prsníka alebo ochorení žlčníka. Nie je vhodná ani pre pacientky s iným druhom rakoviny, závažným ochorením pečene alebo u žien, ktoré predpokladajú, že sú tehotné.

V prípade, ak pacientka odmietne tento druh liečby, alebo ak ju nemôže užívať  kvôli iným ochoreniam, sú na trhu k dispozícii prírodné prípravky. Väčšinou obsahujú prírodné estrogény – fytoestrogény, ktoré majú podobné účinky ako ľudský estrogén. Zmierňujú návaly tepla, nadmerné potenie, uľavujú pri nespavosti a nervozite. Majú aj pozitívny vplyv na pokožku - zlepšujú a spomaľujú známky starnutia. Napomáhajú znižovať cholesterol a taktiež podporujú vstrebávanie vápnika do kostí.

Vysoký obsah fytoestrogénov majú napríklad prípravky, obsahujúce výťažky z týchto rastlín:

Ďatelina lúčna – používa sa pri liečbe menopauzálnych problémov ako je  bolesť prsníkov, bolesť hlavy, návaly tepla; pri osteoporóze, či vysokej hladine cholesterolu alebo diabete.

Sója fazuľová- redukuje symptómy klimaktéria a menopauzy, znižuje  riziko osteoporózy a karcinómu prsníka. Má priaznivý vplyv na krvotvorbu a látkovú výmenu, znižuje hladinu cholesterolu a výskyt žlčových kameňov.

Ľan siaty - pri menštruačných a klimakterických ťažkostiach. Má využitie v prevencii rakoviny prsníka a hrubého čreva. Ľanové semená majú laxatívny účinok a  pomáhajú znižovať hladinu tukov v tele.

Ploštičník strapcovitý- pomáha pri všetkých prejavoch klimakterických ťažkostí, má aj antidepresívne účinky. Nemá sa užívať pri závažných ochoreniach pečene.

Vitex jahňací - plod sa využíva pri menštruačných  a klimakterických ťažkostiach.

Dioskórea huňatá - hľuza (pakoreň) sa používa na liečbu menopauzálnych symptómov, menštruačných ťažkostí a osteoporózy; znižuje tiež riziko aterosklerózy.

Šalvia lekárska- má silný protizápalový a antibakteriálny účinok. V období klimaktéria sa uplatňuje najmä pri návaloch tepla a pri nadmernom potení. 

Na zlepšenie niektorých problémov v tomto období sa využíva aj:

Pupalka dvojročná - pomáha zmierňovať nepríjemné napätie v prsníkoch.

Ľubovník bodkovaný- čaj z tejto liečivej byliny pomáha pri prudkých zmenách nálady. Kvôli interakciám s inými druhmi liekov sa nesmie užívať súbežne s liekmi na riedenie krvi, liekmi na srdcové zlyhávanie, antidepresívami a  liekmi zo skupiny antibiotík a antivirotík.

Myší chvostík, rebríček - teplý sedací kúpeľ z myšieho chvostíka pomáha pri svrbení slizníc, čo je jeden z prvých príznakov poklesu produkcie hormónu estrogénu.

Samozrejme, nie je nutné pripravovať si čaje alebo extrakty z týchto rastlín. Na trhu existuje viacero prípravkov, ktoré sú určené na potláčanie nepríjemných príznakov klimaktéria. Väčšina z nich obsahuje niektorú, prípadne aj viacero extraktov z týchto rastlín.

Dôležité je myslieť aj na to, že v tomto období je spomalené vstrebávanie aj niektorých dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ktorých príjem by sme mali v strave zvýšiť:

Vitamín A, C, E - chránia tkanivo pŕs a maternice, ničia voľné radikály, podporujú dobrý zrak, imunitu a zdravú kožu.

Vitamín D, K a vápnik – na spevnenie kostí, prevenciu vzniku zlomenín a osteoporózy, zlepšenie osteoartrózy.

Rady pre zvládnutie menopauzy:

  • vyhýbajte sa spúšťačom zlej nálady - dôležitý je najmä oddych a zníženie stresu
  • v chladnom období  so  zvýšeným výskytom infekcií sa obliekajte tak, aby ste predišli infekčným ochoreniam - imunita je znížená, v ohrození sú hlavne močové cesty
  • majte pravidelný pohyb a jedzte pestrú stravu – aj strava môže pôsobiť ako prevencia zvýšeného tlaku, zvýšenej hladiny cholesterolu a priberania na váhe
  • dodržiavajte pitný režim 
  • nefajčite - nikotín znižuje hladinu estrogénu ešte viac
  • absolvujte preventívne prehliadky - kontrolujte si krvný tlak, hladiny cholesterolu a cukru v krvi, absolvujte lekárske vyšetrenie prsníkov

 

O autorovi
Mgr. Simona Petrová
Mgr. Simona Petrová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Simona Petrová
Mgr. Simona Petrová
Čítať viac od autora