Cukrovka a jej následky

25. 2. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 6% pacientov. Odhaduje sa, že o 20 rokov bude počet pacientov takmer dvojnásobný. Až každý desiaty z nás bude mať problém s hladinou cukru v krvi. Nie je to dôvod zamyslieť sa?

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Cukrovka a jej následky

Čo Vám napadne ako prvé pri slove „cukrovka“?

Ak ste si spomenuli na inzulín, pichanie si injekcií, obmedzenia v strave, tak patríte k väčšine. Áno, väčšina z nás si toto ochorenie spája s pichaním si inzulínu a výrazným obmedzením jedálnička. Je táto predstava v súlade so skutočnosťou?

Áno aj nie. Záleží na tom, o akom type diabetu sa bavíme.

Pri cukrovke (odborne diabetes mellitus) typu I. toto spojenie platí. Je to druh cukrovky, kedy inú možnosť liečby zatiaľ nemáme. Avšak najväčšiu skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia cukrovkou II. typu. Pri tomto druhu ochorenia je podávanie inzulínu až poslednou možnosťou, keď iné formy liečby nestačia.

 

Ale pekne po poriadku. Čo je to vlastne ten diabetes?
Jednoducho povedané – je to ochorenie, kedy naše telo nevie hospodáriť s cukrom – glukózou. Prejaví sa nárastom hladiny glukózy v krvi – hyperglykémiou. Tento cukor je základným zdrojom energie pre všetky bunky v tele. V krvi máme stále istú hladinu glukózy, ktorá prirodzene stúpa po jedle. Najzávislejší od nej je mozog (preto tá čokoláda na stole pri učení sa). Ale ani ostatné bunky bez nej dlhodobo nevedia prežiť.

Glukóza koluje v krvi a v prípade potreby sa dostáva do buniek, kde je potrebná energia. Prechod z krvi riadi hormón inzulín, ktorý „otvára dvierka“ do buniek. A sme pri podstate cukrovky. Ak je z akéhokoľvek dôvodu prechod znemožnený, glukóza sa nielen že nedostane do buniek, ale ostáva v krvi, kde spôsobuje ďalšie problémy.

Príčiny môžu byť rôzne. Pri cukrovke I. typu dochádza k zníženiu až neschopnosti tvorby inzulínu v pankrease. Je to ako začarovaný kruh. Čím menej inzulínu pankreas tvorí, tým viac sa musí namáhať a vyčerpáva sa. Až napokon tvorba inzulínu klesne na nulu. Vtedy je jediná možnosť – jeho doplnenie pomocou liekov.

Pri cukrovke II. typu je príčina nárastu hladiny glukózy v krvi iná. Buď dochádza k poklesu tvorby inzulínu alebo je chyba v „dvierkach“ – bunky nie sú na inzulín citlivé. V oboch prípadoch však platí, že rozvoj ochorenia je pomalý – trvá roky a vyskytuje sa najmä vo vyššom veku. Avšak, vzhľadom k zmene životného štýlu, nie je dnes problém stretnúť aj 30-ročných diabetikov s cukrovkou II. typu.

Ako zistíme, že máme veľa cukru v krvi?
Pri cukrovke I. typu sa na ochorenie príde väčšinou veľmi rýchlo. Pacient neprirodzene chudne, je stále smädný a často močí. Pridáva sa celková únava a slabosť. Navyše, priebeh je rýchly a tak si pacient všimne, že niečo nie je v poriadku a treba ísť na vyšetrenie k lekárovi.

Ťažšie je to pri cukrovke II. typu. Prejavy sú podobné – najmä smäd a časté močenie. Ale často sa žiaľ ochorenie zistí až pri prejave komplikácií spojených s diabetom. Medzi najčastejšie patria pomalé hojenie rán, poruchy videnia, necitlivosť končatín, poruchy erekcie či ateroskleróza a jej následky (infarkt, mŕtvica).  Zhoršovanie zdravotného stavu je však postupné a tak je často cukrovka diagnostikovaná až po rokoch.

 

Hladina glukózy v krvi sa dá zmerať.

Najspoľahlivejšie je, samozrejme, meranie z krvi, ktorú odoberie lekár. Glukóza sa dá odmerať tiež pomocou glukomera, čo je zariadenie, ktoré z kvapôčky krvi vie určiť Vaše hodnoty. Tie sú iné nalačno a iné po jedle.

 

 

 

 Vieme cukrovku vyliečiť?
Žiaľ, vyliečiť ju nevieme. Prostredníctvom liekov a správnej životosprávy však vieme ovplyvniť hladinu glukózy v krvi tak, aby sa pohybovala v normálnych hodnotách, a tým sa predišlo vzniku ďalších komplikácii, ktoré zhoršujú kvalitu života a často bývajú aj príčinou predčasného úmrtia.
Liečba cukrovky I. typu sa nezaobíde bez inzulínu, ktorý sa podáva injekčne. Väčšinou sa kombinujú dva typy – dlhodobo a krátkodobo pôsobiaci. Vďaka moderným inzulínovým perám je aplikácia jednoduchá a takmer bezbolestná. Pre aktívnych ľudí je tiež možnosť použitia inzulínovej pumpy – zariadenia, ktoré samo dávkuje inzulín.
Liečba cukrovky II. typu sa začína tabletkami, ktoré viacerými spôsobmi ovplyvňujú hladinu glukózy. Novodobé lieky sa tiež podávajú injekčne ako inzulín, avšak niektoré iba 1x týždenne, čo uľahčuje ich aplikáciu. V niektorých prípadoch, keď sa stav zhoršuje, je však aj v tomto prípade nutné podávanie inzulínu.

Najdôležitejšia súčasť liečby však spočíva v zmene životného štýlu.

Nestačí iba obmedziť sladkosti. Dôležité je aj znížiť príjem živočíšnych tukov, skrytých cukrov (najmä v nápojoch), jesť viac zeleniny a chudého mäsa. No a samozrejme, pohyb by sa mal stať pravidelnou súčasťou života. Telo sa odvďačí nielen znížením hmotnosti, hladiny tuku v krvi, ale najmä tým, že sa spomalí progres cukrovky a môže sa predísť zvyšovaniu dávok liekov.
Diabetes alebo cukrovka  je žiaľ právom označovaná ako epidémia 21. storočia. Ak sa chcete dozvedieť viac o komplikáciách spojených s týmto ochorením, o tom, ako a kedy správne merať hodnoty cukru či o tehotenskej cukrovke, sledujte našu Poradňu Dr. Max, kde sa budeme týmto témam v najbližšom čase venovať.

Ďalšie články k téme Cukrovka a jej následky

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora

Upozornenie