Kým pôjdeme na výlet, nezabudnime na týchto pár drobností

8. 7. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Prechod z jari do leta prináša začiatok letných prázdnin pre deti, a ak hľadáte spôsoby, ako ich zabaviť, výlet môže byť skvelou voľbou. Pripravili sme pre vás nie len zoznam nevyhnutností na výlet, ale aj niekoľko nápadov na destinácie, ktoré stojí za to navštíviť...

Kým pôjdeme na výlet, nezabudnime na týchto pár drobností

Jar sa nám prehupla do leta, pre deti začínajú letné prázdniny a vy neviete čo s nimi? Predíďte nude a zoberte ich na výlet. Poradíme vám nielen čo si pobaliť na výlet, ale máme aj pár tipov, kam sa vybrať ...

Povinná výbava na výlet...

Nikdy neviete, čo sa môže stať a dvojnásobne to platí na cestách. Stačí nepríjemné pošmyknutie či pád a plač je na svete. Nezabudnite si preto na výlet zobrať aspoň malú lekárničku, zvlášť ak beriete deti. Do kabelky si pribaľte aj lieky proti nevoľnosti. Veď už to predsa poznáte, prešli ste len zopár kilometrov a vaša ratolesť vás už zozadu upozorňuje, že obed v žalúdku asi dlho nezostane. A najhoršia situácia nastáva, keď nie je ani kde zastaviť. Čo teraz?

Prečítajte si Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy

Nevoľnosť pri jazde autom - ako jej predísť?

V aute býva zle od žalúdka hlavne menším deťom, ale ani my, dospelí sa niekedy tejto peripetii bohužiaľ nevyhneme. Tento problém je spôsobený reakciou stredného ucha na telu neprimeraný pohyb, ale zle vám môže prísť, aj keď si v aute čítate alebo sa stále otáčate. Ako dobrá prevencia proti nevoľnosti je aj pozeranie sa na jeden bod, napríklad na opierku hlavy vodiča, alebo žutie žuvačky. Tým, ktorí majú tieto problémy dlhodobo však väčšinou pomáha už iba prevencia liekmi alebo homeopatikami.

Nenechajte si skaziť výlet hmyzom a slniečkom

Ak sa chystáte do prírody, určite nezabudnite doma repelent, inak riskujete štípance, ktoré nie sú pekné ani na pohľad, nie to ešte ak ste ich majiteľom... Nechcete predsa nasledujúce dni stráviť upozorňovaním detí, aby si miesta napadnuté komármi neškrabali, a že by to bol poriadny boj :-)

Aj keď slnko máme radi a patrí do povinnej výbavy výletu, vie aj spôsobiť problémy. Červená, šúpajúca sa koža, ktorá štípe a bolí pri každom pohybe je jedna z najnepríjemnejších vecí, veď kto si to nezažil? Zvlášť náchylná na spálenie je jemná detská pokožka – a preto by mal byť opaľovací krém súčasťou vašej výbavy.

Tip: Pri balení myslite aj na nepríjemnosti, ktoré sa môžu stať. Ak máte málo vlastných skúseností, spoľahnite sa na tie od skúsenejších rodičov, napr. susedov či priateľov :-)

Prečítajte si 10 rád proti vypadávaniu vlasov. Pomôžu aj vám?

Na výlet do prírody si zoberte aj nožík, kompas a externú batériu, nikdy neviete, kedy sa môžu zísť. Ako zábavu pre deti vám odporúčam pribaliť si napríklad rôzne návody na „prežitie v prírode“ alebo aj miniatlas rastlín či húb. Možno sa spolu s vašimi ratolesťami dozviete niečo nové aj vy :-)

Kam na výlet?

Medzi klasické výlety patrí návšteva hradov či jaskýň, tých máme na Slovensku kopec. Výhodou týchto cieľov je, že v hradoch i jaskyniach je zvyčajne chladnejšie ako vonku, a to je v tropických teplotách na nezaplatenie.

Tipy na schladenie...

Spišský hrad – je to najväčší hrad v strednej Európe a očarí vás svojou rozlohou a zachovalosťou. Z našich hradov je to práve Spišský, ktorý musíte vidieť. A keď tam už budete, nezabudnite navštíviť aj blízku Levoču s jej očarujúcim historickým centrom.

Jaskyne - patria medzi najvýnimočnejšie z našich prírodných pamiatok. Vedeli ste, že na Slovensku je cca 7000 jaskýň, sprístupnených je však len 12? Návšteva určite stojí zato, len si nezabudnite aj v lete zobrať bundu – je tam naozaj zima.

S výberom výletu vám iste poradí Google, môžete si tam vyhľadať rôzne atrakcie či pamiatky z vášho, ale aj iného regiónu. Google mapy ponúkajú funkciu „Hľadať v blízkosti“, kde si zvolíte miesto a v jeho okolí hľadáte rôzne typy bodov záujmu ako pamiatky, reštaurácie a pod. Oplatí sa vyhľadať aj heslo „slovenské pamiatky v zozname UNESCO“.

Ako dostať dieťa dobrovoľne do prírody - počuli ste už o geocachingu?

Je to zábava a zároveň aj určitá forma hry – hľadáte skrytý predmet, o ktorom sú známe len jeho GPS súradnice. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice, podľa ktorých ju potom geocacheri hľadajú. Princíp je v tom, že v každej skrýši sa nachádza nejaký predmet, ktorý si môžete zobrať a zase tam nechať niečo iné. Táto aktivita je skvelá nielen pre nadšencov prírody, ale aj pre rodiny s väčšími deťmi – dáte im spomienky plné dobrodružstva a môžu sa dozvedieť množstvo zaujímavých informácií. Hľadať skrytý poklad je vždy vzrušujúce, či máte 5 alebo 50 rokov.

Skrýše sú určite aj vo vašom okolí, môžete sa o tom presvedčiť tu: http://geocaching.freemap.sk/

Alebo aj na stránke geochaching.com. http://www.geocaching.com/

Krásne výletovanie prajeme :-)