Koenzým Q10
Nazýva sa aj ubiquinon alebo ubidecarenon. Nachádza sa v tele väčšiny zvierat vrátane človeka. Ovplyvňuje činnosť viacerých enzýmov nevyhnutných pre tvorbu energie buniek. Orgány s vysokými nárokmi na energiu ako srdce, pečeň, obličky majú vysokú koncentráciu koenzýmu Q10.
Koenzým Q10 je najmä silný antioxidant rozpustný v tukoch. Vychytáva voľné radikály, ktoré priamo škodia našim bunkám – najmä v srdce a cievach.
História
Už v roku 1957 prof. Fredrick L. Crane objavil koenzým Q10. V roku 1972 boli zistené nízke hodnoty koenzýmu Q10 pri pacientoch so srdcovo-cievnymi ochoreniami.
V roku 1978 dostal Peter Mitchell Nobelovú cenu za výskum o mechanizme pôsobenia koenzýmu Q10 a energii buniek.
Americká onkologická spoločnosť odporúča koenzým Q10 k znižovaniu vedľajších účinkov chemo a rádio terapie. Dovolená je dávka až do 600mg denne.
Výhodné je dopĺňanie koenzýmu Q10 pri užívaní liekov ako sú statíny (na zníženie cholesterolu). Nakoľko statíny blokujú nielen tvorbu cholesterolu, ale aj koenzýmu Q10, znižuje sa jeho koncentrácia. Jeho nedostatok v tele sa následne môže prejaviť únavou, problémami s ďasnom, zhoršeným srdcovým ochorením, zvýšením rizikom infarktu a predčasným starnutím.
Tiež sa odporúča pri užívaní niektorých vybraných druhov beta-blokátorov (lieky na zníženie krvného tlaku), ktoré inhibujú mevalonát, potrebný pri syntéze koenzýmu Q10.
Koenzým Q10 je veľmi dobrý antioxidant, ktorý podporuje činnosť imunitného systému.
Liekové interakcie
Koenzým Q10 znižuje účinok warfarínu. Zvyšuje sa riziko zrážania krvi, preto sa pacientom užívajúcich warfarín neodporúča.
Zdroje koenzýmu Q10 v potrave: veľmi dobrým zdrojom sú vnútornosti – srdce, pečeň, z rýb najmä sardinky. Ďalej sója, olivy, repka, petržlen. Varenie či vyprážanie, znižuje obsah koenzýmu Q10 o 14–32%. Výživové doplnky sú vhodnou alternatívou, odporúčané sú v mäkkých želatinových kapsuliach s olejovou emulziou. Novšou formou je vo vode rozpustný koenzým Q10. Na zvýšenie biologickej dostupnosti sa môžu využiť aj lipozómy či nanočastice.
Záver
Koenzým Q10 má nesmierny potenciál využitia a momentálne prebieha veľa výskumov o dôkaze jeho pozitívneho vplyvu napr. zaujímavé môže byť využitie pri liečbe parkinsonovej choroby. To je, ale ešte len hudba budúcnosti.
Fakt je, že od 1976 sa koenzým Q10 používa v japonských nemocniciach. Od roku 1992 sa využíva tiež v nemocniciach USA.
Tvorba koenzýmu Q10 sa od 30 rokov života človeka znižuje. Logicky by sa mal snažiť ho človek doplniť, aby sa neprejavil jeho nedostatok. Pri infekciách sa samozrejme jeho spotreba zvyšuje, a preto ho vtedy treba viac dopĺňať.
Starší ľudia majú v tkanivách len 50% koenzýmu Q10 v porovnaní s mladými ľuďmi. Až 70% ľudí so syndrómom chronickej únavy má nedostatok koenzýmu Q10. A stačí tak málo, aby sa cítili opäť dobre.